لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
سخنگوی شورای نگهبان:

افرادی كه در گذشته رد صلاحیت شده اند برای 1400 ثبت نام نكنند

افرادی كه در گذشته رد صلاحیت شده اند برای 1400 ثبت نام نكنند

به گزارش حقوق و قضا سخنگوی شورای نگهبان درباب اعلام بعضی از اسامی برای ریاست جمهوری 1400، اظهار داشت: شورای نگهبان هنوز درگیر انتخابات نشده است و دراین زمینه ورود نكرده و اقدامی نیز نكرده است. از جهات قانونی افراد می توانند در هر زمان ثبت نام كنند اما می توان سفارش كرد افرادی كه در گذشته رد صلاحیت شده اند، دیگر ثبت نام نكنند.به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری امروز که به جهت رعایت پروتکل های بهداشتی در فضای باز برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر و روز خبرنگار و گرامی داشت یاد و خاطره خبرنگارانی همچون مرحوم مردوخی و خانم عبدالمحمدی و روح الله رجایی، به بیان نظرات شورای نگهبان درباره مصوبات مجلس و دولت پرداخت.

وی درباره اظهارنظر آیت الله جنتی درباره لزوم نظارت دائمی شورای نگهبان بر نمایندگان مجلس اظهار داشت: نظارت یک امر عقلانی است که در قانون اساسی و سیاست های رهبری هم آمده است. در گذشته هم قانونی برای تشکیل هیاتی برای نظارت برعملکرد نمایندگان تشکیل شد و آن هیات کارایی نداشته و پیشنهاد شده که نظارت دقیق تری باشد. ما در شورا هر چهار سال یکبار نظارت داریم و عمل می نماییم و بهتر است در طول این چهار سال برای مجلس و نهاد دیگری نظارت باشد.

کدخدایی در ارتباط با مهمترین مصوبات مجلس و دولت که در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفته اند، اظهار داشت: مصوبه مجلس درباره مالیات بر ارزش افزوده، ابهامات و ایراداتی دارد. شورای نگهبان این موارد را ایراد گرفته است و بررسی ها تا اختتام وقت اداری امروز ادامه دارد و نتیجه نهایی به مجلس محترم اعلام می شود.

وی درباره اصلاح قانون انتخابات اظهار داشت: امیدواریم مجلس همت کند و هرچه سریعتر مصوبه را اماده کند تا اعلام نظر نماییم اما علاوه بر قانون انتخابات مباحث دیگری مثل وجود احزاب می تواند در توسعه بحث های انتخاباتی ما موثر باشد اما الزاما بحث احزاب با تصویب قانون حل نمی گردد و ما نیازمند ارتقای فرهنگ حزبی هستیم؛ البته موضع شخصی من است نه شورای نگهبان. باید همه دستگاه ها برای حل مشکلات اراده جدی داشته باشند تا بتوانیم بعضی از مباحثی را که در هنگام انتخابات بوجود می اید حل نماییم.

کدخدایی درباره الکترونیکی شدن انتخابات اظهار داشت: در این حوزه تحول خاصی اتفاق نیفتاده البته با عنایت به شرایط کرونایی رسیدگی ها در این روند شدت یافته است تا بتوانیم بوسیله الکترونیکی هم اقدام نماییم و دوستان ما در وزارت کشور کارهای خوبی انجام دادند امیدواریم به نتیجه ای برسد و انچه مهمست سلامت انتخابات و پاسداری از رای مردم است و چه انتخابات الکترونیکی یا روش سنتی باشد، باید ما نگاهمان به پاسداری از آرای مردم باشد.

وی اضافه کرد: هر مرحله ای که وزارت کشور در این حوزه به نتیجه برسند و سلامت مردم به خطر نندازد ما اماده همکاری هستیم.

کدخدایی اضافه کرد: پژوهشکده شورای نگهبان قبلا مطالعاتی درباره نظام پارلمانی داشته اگر بحث جدیدی درباره ظرفیت های قانون اساسی مطرح شود، آمادگی لازم را جهت نظر مشورتی دارد.

وی افزود: قبلا مطالعاتی درباره تغییر نظام به نظام پارلمانی داشتیم و اگر الان هم موضوع جدیدی باشد، پژوهشگران جوان پژوهشکده شورای نگهبان آماده اند که در این حوزه مطالعاتی داشته باشند.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: مصوبات مجلس در صورتیکه در قالب شرع و قانون اساسی باشد، مورد موافقت شورای نگهبان است و اگر طرح های ضدآمریکایی کمیسیون امنیت ملی مجلس هم در این چارچوب باشد، شورای نگهبان این موارد را تایید خواهد نمود.

وی درباره مصوبات مشابه FATF، اظهار داشت: در گذشته و آینده ما فقط بر طبق قانون و شرع نظر داده و خواهیم داد.

کدخدایی درباره اینکه با عنایت به نزدیکی به محرم و اینکه گویا آمار کرونا را وزارت بهداشت دقیق اعلام نمی کند آیا شورا می تواند ورود کند، اظهار داشت: شورای نگهبان مسئولیتی ندارد تا مصوبه ای ارسال نشود. همه ما تابع مراجع رسمی کشور هستیم و اینکه در هر زمینه ای تردید نماییم سنگ روی سنگ بند نمی گردد و آمار را مراجع رسمی اعلام می کنند و هر چه اعلام می کنند موجه است مگر خلاف آن ثابت شود.

وی درباب واگذاری نظارت بر نامزدهای شورای شهر به شورای نگهبان اظهار داشت: دو بحث است، یکی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و یکی نظارت بر نمایندگان، آنچه که آیت الله جنتی اشاره کردند نظارت بر نمایندگان بود که من توضیح خواهم داد؛ نسبت به بحث اول دوستانمان در مجلس چنین نظری دارند که با عنایت به این که مجلس سازوکار نظارت موثر در بحث انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را ندارد، این کار را به شورای نگهبان واگذار کنند.

کدخدایی خاطرنشان کرد: در مصوبات مشابهی که در سال های گذشته برای مان ارسال شده بود، اعضای شورای نگهبان اشکال اصل ۹۹ را گرفتند چون در آنجا به صورت حصری نظارت را بر انتخابات به عهده شورای نگهبان نهاده است، از این جهت این ایراد را در گذشته ما گرفته ایم باید منتظر طرح مجلس باشیم اگر مثل طرح های گذشته باشد، شورای نگهبان آنرا قبول نخواهد کرد.

وی تصریح کرد: نظارت بر نمایندگان مجلس که ما مطرح کردیم، بحث شخصی شورای نگهبان نیست بلکه موضوعی است که قانون اساسی تاکید کرده است.

سخنگوی شورای نگهبان درباره برگزاری انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: معاون وزیر کشور شب گذشته در این حوزه با من صحبت کردند و ظاهراً ستاد ملی مقابله با کرونا اجازه برگزاری این انتخابات را داده است اما نظر رسمی ستاد به دست ما نرسیده است.

وی افزود: با عنایت به این که حوزه ها کم است و تنها ۱۲ نماینده باید انتخاب شوند، شاید برای برگزاری این انتخابات تدابیری اندیشیده شود که از اجتماعات جلوگیری شود.

کدخدایی درباب اعلام بعضی از اسامی برای ریاست جمهوری ۱۴۰۰، اظهار داشت: شورای نگهبان هنوز درگیر انتخابات نشده است و در این حوزه ورود نکرده و اقدامی نیز نکرده است. از جهات قانونی افراد می توانند در هر زمان ثبت نام کنند اما می توان سفارش کرد افرادی که در گذشته رد صلاحیت شده اند، دیگر ثبت نام نکنند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص اینکه «آیت الله جنتی مدتی پیش اظهار داشت که نظارت دائمی شورای نگهبان بر نمایندگان مجلس اشکال قانونی دارد و باید این اشکال برطرف شود. این اشکال قانونی که به نظر، «مخالفت با قانون اساسی» است، چگونه قابل رفع شدن است و آیا شورای نگهبان اقدامی در این حوزه خواهد داشت؟» اظهار داشت: بیانات آیت الله جنتی ناظر به قانون اساسی و سیاست های کلی و ضرورت اعمال یک نظارت موثر و واقعی نسبت به نمایندگان بود، در میان چهار سال مکانیزم های مختلفی امکان دارد به وجود بیاید هیات نظارت بر عملکرد نمایندگان می تواند موثرتر و کارآمدتر باشد و قوانینی که مورد بحث می شود جنبه پیشگیرانه اش بیشتر باشد. صحبت آیت الله جنتی درباره نظارت موثر بر نمایندگان بود؛ الان هم رفتار نمایندگان را طی ۴ سال رصد می نماییم.

وی در واکنش به اظهارات «علی مطهری» در خصوص اینکه نظرات پژوهشکده شورای نگهبان حریت مجلس را گرفته است، اظهار داشت: پژوهشکده شورای نگهبان یک پژوهشکده علمی است و استقلال قوای سه گانه را مخدوش نکرده است و این حرف خنده دار است.

سخنگوی شورای نگهبان درباره آخرین وضعیت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی اظهار داشت: متاسفانه از وقتی که به لایحه ایراد گرفتیم و به مجلس رفته و هنوز برنگشته و اگر برای ما ارسال شود حتما اطلاع رسانی می نماییم. از دوستان مجلس آنرا بپرسید.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه آیا درباره طرح گشایش اقتصادی، دولت با شورای نگهبان مشورت کرده است، اظهار داشت: ضرورتی ندارد دولت محترم در مباحث اقتصادی با ما مشورتی داشته باشد و فقط اگر طرحی تصویب شود ما ورود می نماییم.

کدخدایی درباره نظر شورای نگهبان درباره مصوبات ضد آمریکایی مجلس تصریح کرد: مصوبات مجلس درصورتی که در قالب شرع و قانون اساسی باشد، مورد موافقت شورای نگهبان است و اگر طرح های ضدآمریکایی کمیسیون امنیت ملی مجلس هم در این چارچوب باشد، شورای نگهبان این موارد را تایید خواهد نمود.

کدخدایی همین طور درباره طرح مالیات بر خانه های خالی، تصریح کرد: مجلس یازدهم همت کرده است و در حوزه معیشت قوانین را به تصویب رسانده است و امیدواریم ادامه پیدا کند. طبیعتا طرح ها و لوایح مربوط به معیشت مردم نباید مغایر با شرع و قانون اساسی باشد و شورای نگهبان هم در این صورت آمادگی دارد آنها را سریع تر بررسی و تایید کند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چگونه فردی در یک دوره انتخابات تایید صلاحیت و در دوره دیگری رد صلاحیت می شود، اظهار داشت: درباره صلاحیت افراد در شورای نگهبان رای گیری می شود؛ یک دوره شاید تشخیص دهند که فردی رجل سیاسی است و در دوره دیگری شاید این تشخیص را ندهند. موارد رد صلاحیت را به خود افراد اعلام کردیم و ای کاش قانون این اجازه را می داد که نسبت به افرادی که ادعاهایی را مطرح می کنند، به صورت شفاف مواردشان را اعلام نماییم.منبع:

1399/05/20
22:29:16
5.0 / ۵
1914
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد