حقوق و قضا
مهمترین اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای كه گذشت،

اعدام عاملان حمله تروریستی به شاهچراغ

اعدام عاملان حمله تروریستی به شاهچراغ

به گزارش حقوق و قضا، اجرای حکم اعدام عاملان حمله تروریستی به شاهچراغ، بازداشت یک دادستان در مازندران، ابطال حکم انتصاب میثم لطیفی و آخرین وضعیت پرونده های اکبر طبری، هنگامه شهیدی، توماج صالحی و زیباکلام از مهم ترین اخبار حقوقی هفته گذشته بود.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، مهم ترین اخبار حقوقی هفته گذشته را در این گزارش می خوانید:




پرونده مخدوش کنندگان امنیت روانی مردم یک هفته ای تعیین تکلیف شود




حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: در مقوله مخدوش کردن امنیت روانی مردم، شاهد می باشیم که برخی حرفی را به طرق مختلف بیان می کنند و منکر حرف خود هم نمی توانند شوند؛ در اینجا گوینده حرف، یا برای اظهارات خود دلیل و مدرک دارد و یا ندارد؛ شاید بتوان ظرف یک هفته این قبیل موضوعات را تعیین تکلیف کرد، بنابراین نباید در این موارد و به صورت کلی تمامی مواردی که در مرئی و منظر مردم است، با اطاله مواجه باشیم و باید در رسیدگی ها تسریع شود.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه اظهار داشت: معتقدم وصول شکایات کاندیداهای انتخابات شوراها در دیوان عدالت اداری و فرایندهایی که به تبع آن، از حیث ابطال انتخابات در بعضی حوزه ها ایجاد می شود، به لحاظ ظرف زمانی به نسبت طولانی، مشکلاتی را حادث می کند.

باید اعتماد مردم به طرح مولدسازی جلب شود


حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور ضمن اشاره به شفاف سازی های صورت گرفته در اجرای طرح مولدسازی اظهار داشت: دست اندکاران طرح مولدسازی باید اعتماد مردم به این طرح را جلب کنند.

اجرای حکم اعدام عاملان حمله تروریستی به شاهچراغ


سحرگاه شنبه - ۱۷ تیر- حکم اعدام دو تن از عوامل حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) در شیراز اجرا شد.
غروب چهارم آبان سال ۱۴۰۱، حمله تروریستی به حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع)، منجر به شهادت ۱۳ تن و زخمی شدن ۲۵ زائر و مجاور و خادم آن آستان مقدس شد. عامل اصلی این حادثه، همان زمان در درگیری با ماموران انتظامی و امنیتی مجروح و در بیمارستان باوجود تلاش پزشکان، کشته شد.

مسؤلان باید پاسخ بدهند که برای تحقق اجرای بیانیه گام دوم انقلاب چه کرده اند؟


حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه یکی از اسناد بالادستی مورد توجه در تدوین برنامه های سالیانه قوه قضاییه را بیانیه گام دوم انقلاب عنوان نمود و اظهار داشت: متاسفانه این بیانیه از جانب کارگزاران نظام مورد غفلت واقع شده است؛ ازاین رو امروز مسؤلان هر سه قوه باید پاسخ بدهند که بعد از گذشت سالها از صدور بیانیه گام دوم انقلاب، برای تحقق اجرای آنچه کرده اند.
مصدق همینطور ضمن اشاره به مفاد لایحه اصلاح قانونی شوراهای حل اختلاف اظهار داشت: با تصویب نهایی این لایحه تحولات مهمی در دستگاه قضایی رخ خواهد داد که میتوان به تعیین تکلیف شماری از نیروهای شورای حل اختلاف، تأسیس محاکم صلح و تمرکز شورا به صلح و سازش به جای رسیدگی قضایی اشاره نمود.
وی ضمن اشاره به هجمه ها ضد قوه قضاییه در مورد لایحه حجاب اظهار نمود: آن چه که این قوه تحت لایحه حجاب تنظیم کرده است بخشی از این لایحه بوده و هم اکنون این لایحه در مجلس شورای اسلامی در سه کمیسیون تخصصی در دست بررسی می باشد و در صورت به نتیجه رسیدن به صورت علنی بحث خواهد شد.

رئیس دیوان عالی کشور ضمن اشاره به پرونده طبری: در رابطه با فساد حساسیم


حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور ضمن اشاره به پرونده اکبر طبری اظهار داشت: خواهشی که من از دوستان انقلاب و نظام دارم اینست که تحت تاثیر جو ومطالبی که احیاناً برای تضعیف به قوه قضاییه مطرح می شود قرار نگیرند.

جزییات حکم توماج صالحی/ حبس، ممنوعیت خروج از کشور و فعالیت در رابطه با موسیقی


حجت الاسلام والمسلمین اسدالله جعفری رئیس کل دادگستری استان اصفهان جزئیاتی از حکم صادره برای توماج صالحی را اعلام نمود و اظهار داشت: جمع کل محکومیت توماج صالحی در شش عنوان اتهامی ۱۸ سال و ۳ ماه حبس، پرداخت ۲۳۰ میلیون ریال جزای نقدی، تحمل چهل ضربه شلاق (به خاطر اختلال در نظم عمومی) و اعمال مجازات های تکمیلی بوده است اما با عنایت به تعدد جرم و تعدد مجازات، مطابق قانون مجازات اشد بعلاوه یک چهارم، یعنی پنج سال حبس بعلاوه یک سال و سه ماه حبس، جمعا شش سال و سه ماه حبس در این پرونده برای متهم در نظر گرفته شد.

یک دادستان در مازندران بازداشت شد


مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه هفته گذشته دادستان یکی از شهر های استان مازندران را بازداشت کرد.
برای دادستان یاد شده پرونده قضایی تشکیل شده و تحقیقات در این مورد ادامه دارد.

صدور رای در پرونده صادق زیباکلام/ارسال پرونده هنگامه شهیدی به دادگاه
قوه قضاییه اعلام نمود: رای پرونده صادق زیباکلام که به دلیل طرح ادعاها و مطالبی غیرمستند، باعث اشاعه حس ناامنی روانی در جامعه شده بود، صادر شد.
همچنین، به دنبال انتشار مطالب خلاف واقع و غیرمستند از جانب هنگامه شهیدی کیفرخواست پرونده این فرد صادر و به دادگاه ارسال شد.

موسسه سرم سازی رازی از مرگ میلیونها نفر جلوگیری کرد


ذبیح الله خداییان رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اینکه موسسه سرم سازی رازی در یک برهه زمانی به کمک مردم آمد و از مرگ میلیونها نفر جلوگیری کرد، اظهار داشت: در آن زمان کشورهای دیگر درگیر مسائل خاص خود بودند و هیچ کمکی به مردم ما نمی کردند، دراین میان اگر موسسه رازی فعال نبود ما با فاجعه انسانی روبه رو می شدیم، بنابراین همین مساله نشان دهنده آن است که ارزش این موسسه را بدانیم.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور همینطور اظهار داشت: ضابطین در برخورد با جرایم در ارتباط با حجاب، نیازی به دستور مقام قضایی ندارند.

وقت آن است که دیگر از تروریست ها، قاتلان و جنایتکاران حمایت نشود


کاظم غریب آبادی دبیر ستاد حقوق بشر با انتشار پیامی در واکنش به شهادت دو افسر ایرانی در زاهدان توسط تروریست ها اظهار داشت: وقت آن است که دیگر از تروریست ها، قاتلان و جنایتکاران حمایت نشود.
معاون امور بین الملل قوه قضاییه همینطور بر پیگیری حقوقی قضایی پرونده های قربانیان ترور و جانبازان سلاح های شیمیایی در زمینه بین المللی تصریح کرد.

احداث پتروشیمی میانکاله آثار زیانباری در پناهگاه حمایت وحش دارد


جعفر کوشا رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران(اسکودا) در نامه ای خطاب به دادستان کل کشور ضمن اشاره به تخلفات رخ داده در جریان راه اندازی پتروشیمی میانکاله، خواهان صدور دستور توقف عملیات اجرایی راه اندازی این پتروشیمی شد.

ساخت و سازها شهروندان تهران را از یک فضای استاندارد زندگی محروم ساخته است


علی القاصی مهر رئیس کل دادگستری استان تهران اظهار داشت: در شهر تهران شاهد این هستیم که ساخت و سازهایی صورت گرفته که شهروندان را از حق برخورداری از یک فضای عمومی و استاندارد یک زندگی شهری محروم ساخته است.
رئیس کل دادگستری استان تهران اظهار داشت: پذیرفته نیست احکام صادره در خصوص تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز در کمیسیون ماده ۱۰۰ برای مدت طولانی بلااجرا بماند.
القاصی از اعلام گذشت اولیای دم در یک پرونده قصاص بمناسبت عید سعید غدیر خم در شهرستان قرچک اطلاع داد.

برای ۹۸۰ پلاک در تهران سند تک برگ صادر شد


علی صالحی دادستان تهران اظهار داشت: پارسال برای ۹۸۰ پلاک به مساحت یک میلیون و ۱۰ هزار هکتار سند تک برگی یا کاداستر صادر گردیده است.
دادستان تهران همینطور ضمن اشاره به اظهارات خاندوزی وزیر اقتصاد در رابطه با فرارهای مالیاتی میلیاردی به نام کودکان، اظهار داشت: با عنایت به این که فرار مالیاتی جرم است، وزیر اقتصاد مستندات فرارهای مالیاتی میلیاردی را به دادستانی اعلام نماید.
دادستانی تهران همینطور ضد مدیر مسئول روزنامه شرق، بابت انتشار مطالب خلاف واقع و غیرمستند در حوزه زنان اعلام جرم کرد.

۵۰ درصد دعاوی حقوقی در ارتباط با اسناد عادی است


مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه اظهار داشت: اسناد رسمی درحوزه تقنین است و در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام درحال تعیین تکلیف است.
سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: باید در تمام لایه های قوه قضاییه کادرسازی صورت گیرد. نیروهای کارآمد و زبده و فرهیخته باید در روابط عمومی ها جذب شوند.

اتمام حدنگاری یک تکلیف ملی است


حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تاکید بر این که اتمام حدنگاری یک تکلیف ملی است اظهار داشت: این امر مهم خواست نظام است که توأمان منافع مردم و کل کشور را تأمین می کند و باید بعنوان یک راهبرد فرا قوه ای از جانب دستگاههای مرتبط جدی گرفته شود.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همینطور اظهار داشت: سند بزرگ ترین حسینیه کشور به نام حسینیه شاه ولی در شهرستان تفت استان یزد صادر و به متقاضیان تحویل داده شد.
بابایی از کاهش ۷۰ درصدی مراجعات مردمی با باز طراحی فرآیند ثبت شرکت ها، اطلاع داد و اظهار داشت که تا مهرماه سال جاری رجوع مردم در این حوزه به صفر خواهد رسید.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به اینکه باید از هوش مصنوعی بیشترین استفاده را داشته باشیم، اظهار داشت: از ۲۲ بهمن چهره جدیدی از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با استفاده از تکنولوژی های جدید را خواهیم دید.
بابایی همینطور اظهار داشت که آزمون سردفتری اسناد رسمی سال جاری هم برگزار می گردد.

تاکید بر آمادگی دفاتر نظارتی شورای نگهبان برای انتخابات ۱۴۰۲


محمدحسن صادقی مقدم معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان در هفته گذشته خطاب به مسؤلان دفاتر نظارت و بازرسی استان ها بر ضرورت تسهیل در امر رای دادن مردم تصریح کرد و اظهار داشت: به منظور تسهیل رای دادن مردم، مجریان انتخابات باید امکاناتی فراهم نمایند تا اقشار مختلف مردم به راحتی در انتخابات شرکت نمودند. صندوق های دریافت رای به صورت ثابت و سیار در مکانهای مختلف وجود داشته باشد و در صورت ضرورت شعب دریافت رای افزایش یابد.

«حاج محمدی» رئیس دفتر بازرسی ویژه و حقوق شهروندی قوه قضاییه شد


محمد مهدی حاج محمدی دادیار دادسرای دیوان عالی کشور از جانب رئیس قوه قضاییه با حفظ سمت بعنوان رئیس دفتر بازرسی ویژه و حقوق شهروندی قوه قضاییه انتخاب شد.
۲۰ خرداد ماه سال ۹۹ محمدمهدی حاج محمدی که قبل از آن معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان تهران بود بعنوان رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور انتخاب شد اما حدود یک سال و نیم بعد در آبان ۱۴۰۰ از ریاست سازمان زندان ها کنار گذاشته شد و جای خویش را به غلامعلی محمدی داد.

دیوان عدالت اداری انتصاب میثم لطیفی در دولت را مغایر با قانون اعلام کرد


هیات عمومی دیوان عدالت اداری با صدور رایی انتصاب میثم لطیفی بعنوان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور را غیر قانونی دانست.
حجت الاسلام مظفری رئیس دیوان عدالت اداری هم در این رابطه اظهار داشت: انتصاب رئیس سازمان اداری استخدامی کشور برخلاف مفاد ماده ۴۷ قانون مدیریت خدمات کشوری است و ۶۵ درصد از اعضای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری معتقد به ابطال حکم انتصاب رئیس سازمان اداری و استخدامی بودند.
حالا دولت منتظر است که رئیس هیات عمومی دیوان عدالت اداری یا بیست نفر از قضات آن، این رای را اشتباه یا مغایر قانون اعلام کنند. اعلام اشتباه از جانب رئیس هیات عمومی دیوان عدالت اداری یا بیست نفر از اعضای این هیات ناممکن نیست ولی با عنایت به این که هیات عمومی دیوان عدالت اداری اخیرا این رای را صادر کرده و به امضای حکمتعلی مظفری رئیس هیات عمومی دیوان عدالت اداری رسیده است، این که رئیس یا بیست نفر از اعضای هیئت عمومی دیوان عدالت اعلام اشتباه کنند، قدری بعید به نظر می آید و شاید دولت انتظار دارد رئیس قوه قضاییه به پرونده ورود کند و با بیان اشتباه از جانب او، این پرونده باردیگر در هیات عمومی دیوان عدالت رسیدگی شود.

نظر حقوقدانان در رابطه با رای هیات عمومی دیوان عدالت در مورد انتصاب میثم لطیفی


سید احمد حبیب نژاد یک استاد دانشگاه اظهار داشت: رای دیوان عدالت در رابطه با آقای لطیفی یک بحث حقوقی است نه سیاسی؛ بنابراین راهکارهای این بحث حقوقی است نه سیاسی.
حامد کرمی عضو هیأت علمی دانشگاه شاهد اظهار داشت: حکم انتصاب معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی یک حکم موردی است و در صلاحیت هیأت عمومی دیوان عدالت اداری نیست.
محمدرضا ویژه دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی بر صلاحیت نداشتن هیات عمومی دیوان عدالت اداری در پرونده لطیفی تصریح کرد.




منبع:

1402/04/25
12:43:30
5.0 / ۵
363
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد