حقوق و قضا

پیری جمعیت در ایتالیا و کاهش تعداد تولدها در پیرترین کشور اتحادیه اروپا

پیری جمعیت در ایتالیا و کاهش تعداد تولدها در پیرترین کشور اتحادیه اروپا

حقوق و قضا: کاهش نرخ زاد ولد و برخورداری افراد سالخورده از شرایطی مطلوب برای بقا و امید به زیست بیشتر، جمعیت ایتالیا را بطور قابل توجهی پیر کرده و به نگرانی هایی در مورد آینده این کشور دامن زده است.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، پیری جمعیت در ایتالیا به حدی مسئله ساز شده که درحال سایه انداختن بر شیوه مرسوم شناخته شده زندگی شهروندان این کشور موسوم به دولچه ویتا یا «زندگی شیرین» است.
دولچه ویتا، شیوه زندگی آرام، لذت بخش و با رفاه بالا است که مردم ایتالیا با آن در جهان شناخته می شوند و در دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ به گونه ای چشم گیر در این کشور رواج داشته است.
تعداد نوزادانی که هم اکنون در این کشور پا به دنیا می گذارند به هیچ وجه با شمار رو به افزایش بازنشستگان و مستمری بگیران برابری نمی کند.
در همین حال، کوشش های دولت راستگرای «جورجا ملونی» برای افزایش نرخ زاد و ولد تا حالا نتوانسته روند کاهش جمعیت ایتالیا را تغییر دهد.
بر اساس داده های یورواستات، کشور ایتالیا اکنون با میانگین سنی بالای ۴۸ سال، پیرترین کشور اتحادیه اروپا است.

در گزارش اداره آمار کمیسیون اروپا همین طور آمده است که ایتالیا به همراه پرتغال با داشتن جمعیت ۲۴ درصدی از شهروندان بالای ۶۵ سال، بالاترین درصد جمعیت سالمندان را در اتحادیه اروپا در خود جای داده اند؛ به عبارت دیگر در این دو کشور حدودا از هر چهار نفر، یک نفر بالای ۶۵ سال دارد.
این افزایش سن، نشان دهنده ی روندی فراگیر در سراسر اروپا است. میانگین سنی اتحادیه اروپا بطور کلی به ۴۴.۵ سال رسیده است.
از همین رو هم اکنون تعداد افراد مسن ساکن در اتحادیه اروپا، بیش از یک پنجم کل جمعیت آنرا می سازند.
«سیسیلیا توماسینی»، استاد جمعیت شناسی و آمار اجتماعی در دانشگاه مولیزه به یورونیوز اظهار داشت: با این وجود، آن چه اهمیت بیشتری دارد، روند پیری درون جمعیتِ سالخورده ایتالیا است.
وی ادامه داد: بطور خاص، نسبت افراد ۸۰ سال و بالاتر به ۷.۷ درصد از کل جمعیت بالا رفته است که این میزان نسبت به رقم ۳.۳ درصدی ثبت شده در سال ۱۹۹۱ افزایش قابل توجهی نشان میدهد.
بگفته این استاد و محقق دانشگاهی، در صورتیکه کل جمعیت از سال ۱۹۹۱ تا کنون ۳.۴ درصد بالا رفته است، جمعیت گروه سنی بالای ۸۰ سال در همین دوره بیش از دو برابر شده است.
«جیووانی لامورا» از موسسه ملی بهداشت و علوم پیری در ایتالیا به یورونیوز اظهار داشت: اما مشکل «نونی ها» (اصطلاحی محبت آمیز برای پدربزرگ و مادربزرگ ها در ایتالیا) نیستند که در داخل و خارج کشور بسیار عزیز هستند.
او اظهار داشت: اینکه مردم عمر طولانی تری داشته باشند، باید همچون اهداف دستور کار سیاسی هر دولت باشد. مشکل این است که نرخ باروری در ایتالیا پایین است و ما هر روز و هر سال، تولد تعداد کمتری از نوزادان را شاهد می باشیم.
دلیل سالخوردگی جمعیت ایتالیا چیست؟
به گزارش یورونیوز، پیری جمعیت ایتالیا یک دلیل مشخص دارد و آن این است که شمار مرگ و میرها به سبب سالخوردگی جمعیت بسیار بالاتر از تعداد تولدها است.
آن گونه که «الساندرو روزینا»، استاد جمعیت شناسی و آمار اجتماعی در دانشگاه کاتولیکای میلان به یورونیوز می گوید: در طول ۴۰ سال گذشته، میانگین تعداد فرزندان به ازای هر خانواده در ایتالیا کمتر از ۱.۵ نفر بوده است.
وی می افزاید: با این وجود، آخرین داده ها نشان میدهد که این رقم به کمتر از ۱.۲۴ فرزند به ازای هر زن رسیده است. حال آن که برای ثبات جمعیت به نرخ زادآوری ۲ فرزند به ازای هر زن نیاز است.
بگفته سیسیلیا توماسینی، استاد جمعیت شناسی و آمار اجتماعی در دانشگاه مولیزه، این کاهش در نرخ باروری البته با نوساناتی گاه به گاه از دهه ۱۹۸۰ شروع شده است.
او یادآور می شود: جریان های مداوم مهاجرتی تنها بصورت اندک و حاشیه ای این روند پیر شدن را کند کرده اند. در غیر این صورت، تأثیر آن می بایست بطور قابل توجهی بیشتر باشد.
سیسیلیا توماسینی می افزاید: بااینکه در دوره ای این تراز منفی با نرخ بالاتر مهاجرت مثبت جبران می شد، اما حالا دیگر اینطور نیست. در نتیجه، کاهش جمعیت در ایتالیا درحال پررنگ تر شدن است.

با این وجود، جیووانی لامورا از موسسه ملی بهداشت و علوم پیری در ایتالیا معتقد است: اینکه افراد مسن در ایتالیا عمر طولانی تری دارند در حقیقت خبر خوبی است.
بگفته این مسئول بخش بهداشت ایتالیا «عمر طولانی تر شهروندان به سبب سیاست های حمایتی، سیستم بازنشستگی سخاوتمندانه و نظام مراقبت های بهداشتی رایگان است که حتی به افراد کم بضاعت نیز امکان دریافت خدمات درمانی را می دهد.»
بیم و هراس از بچه دار شدن در بین نسل جوان
اما سوی دیگر ماجرا این است که به اعتقاد جیووانی لامورا، این کشور به اندازه نسل های قبلی روی نسل جوان سرمایه گذاری نکرده است.
وی می گوید: ایتالیا باید برای حمایت مالی از خانواده های جوان اقدامات بیشتری انجام دهد، اما این کشور با بدهی های بزرگ و کسری درآمد حاصل از تولید ناخالص داخلی روبرو است که دستش را برای اجرای سیاست های سخاوتمندانه سودمند برای خانواده بسته است.
الساندرو روزینا، استاد جمعیت شناسی و آمار اجتماعی در دانشگاه کاتولیکای میلان معتقد می باشد که «ایتالیا یکی از بالاترین میانگین های سنی برای والدین در زمان به دنیا آمدن نخستین فرزند را در اروپا دارد؛ دلیل آن بطور عمده مشکل کلی جوانان برای ورود به بازار کار، یافتن شغل های ثابت و داشتن منزل شخصی است.
بگفته این محقق دانشگاهی، خانواده های ایتالیایی نسبت به شهروندان سایر کشورها، بیشتر نگران وخامت اوضاع اقتصادی خود و پیچیده تر شدن زندگی شان بعد از به دنیا آمدن فرزند هستند.
دولت جورجا ملونی افزایش نرخ زاد و ولد را به یکی از اولویت های سیاست های خود تبدیل نموده اما تا حالا نتوانسته است به نتایج ملموسی دراین زمینه برسد.
این سیاست مدار راست گرا، مالیات بر ارزش افزوده پوشک و شیر خشک را به نصف کاهش داده است، اما همچنان هزینه های نگهداری از کودک برای خیلی از افراد گران و به سختی قابل تامین است.
منبع:

1402/12/14
16:50:53
5.0 / 5
228
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد