حقوق و قضا

چتر کمیته امداد بر سر شهروندان آبرومند

چتر کمیته امداد بر سر شهروندان آبرومند

حقوق و قضا: با شدیدتر شدن فشارهای سیاسی و امنیتی بر رهبر نهضت اسلامی و حامیان و دوستداران ایشان در سال 1342، تعدادی از معتمدان بازار از طرف حضرت امام خمینی مسؤولیت یافتند به امور معیشتی و اقتصادی خانواده های مبارزان و زندانیان سیاسی رژیم ستم شاهی رسیدگی کنند و بدین سان سنگ بنای تشکیل کمیته امداد از همان سال گذاشته شد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، امروز ۱۴ اسفند، چهل و پنجمین سالروز تاسیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در سال ۱۳۵۷ است.

با شروع رسمی مبارزات سیاسی حضرت آیت الله سید روح الله موسوی خمینی از مهر ۱۳۴۲ دوستداران و حامیان ایشان نیز در پشتیبانی از ایشان پا به میدان جهاد و مبارز مقابل رژیم پهلوی گذاشتند. ورود آنان به میدان مبارزه مقابل حکومت، هزینه های زیادی برای شان داشت که با اهمیت ترین آنها بازداشت ها و زندان های مکرر و چند ماهه بود.

دستگیری و زندانی این نان آورانِ مبارز سبب به مضیقه افتادن و سخت شدن زندگی زن و فرزندان آنان شد. سختی تامین معیشت برای مبارزان سیاسی به حدی جدی شد که آقا سید روح الله ۶۱ ساله که خود نیز زیر شدیدترین فشارهای سیاسی و امنیتی بود، از برخی حامیان و دوستداران شان خواستند با کمک گرفتن از معتمدان بازار، به امور معیشتی و اقتصادی خانواده مبارزان و زندانیان سیاسی رسیدگی شود و بدین سان بذر تشکیل کمیته امداد از همان سال کاشته شد.

کمیته امداد انقلاب اسلامی ۲۲ روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۵۷ تاسیس شد. این نهاد حاکمیتی پنج روز پس از تولد نهاد اجتماعی - اقتصادی دیگری به نام بنیاد مستضعفان و جانبازان تاسیس شد. هر دو نهاد به نمایندگی از حکومت وظیفه دستگیری از قشرهای فقیر، محروم و آبرومند و ساماندهی وضعیت معیشتی نیازمندان کشور را بر عهده گرفتند.شیوه اداره کمیته امداد امام خمینی در اولین روزهای فعالیت بصورت «شورایی» بود و یک نفر به عنوان سرپرست، مسؤولیت امور اجرائی را بر عهده داشت اما ۹ سال پس از تاسیس، نخستین اساسنامه کمیته امداد این کمیته در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۶۶ بمنظور ایجاد تشکیلات مناسب و برنامه ریزی بهتر امور نخستین اساسنامه کمیته امداد توسط حبیب الله عسگراولادی، مهدی کروبی و حبیب الله شفیق از اعضای هیات موسس کمیته و همراهی برخی دیگر تهیه و به رویت بنیان گذار انقلاب اسلامی رسید و ایشان نیز در حاشیه این اساسنامه توشیح کردند: «اعضای محترم شورای مرکزی کمیته امداد، شما آقایان از انقلابیون اول نهضت اسلامی بوده اید، زندان ها کشیده اید و زجرها دیده اید. امیدوار هستم برای هدف مقدسی که دارید که آن خدمت به محرومین جامعه است توفیق بیشتری داشته باشید. من به شما دعا می کنم که در مقابل زحماتی که می کشید خداوند پاداش نیکویی به شما دهد. اساسنامه ای که تنظیم کرده اید ان شاءالله سبب رضای خداوند است.»به پیشنهاد هیات موسس، سیدرضا نیری ۴۳ ساله که خود از اعضای هیات های موتلفه اسلامی بود، به عنوان سرپرست کمیته امداد منصوب گردید و این مسئولیت را تا اسفند ۱۳۸۵ بر عهده داشت. او ۱۱ سال بعد در تاریخ دهم تیر ۱۳۹۶ درگذشت.

طبق اساسنامه رعایت کرامت انسانی و عزت نفس محرومان و نیازمندان، حمایت هدفمند از ایشان و ترویج فرهنگ کار میان افراد و خانواده های تحت پوشش، کوشش برای پیش گیری از تولید نظام یافته فقر در کشور، کمک به بهبود فضای کسب وکار و اشتغال پایدار اقشار نیازمند، ارائه خدمات اجتماعی و حمایتی در راستای توانمندسازی نیازمندان شامل توسعه پوشش بیمه اجتماعی، فراگیر کردن بیمه درمان و ارتقای کمی و کیفی خدمات حمایتی پایه شامل مسکن، آموزش و معیشت نیازمندان، ترویج فرهنگ انفاق، ایثار و نیکوکاری و نشر سنت های حسنه اسلامی و تلاش مستمر برای مردمی کردن حمایت های مادی و معنوی کمیته امداد از با اهمیت ترین وظایف این نهاد حاکمیتی تعیین شد.

منابع مالی نیز طبق اساسنامه شامل اعتبارات دولتی و کمک های مردمی، مؤسسات، نهادها، ارگان ها، صدقات، نذورات، هدایا و کمک های مستقیم مقام معظم رهبری و نیز درآمدهای حاصل از کارهای عام المنفعه تعیین شد.

اولین اصلاح

در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۸۰ با مجوز مقام معظم رهبری در اساسنامه کمیته امداد بازبینی شد و حبیب الله عسگری اولادی و همکارانش در کمیته امداد اساسنامه کمیته را اصلاح و به رویت حضرت آیت الله خامنه ای رساندند.

با اصلاحی که در اساسنامه این کمیته انجام شد وظایفی چون تلاش در تحقق و بررسی و شناخت انواع محرومیت های مادی و معنوی افراد و خانواده های محروم و مبادرت به رفع آنها، پرداخت مستمری به افراد محروم، اعطای وام به خانواده های محروم جهت خودکفا شدن، درمان، کمک به تعمیر مسکن، تحصیل، ازدواج و جهیزیه در حد توان، ایجاد بیمارستان، درمانگاه و داروخانه جهت درمان افراد بی بضاعت و تهیه وسایل آموزشی و انجام خدمات فرهنگی و کمک های آموزشی بر عهده کمیته امداد قرار گرفت.

مقام معظم رهبری درحاشیه اساسنامه جدید توشیح کردند: «جناب آقای عسگراولادی دامت توفیقاته، با اعتماد به جنابعالی و دیگر اشخاص مورد وثوق که این اساسنامه را تهیه کرده اند مفاد آنرا تأیید می کنم.»

اصلاح دوم

بعد از سیدرضا نیری، حسین انواری از اسفند ۱۳۸۵ تا ابتدای سال ۱۳۹۴ به حکم مقام معظم رهبری به عنوان سرپرست کمیته امداد منصوب گردید.

انواری و همکارانش در کمیته امداد امام خمینی، دو سال پس از درگذشت حبیب الله عسگراولادی و هشت سال پس از درگذشت حبیب الله شفیق از اعضای هیات موسس، در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ اساسنامه این نهاد حاکمیتی را باتوجه به تغییرات اتفاق افتاده بار دیگر با مجوز مقام معظم رهبری، اصلاح کردند.

طبق اصلاح جدید، وظایفی چون بررسی و ارائه پیشنهاد خط مشی ها، سیاست های اجرائی، طرح ها، برنامه ها و روش های مناسب برای رفع محرومیت های نیازمندان در ابعاد مختلف، حمایت موردی از افراد و خانواده های نیازمند در مقابل مشکلات ناشی از بروز حوادث و بلایای طبیعی و غیرطبیعی، ارائه خدمات مشاوره و مددکاری و حمایت های لازم حقوقی و قضایی به افراد و خانواده های نیازمند و تمهیدات لازم بمنظور احیای فرهنگ انفاق و ایثار، نشر سنت های حسنه اسلامی و جلب و هدایت امکانات و کمک های مردمی و دولتی و غیر دولتی جهت پشتیبانی از افراد و خانواده های نیازمند، به فهرست وظایف گذشته کمیته امداد، افزوده شد.

مقام معظم رهبری در حاشیه اساسنامه جدید توشیح کردند: «با تقدیر و تشکر از زحمات تهیه کنندگان محترم، اساسنامه ذیل را تأیید می نمایم. ان شاءالله دقت های لازم در عمل به آن صورت گیرد و مأجور باشید.»

با پایان گردش کار اساسنامه جدید، مقام معظم رهبری سید پرویز فتاح را به عنوان نخستین رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) و و اعضای جدید هیأت امناء کمیته امداد را منصوب کردند.

ایشان در این حکم نوشتند: «با توجه به تغییراتی که در اساسنامه کمیته امداد امام (ره) انجام شده است؛ حضرات آقایان حجت الاسلام حاج شیخ محسن کازرونی، مهندس پرویز فتاح، حسین انواری، حمیدرضا ترقی، سید مرتضی بختیاری، مهندس سید منصور برقعی و خانم دکتر مرضیه وحید دستجردی را به عنوان اعضای هیأت امنا و جناب آقای مهندس پرویز فتاح را به عنوان رییس کمیته امداد منصوب می کنم.

رجاء واثق دارم مجموعه فوق و رییس محترم این نهاد انقلابی با استعانت از آفریدگار متعال و بهره گیری از تجربیات باارزش موجود، در تحقق هدف نورانی این تشکیلات الهی که همانا توانمندسازی و شکوفایی استعدادها و تامین خوداتکایی نیازمندان و محرومان و تقویت و رشد ایمانی و اعتقادی آنان با ارائه خدمات اجتماعی، حمایتی، فرهنگی و معیشتی می باشد، قدمهای اساسی و تکمیلی بردارند.

بی شک مسؤولین سابق کمیته امداد امام و در رأس آنها جناب آقای عسگراولادی رحمة الله مقابل و در سالهای اخیر اعضای شورای مرکزی و جناب آقای انواری زحمات با ارزشی را در ایجاد این نهاد مؤثر و موفق در مبارزه با فقر و محرومیت کشیده اند که ضمن قدردانی از کوشش های مخلصانه آنان، برای همه آنها اجر و پاداش الهی را مسألت دارم.

گرچه تکیه اصلی کمیته امداد امام بر کمک های کمّی و کیفی مردم عزیز کشورمان باید باشد، اما ایفای نقش توسط دولت و مجلس و دستگاه قضایی در پشتیبانی های همه جانبه از این نهاد انقلابی در راستای انجام ماموریت های مقدس آن، امری انکارناپذیر است. مزید توفیقات همه آقایان را از خداوند متعال خواستارم.»

تیر ۱۳۹۸ دوره ریاست پرویز فتاح در کمیته امام به انتها رسید و رهبر معظم انقلاب اسلامی در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۹۸ در حکم جدیدی، سید مرتضی بختیاری را به ریاست این نهاد حاکمیتی منصوب کردند.

مقام معظم رهبری در این حکم نوشت: «جناب آقای سید مرتضی بختیاری دام توفیقه، حالا که جناب آقای مهندس فتاح به مسؤولیت دیگری منصوب شده اند، به پیشنهاد هیات امنای محترم و با آگاهی از صلاحیت های دینی و اخلاقی و مدیریتی جنابعالی، شما را به ریاست کمیته ی امداد امام خمینی منصوب می کنم.

توجه به محورهای مذکور در حکم مدیریت آقای فتاح، سفارش حتمی اینجانب است. تاکید می شود که دو محور توانمندسازی و ایجاد درآمد با ثبات برای خانواده های تهی دست و رعایت کرامت و حرمت کمک شوندگان را در صدر اقدامات خویش قرار دهید. بهره گرفتن از همکاری نیروهای جوان و مؤمن و انقلابی سفارش مؤکد دیگر اینجانب است.»

کمک های برون مرزی

وزارت امور خارجه کشورمان در سال ۱۳۸۳ با بوجودآوردن دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور مبادرت به ساماندهی و جمع آوری کمک های ایرانیان خارج از کشور و انتقال این کمک ها به داخل کشور و در اختیار قرار دادن آنها به کمیته امداد امام خمینی کرد. دبیرخانه مذکور در دولت نهم، از این وزارتخانه منفک و ذیل معاون اجرائی رئیس جمهور قرار گرفت.

اداره کل هماهنگی امور بین الملل این دبیرخانه تا پیش از انفصال از وزارت امور خارجه، ایرانیان، خیرین و خیریه های خارج از کشور را به عنوان منابع و سرمایه های انسانی ارزشمند، تأثیرگذار و غیر قابل انکار مورد توجه داشت بنا بر این توانمندی های اقتصادی، اجتماعی، علمی و فرهنگی ایرانیان مقیم کشورهای دیگر و علاقه مندی خیلی از ایشان به مشارکت در امور خیریه خصوصاً فعالیت ها و خدمات حمایتی کمیته امداد امام (ره) را به این سمت و سو هدایت کرد.

این اداره کل در مواردی با تشکیل هسته های خودجوش و یا تأسیس انجمن ها و موسسات خیریه، زمینه مشارکت ایرانیان و خیران مقیم خارج از کشور در قالب طرح اکرام ایتام و فرزندان غیر یتیم محروم، پشتیبانی از خانواده ها با تعهد مساعدت ماهیانه، کمک به معیشت، بهداشت و درمان، امور آموزشی و تحصیلی، تامین یا بازسازی مسکن نیازمندان، تامین جهیزیه جوانان، پرداخت وام های قرض الحسنه به نیازمندان و دریافت وجوهات شرعیه همچون زکات، هبه، عقیقه، اطعام، وقف، صدقه و کفاره را به وجود آورد.

منابع:

جلدهای مختلف صحیفه امام خمینی

سایت کمیته امداد امام خمینی (ره)

منبع:

1402/12/15
07:42:30
5.0 / 5
241
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد