لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
رییس كل دادگستری استان تهران

2105 نفر از زندانیان استان تهران مشمول آزادی با پابند الکترونیکی شدند

2105 نفر از زندانیان استان تهران مشمول آزادی با پابند الکترونیکی شدند

به گزارش حقوق و قضا، رئیس کل دادگستری استان تهران اظهار داشت: استفاده از تکنولوژی های جدید و هوشمندسازی قوه قضاییه از راهبردهایی است که در دوران تحول و تعالی دنبال می شود و استفاده از پابندهای الکترونیکی یکی از مصادیق آنست که در سال قبل، 2 هزار و 105 نفر از زندانیان استان تهران مشمول آزادی با پابند الکترونیکی شده اند و این مساله نسبت به سال 1400 حدود 22 درصد رشد داشته است.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران در نشست کمیسیون استانی بررسی عفو، بخشودگی و تخفیف مجازات زندانیان استان تهران با اشاره به این گزاره که استان تهران، بیشترین جمعیت کیفری در کل کشور را دارد اظهار داشت: در روند زندانی شدن محکومان، دستگاه قضایی بدنبال اصلاح و بازاجتماعی شدن فرد زندانی است. هدف از زندان و زندانی کردن افراد که در بعضی از پرونده های قضایی و بر طبق قانون صورت می پذیرد، اصلاح و باز اجتماعی شدن فرد زندانی است.
وی اظهار داشت: استفاده از تکنولوژی های جدید و هوشمند سازی قوه قضاییه از راهبردهایی است که در دوران تحول و تعالی دنبال می شود و استفاده از پابندهای الکترونیکی یکی از مصادیق آنست که در سال قبل، ۲ هزار و ۱۰۵ نفر از زندانیان استان تهران مشمول آزادی با پابند الکترونیکی شده اند و این مساله نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۲۲ درصد رشد داشته است. فرد زندانی که مشمول پابند الکترونیک می شود، بطور کامل آزاد نشده و تحت نظارت سامانه های الکترونیک و در دسترس دستگاه قضایی است و در عین حال با حضور در خانواده و اجتماع، فرصت بهتری در راه بازاجتماعی شدن و بازگشت به جامعه برای او فراهم می شود.
وی افزود: همه در مقابل خانواده زندانیان مسئول هستیم و برای کاهش لطمه های ناشی از زندانی شدن افراد در سال قبل برای ۷ هزار و ۵۰۰ نفر از زندانیان اشتغال ایجاده شده، که این رشد ۷۶ درصدی نسبت به سال قبل همچون اقدامات انجام شده برای مساعدت با اصلاح زندانیان و کاهش لطمه های غیر مستقیم ناشی از زندانی شدن افراد به خانواده آنها است.
رئیس کل دادگستری استان تهران در تشریح اقدامات کمیسیون عفو، بخشودگی و تخفیف مجازات زندانیان در سال قبل اظهار داشت: از مجموع درخواست ها و بررسی های انجام شده که به کمیسیون عفو مرکز پیشنهاد شده است: ۱۱۷۲ نفر از زندانیان با تعلیق مجازات، از نهادهای ارفاقی بهره مند شدند و ۱۲۱۹ نفر با صدور حکم مشمول آزادی مشروط قرار گرفتند. در موضوع پشتیبانی از خانواده زندانیان و صیانت و حفظ نهاد خانواده، زندانیان استان تهران در سال قبل ۲۱ هزار و ۹۶ نوبت به مرخصی اعزام شدند و ۱۱۰۴ نفر اززندانیان نیز به شهرستان های محل اقامت خود منتقل گردیده اند.
وی با اشاره به اهمیت حضور میدانی و نظارت بر زندان های استان تهران اظهار داشت: در ضمن سال قبل مسئولان قضایی در استان تهران، ۷ هزار نوبت از زندان های سطح استان بازدید داشته اند که در نوع خود آمار شاخصی است. در اقدامی منحصر بفرد، طی یک روز ۵۳۰ نفر از قضات دادگستری استان تهران در همه بازداشتگاه ها حاضر شدند و همه افراد بازداشتی را ملاقات کردند. ۱۵ هزار نفر از محکومان شامل محکومین با متهمین اغتشاشات اخیر و سایر جرایم دیگر در سال قبل مشمول عفو قرار گرفتند.
منبع:

1402/03/29
12:59:45
5.0 / ۵
340
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد