حقوق و قضا
رئیس كل دادگستری استان تهران اعلام كرد

جلوگیری از ویلاسازی بدون مجوز در محدوده تلو

جلوگیری از ویلاسازی بدون مجوز در محدوده تلو

به گزارش حقوق و قضا، رییس کل دادگستری استان تهران اظهار داشت: بتازگی برخی سودجویان با تخلیه نخاله بطور سازمان دهی شده در اراضی زراعی محدوده ای به وسعت 80 هکتار در تلو با کاربری دیم زار و مسطح کردن محیط بدنبال مهیا کردن محیط بمنظور ساخت و ساز بدون مجوز بودند.به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، دومین نشست شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی و منابع طبیعی استان تهران با حضور علی القاصی رییس کل دادگستری استان تهران، علی صالحی دادستان تهران، معاونان قضایی رییس کل دادگستری استان و نمایندگان دستگاههای ذی ربط برگزار شد.

علی القاصی رییس کل دادگستری استان تهران ضمن اشاره به اهمیت موضوع صیانت از اراضی ملی و منابع طبیعی اظهار داشت: دستگاههای حاضر در این جلسه در صیانت از اراضی ملی و منابع طبیعی مسئول هستند و باید در مقابل نسل های آینده پاسخگو باشند؛ چون که این منابع فقط متعلق به ما نیست بلکه به آیندگان نیز متعلق می باشد.

رئیس کل دادگستری استان تهران با تکیه بر ضرورت اهتمام بیشتر از پیش دستگاههای متولی در صیانت از کاربری اراضی اظهار نمود: قانون گذار در تمامی موارد وظایف و تکالیف دستگاه ها را در حوزه محافظت از حقوق بیت المال روشن کرده و همه پیشبینی ها و تمهیدات لازم در این خصوص توسط قانون گذار صورت گرفته و وظایف تمامی دستگاه ها بخصوص دستگاه هایی که متولی صیانت از اراضی ملی، منابع طبیعی و حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات هستند، روشن شده است.

وی ضمن انتقاد از رویه موجود در خصوص تعلل بعضی از دستگاه ها نسبت به پیشگیری از تغییر کاربری اراضی به بهانه عدم صدور دستور قضایی، اظهار داشت: گاها مشاهده می شود که بعضی از دستگاههای مسئول در حوزه صیانت از کاربری اراضی، انتظار برای صدور دستور قضایی به منظور خلع ید از اراضی تصرف شده را مانعی در جهت اجرای قوانین و مقررات می دانند؛ این در شرایطی است که قانون گذار در خیلی از موارد تکلیف دستگاه ها و ادارات را مشخص کرده تا راسا و بدون دستور قضایی ورود کنند و نسبت به خلع ید از اراضی متصرفی اقدام نمایند.

القاصی اتخاذ تدابیر «پیشگیرانه» از جانب متولیان صیانت از کاربری اراضی را مقدم بر برخوردهای قضایی دانست و اظهار داشت: اگر در بدو امر از وقوع یک ساخت و ساز غیر مجاز جلوگیری شود، اساسا هزینه های کمتری متوجه اشخاص، دستگاههای مسئول و جامعه خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان تهران ضمن اشاره به عملکرد شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی و منابع طبیعی استان تهران در سه ماهه ابتدایی سالجاری بیان نمود: با اقدامات صورت گرفته و مساعدت دستگاه قضا مجموعا طی سه ماهه نخست سالجاری حدود ۱۹۰ هکتار از اراضی به ارزش ۱۳ هزار و ۳۳۲ میلیارد تومان به بیت المال و وضع سابق اعاده شد.

وی در ادامه نمونه ای از شیوه جدید سودجویان برای تغییر غیرقانونی کاربری اراضی زراعی را شرح داد و اظهار داشت: سودجویان همواره به دنبال شیوه های نوین به منظور گریز از قوانین و مقررات هستند، بر همین مبنا لازم است تا نظارت های لازم از جانب دستگاههای متولی نیز به شکل نوین و با استفاده از ابزارهای جدید اعمال شود.

القاصی اظهار داشت: به صورت مثال در همین راستا، به تازگی بعضی از سودجویان با تخلیه نخاله به صورت سازمان دهی شده در اراضی زراعی محدوده ای به وسعت ۸۰ هکتار در تلو با کاربری دیم زار و مسطح کردن محیط به دنبال مهیا کردن محیط به منظور ساخت و ساز غیر مجاز در آینده بودند.

وی اضافه کرد: بمحض وصول گزارش، اقدامات قضایی لازم به منظور پیشگیری از ادامه این فرآیند به عمل آمد و در نهایت ضمن شناسایی اشخاص سودجو، رسیدگی به تخلفات و جرایم آنها در دستور کار قرار گرفت و با این اقدام، از پدیدار شدن ویلاها و ساخت و سازهای غیرقانونی در این محدوده و در آینده با ورود به هنگام دستگاه قضا جلوگیری به عمل آمد.

رئیس کل دادگستری استان تهران بعد از استماع گزارشات دستگاههای مختلف پیرامون دستورکارهای نشست، در واکنش به گزارش معاون اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران در مورد کوتاهی بعضی از دستگاه ها برای بارگذاری اطلاعات در سامانه پنجره واحد مدیریت زمین اظهار داشت: به رغم این که پیش از این، مدت مشخصی برای بارگذاری اطلاعات از جانب دستگاه ها در سامانه پنجره واحد مدیریت زمین مشخص شده بود، اما با این وجود همچنان بعضی از دستگاه ها اهتمام لازم در این امر را نداشته اند.

وی در همین راستا به دستگاههای مشمول ماده دو آئین نامه ضوابط اجرایی سامانه پنجره واحد مدیریت زمین تصریح کرد که ظرف حداکثر یک ماه نسبت به بارگذاری اطلاعات در سامانه پنجره واحد مدیریت زمین اقدام نمایند و در غیر این صورت معاونت اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران موظف است اسامی دستگاه هایی که اهتمام لازم در جهت انجام تکالیف قانونی خود در این حوزه را نداشته اند، به منظور انجام پیگیری های لازم به دادستانی و سازمان بازرسی اعلام کنند.

مرتضی تورک معاون قضایی رییس کل و رییس حوزه ریاست نیز در این جلسه اقدامات و پیگیری های انجام شده از جانب دستگاه قضا به منظور ایمن سازی بازار گل و گیاه شهید محلاتی را شرح داد.

منبع:

1402/06/08
06:51:57
5.0 / 5
252
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد