حقوق و قضا

نگرانی از مصرف متادون به جای ترامادول با توزیع داروخانه ای آن

نگرانی از مصرف متادون به جای ترامادول با توزیع داروخانه ای آن

به گزارش حقوق و قضا، رئیس کانون کشوری پزشکان درمانگر اعتیاد با غیرکارشناسی خواندن توزیع داروهای مخدر در داروخانه ها اظهار داشت: نخستین تجربه اعتیاد ۲۴ درصد جوانان مصرف «ترامادل» است و نگرانیم با توزیع متادون در داروخانه ها و دسترسی ساده و ارزان به آن، نخستین اعتیاد جوانان به «متادون» تبدیل گردد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، علی غلامی رئیس کانون کشوری پزشکان درمانگر اعتیاد با غیر کارشناسی دانستن توزیع داروهای مخدر در داروخانه ها، اظهار نمود: طبق کنوانسیون جهانی ۱۹۶۱ که ایران هم جزء آن است، تعهد شده که داروهای تحت کنترل باید در محلی که پزشک، پرستار و تجهیزات احیاء موجود است، استفاده گردد که بطور قطع داروخانه هیچ شباهتی با این شرایط ندارد.
وی اظهار داشت: مراکز درمان اعتیاد بابت تهیه دارو به معاونت های غذا و دارو پول می پردازند؛ در شرایط اقتصادی که عرضه خدمات به بیماران با مشکلاتی مواجه می باشد، غیر منطقی است که عنوان می شود طبق اصل ۴۴ قصد برون سپاری توزیع دارو را دارند.
غلامی افزود: از طرفی سازمان غذا و دارو به بهانه نبود نظارت کافی و نشت دارو، می خواهد توزیع دارو را به ۴۰۰ داروخانه منتخب واگذار کند. سوال اینجاست که نظارت بر ۴۰ معاونت غذا و دارو که در ساختمان وزارت بهداشت و دانشگاه واقع شده اند آسانتر است و یا ۴۰۰ داروخانه؟ تضمین چیست؟ و چگونه است که با وجود ۱۸ هزار داروخانه در کشور، مقرر است سود حاصل از توزیع متادون به جیب حدود ۲درصد از داروخانه ها (۴۰۰داروخانه) سرازیر شود که همین مساله توجه را به رانت بیشتر می کند. بطور قطع مسائل فوق بهانه ای بیش نیست و مافیای دارو و مواد مخدر برای درآمد حاصل از محل توزیع داروی متادون در داروخانه ها، دندان تیز کرده است.
وی ادامه داد: درآمد حاصل از فروش داروهای تحت کنترل، ردیف بودجه ای دولتی دارد و وزارت بهداشت برای این کار احتیاج به اجازه مجلس دارد.

رئیس کانون کشوری پزشکان درمانگر اعتیاد ضمن اشاره به عرضه داروهای مخدر توسط داروخانه که خطراتی همچون اعتیاد داروخانه ای را به همراه خواهد داشت، بیان نمود: یک تجربه اعتیاد داروخانه ای داریم؛ هم اکنون نخستین تجربه اعتیاد ۲۴ درصد جوانان، مصرف «ترامادل» است و حالا نگرانیم با توزیع متادون در داروخانه ها و دسترسی ساده و ارزان به آن، نخستین اعتیاد جوانان تبدیل به «متادون» شود.
منبع:

1402/12/16
11:08:04
5.0 / 5
225
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد