لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
سخنگوی قوه قضائیه تاكید كرد

نقش تعیین کننده معاضدت در تحقق ماموریت های سند تحول قضایی

نقش تعیین کننده معاضدت در تحقق ماموریت های سند تحول قضایی

به گزارش حقوق و قضا، مازندران سخنگوی قوه قضاییه با اعلان اینکه اقدامات قوه قضاییه در امتداد سند تحول قضایی باید برای مردم ملموس باشد، بر تاثیر بسزای معاضدت در تحقق ماموریت های سند تحول قضایی اصرار کرد و اظهار داشت: تحقق این مهم مورد تاکید ویژه رییس قوه قضاییه بوده و به جد تحت نظر معاونت راهبردی و مرکز سند تحول درحال پیگیری است.مسعود ستایشی امروز ۴ خرداد ماه ۱۴۰۲ در همایش سراسری نقش معاضدت در تحقق سند تحول قضایی که در شهرستان محمودآباد برگزار شد، با تبریک فرا رسیدن دهه پرارزش کرامت، اظهار نمود: اقدامات موثر و خدمات بسیار ارزشمندی در جهت تحقق فرازها و مولفه های موثر در سند تحول در مجموعه مرکز وکلای قوه قضاییه صورت گرفته است.

ستایشی همینطور با گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر و همینطور روز دزفول قهرمان، آزادسازی خرمشهر را نماد اتکای یک ملت با اراده و با ایمان به خداوندمتعال برشمرد و اضافه کرد: ملت بزرگ ایران با مقاومت و ایثار بی بدیل خود مچ ابرقدرت های عالم را برای جداسازی خرمشهر عزیز از خاک ایران به زمین خواباند و دشمن را در نیل به اهداف شوم خود ناکام ساخت.

این مقام عالی قضایی تصریح کرد: امروز هم میتوان با برنامه ریزی، اتحادِ کلمه، هماهنگی، همدلی، هم افزایی و دوری از حواشی، گردنه های سخت و پیچیده را به سلامت پیمود که توجه به این موارد مهم می تواند در گردنه های مخلتف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مورد الگو گیری و بهره برداری قرار گیرد.

ستایشی افزود: امروز که دشمن به شکل تمام قد به دشمنی با ملت ایران پرداخته میتوان با تمسک به ارزش های بی بدیلی مانند آزادسازی خرمشهر از گردنه های سختی مانند گردنه های اقتصادی عبور کرد و این مهم در کمک و مساعدت به ستمدیدگان و مظلومین و مضاعدت تجلی می یابد.

سخنگوی دستگاه قضا ضمن اشاره به این مطلب که حل و فصل دعاوی و صلح و سازش به آسانی رخ نمی دهد، افزود: تحقق این مهم نیازمند وجود افرادی است که اصحاب دعوا را به هم نزدیک نموده و شرایط موجود را تبیین کنند.

ستایشی در قسمت دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اقدامات اصلاحی مرکز وکلا در سازمان زندان ها در جهت بحث معاضدت، اضافه کرد: در سال ۱۴۰۱ در راه تحقق سند تحول اقدامات موثری همچون کمک های بلاعوض برای آزادسازی زندانیان انجام شده که از آن جمله میتوان به پرداخت حق الوکاله برای یکهزار و ۸۴۵ نفر از افراد بی بضاعت اشاره کرد؛ همینطور پارسال ۴۳ هزار پرونده مددجو هم توسط مددکاران مورد پیگیری قرار گرفت و سه هزار و ۲۰۰ نفر از خانواده های مددجویان جهت مشاوره حقوقی و مساعدت به مرکز وکلای قوه قضاییه معرفی گشتند.

وی همینطور ضمن اشاره به فرازهای سند تحول و تعالی قوه قضاییه، اضافه کرد: تحقق این مهم مورد تاکید ویژه ریاست محترم قوه قضاییه بوده و به جد تحت نظارت معاونت راهبردی و مرکز سند تحول درحال پیگیری است.

ستایشی تصریح کرد: پیگیری جدی سند تحول قضایی، مطالبه مهم مقام معظم رهبری است؛ در سال ۱۴۰۲ باید برای سند تحول گزارش نهایی داشته باشیم و عملکرد آن در خور شان قوه و قابل دفاع باشد.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به اینکه اقدامات قوه قضاییه در جهت سند تحول قضایی باید برای مردم ملموس باشد، اضافه کرد: معاضدت قضایی، تأثیر بسزا و تعیین کننده ای در تحقق مأموریت ها و اهداف سند تحول قضایی دارد که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

ستایشی، معاضدت را ساز و کاری در جهت تعیین وکیل در محاکم برای دفاع از افراد مستضعف عنوان و خاطرنشان کرد: مراجع قضایی و مرکز وکلای قوه قضاییه باید در این خصوص همیاری و همکاری لازم را با یکدیگر داشته باشند.

وی عرضه مشاوره حقوقی مجانی در واحدهای ارشاد و معاضدت قضایی و ایجاد ساز و کارهای لازم برای تعیین وکیل و دفاع از افراد بی بضاعت را همچون مصادیق امر معاضدت برشمرد و اظهار داشت: واحدهای ارشاد و معاضدت باید هماهنگ، همدل و هم افزا باشند تا اهداف اصلی معاضدت به نحو احسن محقق شود.

وی افزود: صدور بیانیه گام دوم انقلاب و مطالبه صریح مقام معظم رهبری در خصوص تحول قضایی بعنوان آورده دوره جدید و هم انتظارات روز افزون مردم، موقعیتی ویژه و تاریخی به حساب می آید.

ستایشی با اشاره به اینکه موانع موجود ایجاد کننده اطاله دادرسی در محاکم باید برطرف شود، افزود: رفع اطاله دادرسی و کاهش جمعیت کیفری به عنوان خصوصیت های خاص سند تحول قضایی تجلی دارد.

وی تصریح کرد: افراد مسئول در واحدهای ارشاد و معاضدت قضایی باید منضبط، توانمند، با انگیزه و متعهد باشند، ضمن این که موارد مورد نظر سند تحول در کلیه واحدهای قضایی سراسر کشور به بهترین شکل اجرایی شده و ملت بزرگ ما این ارزش را لمس کنند.
1402/03/05
13:53:44
5.0 / ۵
380
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد