حقوق و قضا
معاون قوه قضائیه:

مسائل خانوادگی نباید به کشمکش های دادگاهی کشیده شود

مسائل خانوادگی نباید به کشمکش های دادگاهی کشیده شود

حقوق و قضا: به گزارش حقوق و قضا، کرمان معاون قوه قضاییه و رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور اظهار داشت: نباید اجازه داد که مسائل خانوادگی به کشمکش های دادگاهی کشیده شود و باید با استفاده از حضور اعضای شوراهای حل اختلاف در ورودی دادگاه های خانواده، از ورود پرونده ها به محاکم خانواده جلوگیری کرد.


حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی امروز ۳۱ اردیبهشت ماه در همایش "مردم، سازش، پیشگیری" که با حضور اعضای شوراهای حل اختلاف، علماء و سران طوایف، معتمدین، مصلحین و حکمین قرآنی، طلایه داران، سفیران صلح و صلح یاران در شهرستان بم برگزار شد، اظهار داشت: هر چه در حوزه استفاده از ظرفیت های مردمی برای توسعه صلح و سازش و پیش گیری از لطمه های اجتماعی سرمایه گذاری نماییم، به نفع مردم، دولت و قوه قضاییه خواهد بود.
وی با اعلان اینکه باید میدان را برای کار معتمدان، ریش سفیدان، علماء و اعضای ستادهای صبر فراهم نمود، اشاره کرد: باید ضمن توسعه ارجاع پرونده ها به هیئت های صلح، شبکه سازی های محلی بمنظور استفاده حداکثری از ظرفیت های ستاد صبر را مد نظر قرار داد.
صادقی اظهار داشت: نباید اجازه داد که مسائل خانوادگی به کشمکش های دادگاهی کشیده شود و باید با بهره گیری از حضور اعضای شوراهای حل اختلاف در ورودی دادگاه های خانواده، از ورود پرونده ها به محاکم خانواده جلوگیری کرد.
معاون قوه قضائیه در ادامه اظهار داشت: فلسفه قدرت دفاعی کشور ما برای ادامه صلح است برای اینکه صلح در عرصه کلان زمانی حاصل می شود که قوی باشیم و در میان مردم، صلح زمانی محقق می شود که گذشت داشته باشیم.
وی با اشاره به این که انسان با ایثار به بزرگی می رسد و افرادی که وساطت می کنند و اهل خیر هستند کرامت می آفرینند و خودشان نیز اهل کرامت هستند، بیان کرد: با اهمیت ترین کار این است که برمبنای فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی کاری نماییم که ظرفیت عظیم مردم برای حل مسائل به صحنه بیاید و مسئولان نیز وظیفه پشتیبانی خودرا انجام دهند.
صادقی با اشاره به این مطلب که فکر نکنیم مسئولان دولتی، قضایی و انتظامی می توانند تمامی امور را بصورت کامل انجام دهند، اشاره کرد: کارهای بزرگ را باید با کمک مردم انجام داد و این اتفاق بزرگ در قالب ستاد صبر به انجام می رسد و ستادهای صبر زمینه حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان برای حل مسائل مختلف به شمار می روند.
معاون قوه قضاییه و رییس مرکز توسعه حل اختلاف کشور اظهار داشت: ستادهای صبر در استانها می توانند کارهای فراتر از یک دستگاه، نهاد و قوه را انجام دهند و می توانند اقداماتی دربرگیرنده و فراگیر نسبت به همه مردم را به انجام رسانند.
وی با اشاره به این مطلب که تاکید بر احسان در نگاه دین محور در سطح اهمیت بالایی قرار دارد، اظهار داشت: با توسعه اخلاق در جامعه، از بروز خیلی از لطمه های اجتماعی همچون طلاق و... جلوگیری می شود و برای نیل به این اهداف باید آموزش های مرتبط را در مدارس توسعه داد.
صادقی اظهار داشت: دولت ها وظیفه دارند که کف عدالت را تضمین کنند؛ به عنوان مثال قاضی باید حکم به عدالت کند و مردم وظیفه توسعه احسان در جامعه را بر عهده دارند که منجر به توسعه بیش از پیش عدالت می شود.
معاون قوه قضاییه اشاره کرد: سویه مردمی کار در عرصه پیش گیری از لطمه های اجتماعی و توسعه صلح و سازش باید قوی و زنده شود و مردم برای کار، میدان داشته باشند و مسئولان باید این میدان را فراهم آورند. ما در دستگاه قضایی این میدان را به وجود آورده ایم برای اینکه با رسیدگی به پرونده ها مسائل ختم به مصالحه نمی شود و بدین جهت توجه به حضور مردم در رفع اختلافات بصورت ویژه تری دیده شده است تا ضمن شناسایی و رفع زمینه های بروز جرم و لطمه اجتماعی، در صورت بروز اختلاف، زمینه رفع اختلاف با صلح و سازش فراهم گردد.
به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، در آخر این همایش با حضور مسئولان هیئت های صلح شرکت های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم نیز افتتاح شدند.
حسین رمضانی زاده رییس دادگستری بم در مراسم افتتاح این هیئت ها اظهار داشت: در ارگ جدید بم بیش از ۱۰ هزار کارگر مشغول به کار هستند و بدین جهت مواردی در عرصه کارگری پیش می آید که با حضور هیئت های صلح از بروز اختلافات جلوگیری می شود و مدیران بهتر می توانند به درخواست ها و مطالبات این افراد رسیدگی کنند و با این اقدام از حجم ورودی پرونده ها به دادگستری نیز جلوگیری می شود.1402/03/01
13:47:00
5.0 / 5
282
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد