حقوق و قضا
رئیس دیوان عالی كشور:

وظیفه اصلی قاضی حکم به عدل است

وظیفه اصلی قاضی حکم به عدل است

به گزارش حقوق و قضا، از گیلان رئیس دیوان عالی کشور، با استناد به آیات قرآنی وظیفه اصلی قاضی را حکم به عدل دانست و اظهار داشت: یک قاضی هنرمند می تواند با ابتکار و تخصص در هر شرایطی گره کور پرونده ها را باز کند و بن بست ها را پشت سر بگذارد.


حجت الاسلام والمسلمین سید احمد مرتضوی مقدم امروز در نشست قضات ناظر دیوان عالی با قضات دادگستری استان گیلان، با اشاره به اینکه هر ساله در جهت نظارت های قضایی هیئتی از قضات برجسته و ممتاز دیوان عالی به استان ها سفر می کنند اظهار نمود: این نظارت ها بیشتر جنبه آموزشی داشته و تذکرات لازم و مشاوره های تخصصی به قضات شعب داده می شود.
وی با تقدیر و تشکر از رئیس کل دادگستری گیلان خاطرنشان کرد: قضات مرکز استان گیلان دارای سابقه قضایی بالایی بوده و دادگاه های تجدید نظر استان گیلان در برآورد نظارت های به عمل آمده نسبت به سایر استان ها نظارت بهتری بر آرای دادگاه های بدوی اعمال کرده اند.
رئیس دیوان عالی کشور با استناد به آیات قرآنی وظیفه اصلی قاضی را حکم به عدل دانست و اظهار داشت: کشف حقیقت و حکم به حق بسیار دشوار است و قاضی باید تلاش کند تا با استفاده از بینه و اقرار و شهادت شهود، رای عادلانه صادر کند.
حجت الاسلام مرتضوی مقدم چندین عامل را در حکم دادن به عدل موثر دانست که همچون آن میتوان به انگیزه، توانمندی، ابزار کار و دسترسی به قانون کامل و جامع اشاره نمود.
وی با اشاره به اینکه یک قاضی هنرمند می تواند با ابتکار و تخصص در هر شرایطی گره کور پرونده ها را باز کند و بن بست ها را پشت سر بگذارد، ابراز کرد: قاضی باید در این چنین مواردی خطرپذیر بوده و از شجاعت لازم برخوردار باشد.
رئیس دیوان عالی کشور به روسای دادگستری های استان ها پیشنهاد کرد تا در هر استان، کمیته و هیئتی علمی متشکل از قضات با تجربه و مقبول استان تشکیل دهند و معضلات قضایی برای حل و فصل سریع تر و دقیق تر در این کمیته مطرح شود.
حجت الاسلام مرتضوی مقدم با تکیه بر مشورت در صدور آرای قضایی اضافه کرد: همواره خیرخواه مردم باشید و بدانید دنیا و آخرت انسان در گرو خدمت کردن به مردم است.
حجت الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی، رئیس کل دادگستری استان گیلان هم در این جلسه ضمن اشاره به این که استان گیلان از مواهب طبیعی گوناگونی برخوردار می باشد و دارای موقعیت جغرافیایی ویژه ای می باشد اظهار نمود: به علت همین تفاوت های اقلیمی و فرهنگی، نوع آرای قضات این استان می تواند متفاوت از سایر استان ها باشد.
وی با اشاره به اینکه رسیدگی عادلانه مبتنی بر تحقیق و رسیدگی فنی و تخصصی است اظهار داشت: قاضی باید علاوه بر طی فرایند تخصصی و علمی و بهره گیری از نظرات کارشناسان، با عنایت به تبعات اجرای یک حکم مبادرت به صدور آن نماید.
رئیس شورای قضایی گیلان داشتن نظم فکری و قضاوت بر پایه یقینیات را از خصوصیت های موثر در صدور حکم عادلانه برشمرد و خاطرنشان کرد: قضاوت قاضی نباید بر اساس ظن و گمان باشد و تنها در صورت احراز یقین میتوان حکمی صادر کرد که علاوه بر اتقان و صحت، حجتی بر آستان عدل الهی باشد.
منبع:

1402/02/23
06:58:32
5.0 / ۵
322
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد