لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

هفدهمین جلسه محاكمه مدیرعامل سابق شركت بازرگانی پتروشیمی و سایر متهمان

هفدهمین جلسه محاكمه مدیرعامل سابق شركت بازرگانی پتروشیمی و سایر متهمان

هفدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به بهتان مدیر عامل سابق شركت بازرگانی پتروشیمی و ۱4 متهم دیگر امروز شنبه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام اجرا شد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، در ابتدای این جلسه قاضی از متهم صمیمی خواست در جایگاه قرار گیرد و در ادامه دفاعیاتش از بیان حاشیه ها و مطالب تکراری خودداری کند.

متهم صمیمی مدعی شد: مبلغ ریالی مندرج در کیفرخواست فاقد ادله است.

این متهم افزود: عمده ارزهای خریداری شده در بازار فرعی و به نرخ آزاد بوده است. من نه ارز خریدم، نه ارز فروختم و نه دستور دادم، چطور از این مساله منتفع شدم.

متهم صمیمی اظهار داشت: سیاستگذار برمبنای سیاست های پولی و مالی کشور مبادرت به اتخاذ سیاست ها می کند و اتهامات در کیفرخواست انطباقی با مصوبات بانک مرکزی ندارد.

متهم صمیمی در ادامه اظهار داشت: استدعای عاجزانه دارم در مورد مسائل ارزی، از دستگاه های ذی ربط استعلام لازم به عمل آید و یا کارشناسان امر را در دادگاه فراخوانده تا سبب تضییع حقی نشود.

وی افزود: در مورد فروش ارزهای مجتمع های دولتی باید بگویم این مطلب کذب محض است و نمی تواند بی نظمی ارزی محسوب شود.

قاضی بیان کرد: از نظر شما هیات مدیره هیچ کاره است و خانم دری همه کاره است، همه اعداد را غلط می خوانید.
رئیس دادگاه اظهار نمود: رقم هایی که شما گفتید خیلی بیشتر است و اگر هست لااقل اقرار کنید. پول هایی که از تبدیل ارز گرفتید و شرکت خریدید غلط است. شما ۱۲۰ میلیارد گرفتید و شرکت خریدید.

رییس دادگاه اظهار نمود: در یک سال ۱۲۰ میلیارد کسر داشته است و شرکت های گوناگون خریده اید.

متهم صمیمی در ادامه اضافه کرد: در مورد بحث بی نظمی ارزی، لطفا بررسی کنید اگر کسی عایداتی داشته به سزای عملش رسانده شود.

قاضی مسعودی مقام بیان کرد: در مورد چند پتروشیمی و پترول باید رسیدگی شود و پرونده به دادسرا ارجاع می شود تا به سایر اتهامات شما مانند پولشویی رسیدگی شود.

رییس دادگاه اظهار نمود: شما از مطلب کذب گفتن ابایی ندارید، تمامی سرمایه شما طی این چند سال مشخص است و سرمایه گذاری شما پس از خصوصی سازی به این شکل است که در کلی شرکت توانستید سرمایه گذاری کنید و همه آن ناشی از تغییر و فروش این ارزهاست.

قاضی مسعودی مقام افزود: از صدف عسلویه، لردگان، ایلام، کازرون، فسا، جهرم، داراب و.. که تمامی تاریخ ها استخراج شده و غیر از این ها اساسا شما درآمدی نداشتید.

رییس دادگاه اشاره کرد: اینکه شما می گویید سرمایه گذار هستید و درآمد داشتید باید بگویم که درآمدهای شما طی سال های مختلف مشخص است و اساسا امکان ندارد که بتوانید این میزان سرمایه گذاری را داشته باشید.

وی اضافه کرد: شما از این جیب در می آورید و در جیب دیگر می گذارید و می گویید که دستور مدیرعامل است.

قاضی مسعودی مقام اشاره کرد: شما پس از ورود به پی سی سی دارای حدود ۷۰ شرکت شدید و شرکت های شما و علایی رحمانی مشخص است، این همه کارخانه و هتل در انگلیس و افغانستان و در داخل را از کجا آورده اید؟
رئیس دادگاه اضافه کرد: شما در ایران زمین هم بودید و الان پرونده آن تشکیل شده است.

وی اظهار داشت: پترول با یک زد و بند جابجا شده و، چون بدهی داشتید تهاتر را انجام دادید، شما به شرکت ها بدهی داشتید و سپس آنرا چند برابر کردید و پترول را نیز به دولت انداختید.

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم صمیمی اظهار داشت: حداقل جزیی از صداقت را رعایت کنید. مظلوم نمایی درست نیست؛ شما یک کارمند جز را مسئول همه کاره می کنید؛ دفاعیات شما امروز بیان کننده این است که خانم متهم دری همه کاره است.
وی عنوان کرد: دستگیری قریشی ارتباطی با شما ندارد، یکبار یک حقیقت را در دادگاه بگو.

وکیل مدافع متهم صمیمی با اشاره به آخرین رای وحدت رویه بیان کرد: در جلسات گذشته نماینده دادستان آگاهی از موثر بودن اقدام را بعنوان عنصر معنوی مطرح نمودند و این یک عنصر سیاسی است که چیزی در مورد آن گفته نشده است.
قاضی مسعودی مقام اشاره کرد: رای وحدت رویه ارتباطی با این مساله نیست.

وکیل مدافع صمیمی اظهار نمود: در مورد عواید حاصل از نرخ تبدیل ارز باید بگویم که بررسی های سازمان بازرسی به این نتیجه نرسیده که موکل من محکوم شده باشد.

وی افزود: در مورد بی نظمی مطلب مهمی که وجود دارد این است که بهتان انتسابی با اصل ۳۶ قانون اساسی در تعارض است، قید امثالهم برای ورود بهتان به موکل من استفاده شده است و اگر به این کیفیت دامنه جرم انگاری پیدا کند متوسل به قیاس شدیم که منع شده است.

وکیل مدافع متهم صمیمی بیان کرد: قیاسی که دادسرا در این مساله کرده در تعارض بسیار واضح با اصل برائت است.

تکمیل می شود...


1399/05/25
13:51:10
5.0 / ۵
2037
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد