حقوق و قضا

مسئولان عراقی در دیدار با اژه ای چه گفتند؟

مسئولان عراقی در دیدار با اژه ای چه گفتند؟

به گزارش حقوق و قضا، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در مسافرت به عراق با رئیس جمهور، نخست وزیر و سرپرست مجلس نمایندگان عراق دیدار و گفتگو کرد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، در پاسخ به دعوت رسمی «فائق زیدان» رئیس شورایعالی قضایی عراق، در صدر یک هیأت عالی رتبه قضایی، روز سه شنبه به عراق سفر کرد. وی در این سفر با رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس شورایعالی قضایی و سرپرست مجلس نمایندگان عراق دیدار و گفتگو کرد.
در هفته های آینده شاهد قانون گذاری برای پایان دادن حضور آمریکایی ها در عراق خواهیم بود وی با تکیه بر این که حملات مکرر آمریکا به اماکن و شخصیت های عراقی مغایر با مقررات بین المللی است ابراز تمایل مجلس نمایندگان عراق بر اجرای تصمیم قبلی خود در رابطه با خروج نیروهای خارجی از عراق اطلاع داد. وی با اشاره به اینکه در دوره آتی شاهد تصویب قانونی برای پایان کامل حضور نظامیان آمریکایی در عراق خواهیم بود، خاطرنشان کرد: عراق کشوری قدرتمند است و نیازی به نیروهای خارجی برای حفاظت از خود ندارد. المندلاوی همینطور از مجالس عربی و اسلامی خواست تا قوانینی را جهت جرم انگاری رابطه با رژیم صهیونیستی و کشورهای حامی آن وضع کنند. سرپرست مجلس نمایندگان عراق همینطور تصریح کرد: قوه مقننه عراق خواهان تقویت روابط با همه کشورهای منطقه و همسایه است؛ ضمن این که به همکاری و همگرایی با مقام های اجرایی و قضایی عراق با این کشورها اعتقاد دارد و از توافق ها و معاهدات بین دو کشور در زمینه همکاریهای قضایی و حقوقی بین مقام های قضایی دو کشور حمایت می کند.
تاکید نخست وزیر عراق بر تقویت همکاریهای قضایی بین عراق و ایران در زمینه مقابله با تروریسم و مبارزه با قاچاق مواد مخدر محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق اظهار داشت: در دیدار با هیئت عالی قضایی ایران روابط دوجانبه بین دو کشور همسایه، هماهنگی مشترک در پرونده های مختلف و مبحث های مورد علاقه مشترک مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بر نقش محوری عراق در پیشبرد گفتگو در منطقه که به شکل سازنده ای بر منافع عراق، کشورهای همسایه و ثبات منطقه تاثیر دارد، تاکید گردید. نخست وزیر عراق بر تقویت همکاریهای قضایی بین عراق و ایران در زمینه مقابله با تروریسم و مبارزه با قاچاق مواد مخدر تصریح کرد و ضمن اشاره به وضعیت کنونی غزه و تداوم جنایت های وحشیانه مقام های اشغالگر ضد غیرنظامیان این منطقه بر لزوم هماهنگی بین کشورهای جهان اسلام و منطقه برای اعمال فشار جهت توقف جنگ و نجات مردم فلسطین از نسل کشی که در معرض آن قرار گرفته اند و کمک به آنها در تعیین سرنوشتشان تاکید نمود.
مواضع جمهوری اسلامی ایران در پشتیبانی از عراق در جنگ با تروریسم قابل تقدیر است عبداللطیف جمال رشید، رئیس جمهور عراق، امروز چهارشنبه در کاخ ریاست جمهوری بغداد از حجت الاسلام المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای، رئیس قوه قضاییه ایران و هیئت همراه وی استقبال کرد. در شروع این دیدار بعد از آنکه رئیس قوه قضاییه سلام رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس جمهور ایران را ابلاغ نمود، رئیس جمهور عراق درودها و آرزوی پیشرفت و آبادانی روز افزون ایران را برای آنان و ملت ایران ابلاغ نمود. در این نشست، جمال رشید بر تقویت روابط دوجانبه به نحوی که به تحکیم اشتراکات اجتماعی و مذهبی مردم عراق و ایران و تحکیم راه های همکاری بین دو کشور بخصوص در زمینه های قضایی و حقوقی کمک نماید، تاکید نمود. رئیس جمهور عراق ضمن اشاره به لزوم همکاری و هماهنگی مواضع جهت حفظ امنیت و ثبات دو کشور و منطقه، از مواضع جمهوری اسلامی ایران در پشتیبانی از عراق در جنگ با تروریسم قدردانی نمود. عبداللطیف جمال رشید همینطور با عنایت به تحولات منطقه بر اهمیت کوشش برای کاهش تنش، اتخاذ گفتگوی سازنده در حل مناقشات و کوشش برای برقراری صلح و امنیت بین المللی تاکید کرد؛ وی در این چارچوب بر لزوم توقف تجاوزات به نوار غزه، امداد رسانی به مردم فلسطین که با زشت ترین اشکال تجاوز روبرو هستند و اعطای حقوق کامل مشروع به رنج انسانی آنها تاکید نمود.


منبع:

1402/11/28
08:53:57
5.0 / 5
332
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد