حقوق و قضا
موحدی آزاد تاكید كرد؛

رصد فعالیتهای انتخاباتی و برخورد با مرتکبان تخلفات

رصد فعالیتهای انتخاباتی و برخورد با مرتکبان تخلفات

به گزارش حقوق و قضا، دادستان کل کشور ضمن اشاره به رصد فعالیتهای انتخاباتی و برخورد با مرتکبان تخلفات اظهار داشت: همه رد صلاحیت ها به منزله داشتن پرونده قضایی نیست.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین موحدی، دادستان کل کشور در جلسه ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی ضمن اشاره به جنایات بی حد و حصر رژیم غاصب اسرائیل ضد مردم مظلوم و بی گناه غزه اظهار داشت: رژیم کودک کش اسرائیل با این جنایات فجیع به دنبال از بین بردن حماس و ضربه زدن به محور مقاومت است. این در شرایطی است که حماس صرفا یک گروه یا یک جریان سیاسی نیست بلکه تفکری است که در جان و قلب جوانان و کودکان فلسطینی ریشه دوانیده و نتیجه این تفکر همانا پیروزی و آزادی فلسطین خواهد بود. وظیفه اصلی ما پیشگیری از وقوع تخلف و جرایم انتخاباتی است وی در قسمت دیگری از سخنان خود به وظیفه و رسالت اصلی ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی اشاره ای داشته و اظهار نمود: همانگونه که در عنوان این ستاد مشخص است یکی از وظایف اصلی ما پیشگیری کردن از بروز تخلفات و جرایم انتخاباتی است. حجت الاسلام و المسلمین موحدی با اشاره به اینکه اقدام اصلی ما کاهش و سپس پیشگیری از وقوع جرایم است اظهار داشت: در این خصوص باید ستادهای استانی و شهرستانی با ستاد مرکزی هماهنگ بوده و مصوبات ابلاغی را به درستی و در زمان مناسب اجرایی کنند. ستادهای استانی و شهرستانی به صورت منظم و مستمر تشکیل شود دادستان کل کشور ضمن تاکید بر تشکیل مستمر و منظم جلسات ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی در همه سطوح اظهار داشت: برگزاری منظم و هم ترتیب اثر دادن به مصوبات این ستاد در جلوگیری از تخلفات انتخاباتی مؤثر بوده و در استان ها و شهرستان هایی که دارای شور و هیجان انتخاباتی بیشتری هستند باید دائماً موارد پیشگیرانه رصد و اقدامات لازم صورت پذیرد.

تاکید بر تبیین و توجیه نامزدهای انتخاباتی و کانون های هواداری

وی اظهار داشت: نکته بعدی که ضروری است ستادهای پیشگیری در دستور کار خود داشته باشند تشکیل جلسات توجیهی و آگاهی بخشی به تشکل ها، گروه ها و احزابی است که با هدف فعالیتهای انتخاباتی بوجود آمده و قصد هواداری از یک کاندید خاص یا یک جریان سیاسی دارند.

حجت الاسلام و المسلمین موحدی اضافه کرد: ضروری است این گروه ها از حالا رصد و شناسایی شده و با دعوت از آنها و مسؤلان هیأت های اجرایی، قوانین و مقررات انتخاباتی را به اطلاع آنها رسانیده و نسبت به مسائل پیشگیرانه توجیه شوند.

خط قرمز نظام امنیت و آرامش کشور است

وی با اشاره به اینکه خط قرمز کشور امنیت و آرامش کشور است، اظهار داشت: انتظار اینست که همچون گذشته کاندیداها و هواداران از خط قرمز نظام که همانا امنیت و آرامش مردم است عبور نکنند و نسبت به مسائل دیگر از قبیل رعایت قوانین و مقررات و مبانی اخلاق انتخاباتی پایبندی خویش را حفظ کنند.

دادستان کل کشور در ادامه خطاب به نامزدهای انتخابات بر ضرورت رعایت اخلاق و موازین شرعی هم اشاره داشت و اظهار داشت: کاندیداها و هواداران آنان همچنان که به الزامات قانونی پایبند هستند باید نسبت به رعایت موارد اخلاق اسلامی و حدود شرعی هم حساسیت داشته باشند.

وی در تشریح این مورد اظهار داشت: این عزیزان علاوه بر این که باید مراقبت کنند که گرفتار آلودگی های اخلاقی همچون تهمت، دروغ و افترا نشوند از هواداران خود هم بخواهند که به دنبال تخریب و تضعیف رقبا نباشند و فقط به معرفی خود و بیان برنامه های خود بپردازند.

حجت الاسلام و المسلمین موحدی افزود: نامزدهای انتخاباتی تلاش کنند با تشریح و تبیین برنامه های خود به دنبال آرا سالم مردمی بوده و تلاش کنند که در یک محیط سالم و با یک رقابت درست قدم به عرصه خدمتگزاری بگذارند.

تاکید بر رصد فعالیتهای انتخاباتی و برخورد با مرتکبان تخلفات و جرایم

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه تخلفات و جرایمی همچون نشر اکاذیب، تهمت، افترا، دروغ، شایعه سازی و تخریب و سخنان چالش ساز همچون مواردی است که در این ستاد رصد خواهد شد، اظهار داشت: همه باید بدانند که این موارد علاوه بر این که آثار وضعی بر فرد مرتکب دارد بلکه ارتکاب این تخلفات و جرایم مسئولیت قانونی را هم به دنبال خواهد داشت.

وی در تکمیل این تذکر خطاب به اعضای ستاد و دستگاههای امنیتی _ اطلاعاتی و قضایی _انتظامی اظهار داشت: همه دستگاههای ذی ربط باید ضمن رصد فضای رسانه ای کشور هرگونه اخبار مهم و حساس و مرتبط را به ستادهای استانی و شهرستانی منعکس کنند تا این موارد رسیدگی شده و در صورت لازم اقدامات قانونی صورت پذیرد. دستور تشکیل کمیته فضای مجازی و کمیته تبادل اطلاعات انتخابات دادستان کل کشور در ادامه دستور تشکیل دو کمیته تخصصی را داده و اظهار داشت: در جهت انجام بهتر مأموریت ها ضروری است دو کمیته تخصصی "فضای مجازی" و "تبادل اطلاعات انتخاباتی" در ذیل ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی کشور ایجاد شود تا به صورت تخصصی به انجام تکلیف محوله با ایجاد جلسه هفتگی بپردازند.

وی در این رابطه اظهار داشت: هدف از تشکیل کمیته تبادل اطلاعات رصد، پایش و انعکاس اخبار و اطلاعات در ارتباط با انتخابات است که همه دستگاههای مسئول باید در این حوزه همکاری مناسب را با ستادهای پیشگیری داشته باشند. تماس و هر نوع همکاری با شبکه های معاند نظام ممنوع و جرم است

ایشان در ادامه عنوان کرد: حسب وظیفه اعلام می کنم هرگونه تماس با انگیزه همکاری و همنوایی با شبکه های معاند ممنوع بوده و این گونه اقدامات جرم تلقی شده و قابل تعقیب قضایی است.

اکثر رد یا عدم احراز صلاحیت ها جنبه شکلی دارد

دادستان کل کشور با تکیه بر اطلاع رسانی و شفاف سازی اقدامات صورت گرفته توسط متولیان برگزاری انتخابات اظهار داشت: بحمدالله تعداد بالای ثبت نام نامزدهای انتخاباتی نشان دهنده مشارکت بالا در انتخابات اسفندماه است. اما ضروری است دستگاههای در رابطه با این مورد با اطلاع رسانی به هنگام در مورد علت عدم احراز و یا رد صلاحیت ها، علل آنرا به نحو مقتضی و حسب مورد به صورت شفاف به اطلاع عموم مردم و نامزدهای انتخاباتی برسانند.

او در آخر اظهار داشت: امکان دارد عدم احراز صلاحیت و عدم صلاحیت فردی علل متعدد همچون نقص در مدارک، عدم ثبت نام در موعد مقرر و … داشته باشد و صرف عدم صلاحیت یا عدم احراز به منزله داشتن پرونده قضایی و یا سابقه کیفری و مسائلی از این دست نیست. طبق اطلاع اغلب این موارد جنبه شکلی دارد.


منبع:

1402/08/24
15:26:09
5.0 / 5
267
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد