حقوق و قضا

قدردانی نماینده سازمان ملل متحد از اقدامات ایران در عرصه مبارزه با موادمخدر

قدردانی نماینده سازمان ملل متحد از اقدامات ایران در عرصه مبارزه با موادمخدر

حقوق و قضا: قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر که در رأس هیأتی جهت شرکت در نشست ارتقای همکاریهای بین المللی و تقویت ظرفیتهای ملی در مبارزه با تهدید جهانی مواد مخدر صنعتی، به مقر سازمان ملل متحد در وین سفر کرده با جاستیس تدی ریاست بخش خدمات علمی و آزمایشگاهی و کاهش تقاضای دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) ملاقات و گفتگو کرد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، علیرضا کاظمی در این جلسه ضمن توصیف ساختار ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران، فعالیت ها و اقدامات کشورمان را در دو بخش مقابله با عرضه و کاهش لطمه تشریح نمود.
وی با اشاره به اقدامات مقابله ای ایران همچون کشفیات مواد مخدر اشاره کرد: این اقدامات با الهام از تعلیمات دین مبین اسلام و نیز در امتداد پایبندی به تعهدات بین المللی انجام پذیرفته و حدود ۳۰ درصد کشفیات هروئین جهان توسط ایران صورت می گیرد. این در حالیست که برخلاف اصل مسئولیت مشترک، به ایران کمکی نشده و یا حمایت ها خیلی ناچیز بوده و به بهانه تحریم های یک جانبه، در روند مبارزه جهانی با موادمخدر خلل نیز به وجود آمده است.
قائم مقام دبیرکل ستاد ضمن ابراز نگرانی از افزایش تولید متامفتامین در افغانستان اظهار داشت: ایران پرچمدار مبارزه با مواد مخدر دنیا است و در راه صیانت از جامعه بشری حدود ۴ هزار شهید و بیش از ۱۲ هزار جانباز تقدیم کرده است.
کاظمی اضافه کرد: حدود ۷۲۰۰ مرکز کاهش لطمه در کشور ایران فعال است و بیش از ۸۰ درصد کارهای کاهش تقاضا و کاهش لطمه توسط سمن ها انجام می پذیرد.
وی تاکید کرد: در موضوع مدیریت سلامت؛ روش های متنوع درمانی و سایر مداخلات روان شناختی و کلینیکی با جدیت در دستور کار قرار دارد.
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن اعلام آمادگی ایران برای انتقال تجارب علمی خود، درخواست نمود تا دفتر UNODC سازمان ملل و کشورهای اروپایی برمبنای اصل مسئولیت مشترک در حمایت تجهیزاتی از جمهوری اسلامی ایران مشارکت جدی داشته باشند.
دکتر جاستیس تدی رییس بخش خدمات علمی و آزمایشگاهی و کاهش تقاضای دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد نیز در این جلسه ضمن سپاسگزاری از گزارش هیأت کشورمان، از برنامه های ایران در عرصه کاهش لطمه اعتیاد قدردانی نمود.
به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ وی به سفر یک دهه پیش خود به تهران اشاره و عنوان کرد: هنوز درسهای زیادی لازم است که از تهران باید آموخت.
تدی با اشاره به متدولوژی دفتر UNODC در ارزیابی کشت و تولید در کشور افغانستان در سال ۲۰۲۳، ابراز کرد: گزارش مذکور که مورد تائید مراجع گوناگون است نشان میدهد همچنان مواد مخدر در انبارها موجود و تا چند سال دیگر هم می تواند به بازارهای مصرف ارائه شود.
رییس بخش خدمات علمی و آزمایشگاهی و کاهش تقاضای دفتر UNODC، بر رکن کاهش لطمه در مهار، کنترل و درمان اختلالات ناشی از مصرف مواد مخدر تاکید و عنوان کرد: هر کشوری مقتضیات خودرا در مقابل مواد مخدر و به ویژه مواد جدید دارد.
منبع:

1402/11/12
16:35:53
5.0 / 5
263
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد