حقوق و قضا
رئیس قوه قضاییه:

کارگزاران نظام باید از سرگرم شدن به حاشیه سازی دشمن پرهیز کنند

کارگزاران نظام باید از سرگرم شدن به حاشیه سازی دشمن پرهیز کنند

به گزارش حقوق و قضا، رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: امروز در اثر فشارهای ظالمانه ای که در طول سالیان متمادی به ایران اسلامی وارد آمده، مردم ما تحت فشار مشکلات معیشتی و اقتصادی هستند.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام محسنی اژه ای در دیدار علما و ائمه جمعه و جماعات استان گلستان که در سالن اجتماعات جامعه المصطفی گرگان و با حضور ۷۵۰ نفر از روحانیون و علمای اهل تشیع و تسنن استان گلستان برگزار شد، طی سخنانی با اشاره به اینکه استان گلستان در امر گسترش وحدت و اتحاد و به صلح و سازش رساندن دعاوی، در زمره استانهای پیشتاز کشور است، اظهار داشت: آموزه های اسلامی و قرآنی سرشار از تاکیدات پیرامون صلح و مودت و متصف شدن به اخلاق الهی و ایستادگی در مقابل رذالت ها و ظلم و تبعیض است؛ بنابراین ما باید بتوانیم با تمام قوا این آموزه ها را به منصه ظهور برسانیم و در مقابل تبلیغات مسموم کسانی که صدر تا ذیل شان با فطرت بشری مغایرت دارد و اساس نظامات شان بر مبنای ظلم و تبعیض است بایستیم.

رئیس قوه قضاییه در ادامه، ضمن اشاره به لزوم اتحاد و همدلی همه کارگزاران نظام برای رفع مسائل و مشکلات مردم اظهار داشت: امروز در اثر فشارهای ظالمانه ای که در طول سالیان متمادی به ایران اسلامی وارد آمده، مردم ما تحت فشار مشکلات معیشتی و اقتصادی هستند و به تبع این امر، امکان دارد گرفتاری های دیگری هم برای مردم ایجاد شود و ناهنجاری های اجتماعی و سرقت و مشکلات خانوادگی بیشتر گردد؛ بنابراین همه کارگزاران نظام باید تمام وسع و توان خویش را در جهت رفع مشکلات مردم به کار ببندند و از سرگرم شدن به هرگونه حاشیه سازی و اختلاف افکنی که خواست دشمن است پرهیز کنند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه ضمن اشاره به اهمیت بهره گیری گسترده از ظرفیتهای مردمی برای پیشبرد امور اظهار داشت: علما و نخبگان در حوزه های علمیه و دانشگاه ها و مساجد می توانند در توسعه فرهنگ صلح و سازش و جلوگیری از وقوع جرم و ناهنجاری های اجتماعی به قوه قضاییه و سایر قوا کمک رسانند. بر همین مبنا من در حد وسع و توان و اختیارات قانونی خود، نهایت مساعدت های مالی و فکری و حقووقی را در جهت گسترش بهره گیری از ظرفیتهای مردمی عرضه خواهم کرد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در ادامه ضمن اشاره به برخی ناهنجاری های اجتماعی همچون موارد ناظر بر مقوله عفاف و حجاب اظهار داشت: امروز مردم از برخی ناهنجاری های اجتماعی رنج می برند که یکی از این ناهنجاری ها، موارد ناظر بر مقوله عفاف و حجاب است؛ این مساله، مقوله ای تک وجهی نیست و باید با جامعیت به آن نگریست؛ در این رابطه حتما احتیاج به اقدامات قضایی و سلبی هم می باشد، اما بطور قطع به یکسری از اقدامات غیرقهری هم نیاز است.

رئیس دستگاه قضا در ادامه توضیحاتی در مورد لایحه عفاف و حجاب و فرآیندهای ناظر بر آن در قوه قضاییه، دولت و مجلس عرضه کرد.

رئیس قوه قضاییه اظهار نمود: باید توجه داشت که دشمن نهایت تلاش خویش را برای ایجاد اختلاف و ناامید کردن مردم و جوانان به کار بسته است؛ بنابراین ما باید با تدبیر و اولویت بندی امور، ضمن بهره گیری از ظرفیتهای مردمی و قانونی، هم توطئه های دشمن را خنثی نماییم و هم به مقابله با ناهنجاری های اجتماعی بپردازیم.

رئیس دستگاه قضا در ادامه این نشست ضمن اشاره به «قضایای سال قبل و عفو گسترده صورت گرفته در برابر عناصر غفلت زده اغتشاشات و همینطور سایر محکومان بمناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۱۴۰۱» بیان داشت: ما در میانه های نیمه دوم سال قبل با مشورت هایی که با علما و نخبگان صورت دادیم، به این جمع بندی رسیدیم که بمناسبت سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ که یک جشن اسلامی و ملی است، عفو گسترده ای را شامل حال تعداد کثیری از محکومان حائز شرایط همچون عناصر فریب خورده و نادمِ دخیل در اغتشاشات کنیم؛ در مجموع بیشتر از ۸۹ هزار نفر مشمول این عفو شدند و این عفو گسترده با سَماحت و وسعت نظر مقام معظم رهبری محقق شد.

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: زمانیکه پارسال پیشنهاد عفو گسترده را مطرح کردیم، اعتراضاتی به ما صورت گرفت ناظر بر این که امکان دارد عناصر و محکومان عفو شده مجدداً مرتکب جرم شوند؛ ما اعلام کردیم که منکر امکان ارتکاب مجدد جرم از ناحیه آنها نیستیم؛ اما آیا این منطقی و معقول است که به جهت احتمال ارتکاب مجدد جرم از ناحیه ۱۰ الی ۱۰۰ نفر، بیشتر از ۸۹ هزار فرد و محکوم حائز شرایط را از موهبت و امکان قانونی عفو محروم کنیم؟!

پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان طی سخنانی با اشاره به اینکه امروز با عنایت به شرایط جهان اسلام، مسئولیت سنگینی بر دوش علمای اسلام است، اظهار داشت: علما باید برای دفاع از اسلام به وسط میدان بیایند.

آیت الله نورمفیدی در ادامه، ضمن تقدیر از اقدامات دولت و دستگاه قضایی در رفع مشکلات مجتمع پتروشیمی گلستان اظهار نمود: مهم ترین مشکل پتروشیمی گلستان، به حوزه حقوقی آن مربوط می شد که این مشکل بعد از دستورات مؤکد رئیس قوه قضاییه و پیگیری های صورت گرفته از جانب مجموعه قضایی استان گلستان، برطرف شده است.

همچنین در این نشست، حجت الاسلام شیخی امام جمعه بندر ترکمن طی سخنانی بر لزوم مواجهه ایجابی و سلبی در مقابله با ناهنجاری های اجتماعی و برخورد مناسب و بازدارنده با سارقین، تصریح کرد.

در ادامه حاج آخوند عبدالحی میرزاعلی امام جمعه اهل سنت آق قلا طی سخنانی ضمن قدردانی از پیگیری های رئیس قوه قضاییه برای رفع مسائل حقوقی و قضایی استان گلستان و اقدام در جهت رفع موانع تولید در این استان، اظهاکرد: ما مسلمانان اشتراکات بسیاری داریم وباید بر محوراین اشتراکات، اتحاد و همدلی داشته باشیم؛ اگر انسجام اسلامی داشته باشیم، دشمنان اسلام ونظام جرات حملات تروریستی و هتک حرمت مقدسات واقدامات رذیلانه ای نظیر سوزاندن قرآن کریم را نخواهند داشت.

حجت الاسلام ابراهیمی فر مدیر حوزه علمیه استان گلستان طی سخنانی در این جلسه، اظهار نمود: اقدامات قوه قضاییه در رفع موانع تولید و کمک به رونق تولید و اشتغال در کشور، موجبات امیدآفرینی و به اثبات رساندن کارآمدی نظام را فراهم آورده است؛ باید این اقدامات موثر دستگاه قضایی به شیوه هنرمندانه رسانه ای شود و به سمع و نظر مردم برسد تا دلگرمی و امیدواری مردم افزون گردد.

وی با اشاره به اینکه حوزه علمیه با تلاش چشم گیر باید نیروی انسانی مورد نیاز قوه قضاییه را تأمین کند، از ریاست قوه قضاییه درخواست نمود یک رابط را میان دستگاه قضا و حوزه علمیه تعیین کند.

وی تصریح کرد: باید بیشتر از قبل از ظرفیت مساجد برای اصلاح ذات البین استفاده گردد.

حاج آخوند ابوبکر خوجملی امام جمعه اهل سنت نگین شهر به بیان مطالبی در لزوم اتخاذ رویکرد امیدآفرینی در جامعه پرداخت و از اقدامات دستگاه قضایی و دولت در احیای مجتمع پتروشیمی گلستان با ۹۰ هزار سهامدار بعد از ۱۷ سال تقدیر نمود و این اقدام را امیدآفرین دانست.

وی همچمین ضمن تقدیر از استقرار قضات کشیک که به صورت ۲۴ ساعته خدمات حقوقی و قضایی به مردم عرضه می دهند، خواهان تشکیل کشیک در پزشکی قانونی های سراسر استان گلستان شد.
1402/05/27
00:06:17
5.0 / 5
680
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد