حقوق و قضا
خطاب به مسئولان قضایی خراسان شمالی

محسنی اژه ای: در مقابله با مفسدین قاطعیت به خرج دهید

محسنی اژه ای: در مقابله با مفسدین قاطعیت به خرج دهید

حقوق و قضا: به گزارش حقوق و قضا، رئیس قوه قضاییه خطاب به مسؤلان قضایی خراسان شمالی اظهار داشت: در جهت کمک به رشد تولید و مهار تورم، مساعدت های لازم را به بخش های دولتی داشته باشید و در مقابله با مفاسد و مفسدین در دستگاههای مختلف چه دستگاه قضایی و چه دستگاه اجرایی، قاطعیت به خرج دهید.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای، بامداد امروز چهارشنبه (۲۷ فروردین) در جریان سفر خود به استان خراسان شمالی و در ادامه بازدیدهای میدانی خود از مراجع و مراکز قضایی، از دادسرای عمومی و انقلاب بجنورد بازدید کرد و از نزدیک در جریان کم و کیف رسیدگی به پرونده ها در این واحد قضایی قرار گرفت.

محسنی اژه ای در بازدید از شعب دادسرای عمومی و انقلاب بجنورد، به مطالعه موردی برخی پرونده ها در فقره های مختلف همچون پرونده ای ناظر بر ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری پرداخت و سفارش هایی را در زمینه فرایند پذیرش و رسیدگی به این قبیل پرونده ها بیان کرد.

رئیس قوه قضاییه در بازدید از یکی از شعب دادسرای بجنورد، به صورت ویژه و تخصصی، یک پرونده موردی را از بدو تشکیل و مفتوح شدن و صدور حکم در مراحل مختلف قضایی تا درخواست اعمال ماده ۴۷۷، مورد بررسی و مداقه قرار داد و در مورد ایرادات و نقصها آن تذکراتی را عرضه کرد.

رئیس قوه قضاییه در بازدید از یکی از شعب اجرای احکام این واحد قضایی، سؤالاتی تخصصی را در باب ورودی پرونده ها، محکومان به حبس های طویل المدت، پرونده های مسن و پرونده هایی که به علل مختلف احکام قطعی آنها اجرایی نشده است، بیان کرد و در این حوزه ها، سفارش هایی کاربردی را خطاب به مسؤلان ذیربط عرضه کرد.

همچنین محسنی اژه ای در جریان بازدید از دادسرای عمومی و انقلاب بجنورد به صورت چهره به چهره با برخی از مراجعان به گفتگو پرداخت و در جریان مسائل و مشکلات آنها قرار گرفت و در همین راستا در قالب قوانین، دستورات مقتضی را صادر کرد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه، طی سخنانی در جمع مسؤلان قضایی استان خراسان شمالی، ضمن تاکید بر این نکته که سفر امروز به استان خراسان شمالی در زمره سفرهای استانی رسمی هیأت عالی قضایی محسوب نمی شود و سفر رسمی به این استان محفوظ است، اظهار نمود: استان خراسان شمالی نسبت به سایر استان ها در زمره استانهای جدیدالتأسیس به حساب می آید و با عنایت به وضعیت مرزی آن و سایر شرایط مربوطه، آنطور که شایسته است هنوز زیرساخت های کامل در این استان فراهم نشده است.

محسنی اژه ای ضمن اشاره به بازدید امروز خود از زندان مرکزی بجنورد و دادسرای این شهر، به برخی مشکلات و کمبودهای ناظر بر تجهیزات اداری و انسانی در این مراکز قضایی اشاره نمود و اظهار داشت: انسان وقتی با بازدیدهای میدانی، از نزدیک با مسائل و مشکلات آشنا می شود، احساس مسئولیت بیشتری می کند.

رئیس قوه قضاییه ضمن اشاره به گفت وگوی چهره به چهره خود با برخی از زندانیان در زندان مرکزی بجنورد اظهار داشت: بعضی از این زندانیان به واسطه مبلغی اندک و عدم جلب رضایت شاکی خصوصی، علیرغم پایان مدت محکومیت، در زندان مانده اند و یا این که به جهت داشتن شاکی خصوصی، نتوانسته اند از عفو و آزادی مشروط بهره مند شوند؛ از سویی دیگر، بعضی از همان ها در پاسخ به سوال من می گفتند که دو یا چهار یا شش بار مرتکب جرم سرقت شده اند؛ اینجا سوال پیش می آید اگر آنها شامل عفو شوند، آیا تبعاتی برای اجتماع و مردم ایجاد نمی شود؛ بنابراین این قبیل مسائل چندوجهی است و باید با جامع نگری به آنها نگریست.

محسنی اژه ای در ادامه به مسؤلان قضایی استان خراسان شمالی تصریح کرد: در جهت کمک به رشد تولید و مهار تورم، مساعدت های لازم را به بخش های دولتی داشته باشید و در مقابله با مفاسد و مفسدین در دستگاههای مختلف چه دستگاه قضایی و چه دستگاه اجرایی، قاطعیت به خرج دهید.

رئیس قوه قضاییه ضمن اشاره به سفر سال ۹۹ قوه قضاییه به استان خراسان شمالی و عدم تحقق مصوبات این سفر از ناحیه استانداری و دستگاه قضا، اظهار داشت: یکی از عواملی که من را مصمم کرد به صورت غیررسمی به استان خراسان شمالی سفر کنم همین مبحث بود و در همینجا تاکید می کنم که در نخستین فرصت، در ابتدای هفته آتی، آن بخش از تعهدات دستگاه قضا که در جریان سفر سال ۹۹ به تصویب رسید را عملیاتی کنم.

محسنی اژه ای اظهار داشت: استانداری خراسان شمالی به نمایندگی از دولت باید تعهدات ناظر بر سفر سال ۹۹ هیأت عالی قضایی وسفر تیرماه سال قبل رئیس جمهور به خراسان شمالی که در رابطه با تجهیز مراکز قضایی است را پیگیری کند و بداند که این امر به نفع مردم خود استان می باشد.

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، حجت الاسلام والمسلمین «براتی زاده» رئیس کل دادگستری استان خراسان شمالی ضمن اشاره به اجرایی نشدن بخش قابل توجهی از مصوبات سفر پیشین هیئت عالی قضایی به خراسان شمالی، به عرضه گزارشی از وضعیت نیروی انسانی دادگستری این استان پرداخت.

همچنین در این نشست، استاندار خراسان شمالی و نمایندگان قضات، کارکنان اداری و سازمان های تابعه قوه قضاییه، به بیان مطالب و نقطه نظرات خود پرداختند.

منبع:

1402/02/28
12:20:41
5.0 / 5
313
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد