لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
سازمان تأمین اجتماعی به مناسبت روز دانشجو اعلام كرد

آمادگی تأمین اجتماعی برای پوشش بیمه ای دانشجویان

آمادگی تأمین اجتماعی برای پوشش بیمه ای دانشجویان

به گزارش حقوق و قضا، سازمان تأمین اجتماعی بمناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو و ضمن تبریک این روز به همه دانشجویان و فعالان حوزه علم و دانش اندوزی، از آمادگی این سازمان برای عرضه خدمات بیمه ای به دانشجویان در حال تحصیل در همه مقاطع تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور اطلاع داد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا در اجرای مأموریت و مسئولیت های سازمان تأمین اجتماعی برپایه اسناد بالادستی مانند اصل ۲۹ قانون اساسی، ماده یک قانون تأمین اجتماعی و سیاست های کلی تأمین اجتماعی که در سال ۱۴۰۱ ابلاغ گردیده است، توسعه پوشش بیمه ای به همه اقشار جامعه از راهبردهای دارای اولویت سازمان تأمین اجتماعی است.

در طرح بیمه خانوار ایرانی که در دولت سیزدهم در سازمان تأمین اجتماعی با هدف توسعه پوشش بیمه اجتماعی درحال پیگیری است، دانشجویان درحال تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی می توانند در دوران تحصیل، با پرداخت حق بیمه مقرر از خدمات سازمان تأمین اجتماعی بهره مند شوند و بدین سان دوران تحصیل آنان هم بعنوان سابقه بیمه پردازی در استفاده از خدمات بلندمدت سازمان لحاظ خواهد شد.

ثبت نام در این طرح و بیمه پردازی دانشجویان بسیار ساده است و همه دانشجویان می توانند با رفتن به سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین اجتماعی به نشانی es.tamin.ir در این طرح ثبت نام و حق بیمه ماهانه را هم که رقمی حداقلی است، از راه همین سامانه و بدون احتیاج به رجوع حضوری به شعب تأمین اجتماعی پرداخت کنند.

طرح بیمه دانشجویی این سازمان در چارچوب مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد و به صورت خویش فرمایی تعریف و طراحی شده است و دانشجویان در سنین بین ۱۸ تا ۵۰ سال می توانند در این طرح ثبت نام و بیمه پردازی کنند همینطور در صورتیکه دانشجوی با سن بیشتر از ۵۰ سال، معادل سالهای بیشتر از ۵۰ سال، سابقه بیمه پردازی قبلی داشته باشد هم می تواند در این طرح ثبت نام کند.

نرخ حق بیمه دانشجویان هم از کمترین نرخ های حق بیمه در سازمان تأمین اجتماعی است. در این طرح بعد از انتخاب درآمد یا دستمزد مبنای کسر حق بیمه از جانب فرد دانشجو در چارچوب مقررات و قوانین، دانشجوی علاقمند به بیمه پردازی می تواند به انتخاب خود یکی از سه نرخ ۱۲ یا ۱۴ یا ۱۸ درصد درآمد مبنای کسر حق بیمه را برای بیمه پردازی انتخاب نماید. افرادی که نرخ ۱۲ درصد را انتخاب کنند از خدمات دراز مدت بازنشستگی و فوت پس از بازنشستگی بهره مند خواهند بود. افرادی که نرخ ۱۴ درصد را انتخاب کنند از خدمات بازنشستگی و فوت قبل و پس از بازنشستگی بهره مند می شوند و در نهایت افرادی که نرخ ۱۸ درصد را انتخاب می کنند از کامل ترین بسته خدمات یعنی بازنشستگی، ازکارافتادگی و فوت قبل و پس از بازنشستگی بهره مند خواهند شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، بـا پرداخت حق بیمـه از جانب دانشجویان، سوابق بیمه ای برای آنها ایجاد و محاسبه می شود که این سوابق در احراز شرایط بهره مندی از تعهدات بلندمدت سازمان تأمین اجتماعی (بازنشسـتگی، فـوت و ازکارافتادگی) مؤثـر خواهد بود همینطور بعـد از پایان دوران دانشجویی، دانشجویان می توانند سوابق بیمه ای خـود را با اشـتغال در کارگاه ها، یا بیمه پـردازی در چارچوب بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد یا به صورت اختیاری تکمیل کنند.

منبع:

1402/09/16
21:50:10
5.0 / 5
353
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد