لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

ابلاغ بخشنامه موافقت نامه تأمین اجتماعی ایران و ترکیه و عرضه خدمات به بیمه شدگان دو کشور

ابلاغ بخشنامه موافقت نامه تأمین اجتماعی ایران و ترکیه و عرضه خدمات به بیمه شدگان دو کشور

به گزارش حقوق و قضا، معاون بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی از نهایی و اجرایی شدن موافقت نامه تأمین اجتماعی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه و ابلاغ بخشنامه در ارتباط با روش اجرای این موافقتنامه به واحدهای اجرایی این سازمان اطلاع داد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، محمد محمدی در مورد این موافقت نامه اظهار داشت: طبق بند الف ماده ۵ قانون تأمین اجتماعی، در مورد اتباع خارجی که در جمهوری اسلامی ایران اشتغال به کار دارند، درصورتیکه موافقت نامه های دوجانبه یا چندجانبه تأمین اجتماعی بین دولت متبوع آنان و دولت جمهوری اسلامی ایران منعقد شده باشد، در مورد عرضه خدمات بیمه ای به آنها مطابق مفاد موافقت نامه عمل خواهد شد.
وی با بیان اینکه قانون موافقت نامه تأمین اجتماعی فیمابین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ترکیه توسط مجالس کشورهای دو طرف به تصویب رسیده و سند ترتیبات اجرایی این موافقت نامه هم ۲۸ تیر سال قبل به امضای طرفین رسیده است، اضافه کرد: مشمولان این موافقت نامه افرادی هستند که قبلاً یا هم اکنون نزد سازمان تأمین اجتماعی یا سازمان های ذی ربط در کشور ترکیه، بیمه پرداز بوده و دارای سابقه پرداخت حق بیمه هستند.
محمدی محور اصلی موافقت نامه تأمین اجتماعی میان ایران و ترکیه را تجمیع و لحاظ کردن سوابق بیمه ای ذی نفعان نزد طرفین موافقت نامه در احراز شرایط جهت بهره مندی از مزایا و تعهدات عنوان نمود و اظهار داشت: مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان، کمک هزینه کفن و دفن، خدمات درمانی، حاملگی و بیماری و هم بیماری های حرفه ای از خدمات و مزایایی است که مبتنی بر تجمیع سوابق است که متناسب با سوابق در هرکشور عرضه می شود. درصورتی‏ که به باعث قوانین هر یک از طرفین، برخورداری از مزایا مشروط به احراز سوابق بیمه ‏ای باشد، سازمان مجری آن قانون در صورت ضرورت و به شرط عدم همپوشانی، سوابق بیمه‏ ای احراز شده به باعث قوانین طرف دیگر را همانند سوابق بیمه ای احراز شده طبق قوانین خود در نظر خواهد گرفت. در این حالت فرد بیمه ‏شده و بازماندگان ‏باید درخواست های خویش را برای دریافت مستمری به سازمان محل اقامت خود تسلیم کنند.
وی همینطور اظهار داشت: با عنایت به اینکه احتمال دارد سازمان محل اقامت متقاضی لزوماً با سازمان آخرین محل بیمه‏ پردازی وی یکسان نباشد، بنابراین بررسی احراز شرایط برقراری و صدور حکم اولیه مستمری از طرف طرف متعاهدی خواهد بود که آخرین محل بیمه ‏پردازی بیمه شده محسوب می‏ شود.
وی کمک هزینه کفن و دفن (مراسم ترحیم) را از دیگر خدماتی برشمرد که در موافقت نامه تأمین اجتماعی میان ایران و ترکیه آورده شده است و اضافه کرد: اگر بیمه ‏شده، در سرزمین طرف دیگر فوت کند چنین تلقی می‏ شود که محل فوت وی در سرزمین طرفی است که آن شخص در آن سرزمین بیمه شده است و بازماندگان وی استحقاق دریافت هزینه مراسم ترحیم را خواهند داشت.
به گزارش روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، معاون بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی همینطور اظهار داشت: با صدور بخشنامه قانون مذکور، سوابق پرداخت حق بیمه بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی نزد سازمان های بیمه ای ذی ربط کشور ترکیه و بالعکس، در صورت تقاضای بیمه شده یا بازماندگان وی بعد از طی فرایندهای اجرایی مورد توافق، برای احراز شرایط برخورداری از تعهدات و حمایت های احصاء شده در موافقت نامه از جانب طرفین لحاظ خواهد شد.
منبع:

1402/10/11
10:41:05
5.0 / 5
254
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد