حقوق و قضا
دادستان تهران در بازدید از میدان میوه ،تره بار،گوشت و مرغ

بساط انتقال محصولات دامی با گاری و چرخ را جمع کنید

بساط انتقال محصولات دامی با گاری و چرخ را جمع کنید

به گزارش حقوق و قضا، دادستان تهران اظهار داشت: تمام دستگاه‎های متولی موظف می باشند تا در ارتباط با تحقق بخشی از شعار سال ۱۴۰۲ در خصوص مهار تورم نظارت کنند تا در ادامه مردم بتوانند در رفاه زندگی خویش را اداره کنند و متحمل سختی نباشند.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از میزان بامداد امروز پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت، علی صالحی دادستان تهران به اتفاق هیات همراه با حضور در مرکز میوه و تره بار میدان بهمن و کشتارگاه مرغ و گوشت این میدان، از نزدیک روند عرضه محصولات دامی و گوشتی را مورد بررسی قرار داد و با حضور در غرفه عرضه گوشت مرغ نسبت به فروش این محصول با قیمت مصوب تنظیم بازاری و همچین نظارت بر کیفیت محصول موارد را بررسی و دستورات لازم در این خصوص را صادر کرد.
صالحی در ادامه با حضور در غرفه گوشت قرمز نحوه عرضه این محصول از نظر کیفیت و قیمت مورد بررسی قرار داد.
در یکی از فروشگاه های عرضه گوشت گوسفندی واراتی، تاریخ تولید آن به تاریخ میلادی قید شده بود که دادستان تهران به منظور راحتی شهروندان در بررسی تاریخ انقضای محصولات، دستور داد تا تمام تاریخ گوشت های قرمز وارداتی به تاریخ شمسی بر روی محصولات درج شود.
یکی از موارد مورد مشاهده در بازدید دادستان تهران از مرکز میوه و تره بار میدان بهمن، وضعیت فاضلاب و بهداشت محیطی این محل بود که صالحی دستور داد ظرف مدت یکماه موارد در ارتباط با بهداشت محیطی و فاضلاب این مرکز تره بار برطرف شود.
حین بازدید دادستان تهران از محیط این محل، مشاهده شد که خریداران خرده فروش گوشت مرغ بعد از تهیه سفارشات خود با گاری مبادرت به جابه جایی گوشت های مرغ بسته بندی شده و سپس حمل آن با خودرو های شخصی می کنند که صالحی بلافاصله دستور داد بساط گاری در این مرکز جمع شود و گوشت های مرغ به منظور حفظ سلامت محصولات، به وسیله خودرو های یخچال ‎دار به مراکز خرده فروشی منتقل شوند.
یکی از موضوعات مورد بررسی شده بازدید امروز از مرکز میوه و تره بار میدان بهمن، بحث نحوه درج مشخصات گوشت های قرمز بود. در غرفه عرضه گوشت قرمز محصولاتی شامل گوشت قوچ، میش، گوسفندی موجود بود که تشخیص نوع این محصولات برای شهروندان و مصرف کنندگان دشوار بود که دادستان تهران بدین منظور دستور داد تا نوع دقیق گوشت‎های قرمز به صورت واضح در محل عرضه این محصول برای مصرف کنندگان مشخص شود تا شهروندان با آگاهی بهتر نسبت به خریداری محصولات گوشتی، اقدام نمایند.
علی صالحی اظهار نمود: هدف از بازدید امروز به سبب اجرای منویات مقام معظم رهبری و تاکیدات ریاست دستگاه قضا در مورد نظارت بر بازار و کنترل تورم بود که به اتفاق همکارانم در دادستانی تهران، مسؤلان جهاد کشاورزی، تعزیرات حکومتی، سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران، دامپزشکی و سایر دستگاه‎های متولی در میدان بهمن حضور پیدا کردیم. اقدامات صورت گرفته در برنامه بازدید امروز برای نظارت در ارتباط با عرضه و توزیع و همینطور قیمت محصولات بود که با حضور در غرفه های عرضه گوشت قرمز، مرغ و تره بار اقدامات نظارتی لازم صورت گرفت.
وی با بیان اینکه «بخشی از شعار سال جاری در ارتباط با مبحث مهار تورم است»، خاطرنشان کرد: تمام دستگاه‎های متولی موظف می باشند تا در این رابطه نظارت کنند تا مردم بتوانند در رفاه زندگی خویش را اداره کنند و متحمل سختی نباشند تا در این راه بتوانیم با انجام اقدامات لازم، بر سفره مردم تأثیر مثبتی بگذاریم.
وی با بیان اینکه «در بازدید امروز روند توزیع و قیمت گذاری محصولات بخصوص گوشت های قرمز و سفید کنترل شد»، اظهار داشت: اقدامات بسیار مناسبی در این عرصه توسط اداره کل جهاد کشاورزی استان، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان دامپزشکی صورت گرفته است.
دادستان تهران با تکیه بر اینکه «باید این کنترل‎ها در چرخه های پایین‏ تر هم اثرگذار باشد»، اظهار نمود: بعضی از شهروندان در حاشیه بازدید امروز عنوان کردند که قیمت مرغ در بازارهای خرد به جای این که ۷۳ هزار تومان و با نرخ مصوب عرضه گردد، با نرخ ۸۰ الی ۸۵ هزار تومان به دستشان می‎رسد، بنابراین انتظار می‎رود دستگاه‎های متولی نسبت به نحوه عرضه و نرخ فروش محصولات ورود و نظارت کنند و اجازه ندهند تا بیشتر از قیمت مصوب، محصولات به دست مردم برسند.
وی ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته در بحث فاضلاب این مرکز میوه و تره بار، اظهار داشت: مقرر شد تا یکماه آینده این مشکل به منظور تأمین امنیت بهداشتی مردم به صورت کامل برطرف شود.
وی ضمن اشاره به نحوه مشخص کردن نوع محصول گوشت میش و قوچ و همینطور محرز شدن تفاوت این محصولات با گوشت بره در زمان خرید برای مصرف کنندگان، اظهار نمود: قیمت گوشت قوچ و میش با گوشت بره متفاوت می باشد و بدین منظور تاکیداتی به جهاد کشاورزی و تعزیرات حکومتی اعلام گردید تا هم در بحث قیمت این محصول در میادین میوه و تره بار و هم در مراکز خرده فروشی، تفاوت در نوع و قیمت این محصولات برای مردم به خوبی و شفافیت با نصب بنر مشخص شود.
صالحی اضافه کرد: مصرف کننده در زمان تهیه محصولات باید بداند کالایی را که خریداری می‎کند چه نوع محصولی و با چه قیمتی است و این وظیفه فروشندگان است که این موارد را به درستی برای مردم تبیین کنند و از سویی هم دستگاه‎های نظارتی بر بازار باید این موضوعات را مورد رصد خود قرار دهند تا از انجام تخلفات احتمالی جلوگیری نمایند.
وی با بیان اینکه «اقدامات صورت گرفته در میادین میوه و تره بار به منظور نظارت بیشتر ورود اقلام به میادین میوه و تره بار در سامانه ستکاوا، ثبت می‏‎شود»، خاطرنشان کرد: نظارت بر نحوه خروج اقلام و تحویل کالا به مراکز خرد و توزیع آن در سطح شهر، مشخص نبوده و سامانه‎های برخط نهادهای متولی با یکدیگر هماهنگ نیست.
وی ضمن اشاره به دستور ریاست دستگاه قضا در خصوص برقراری و استمرار ارتباط بین دستگاهی با یکدیگر، اظهار داشت: با عنایت به تاکید رئیس قوه قضاییه، ارتباط بین دستگاهی برای توزیع محصولات بین سازمان میادین میوه و تره بار، اداره کل جهاد و سازمان دامپزشکی باید در جهت یک سامانه یکپارچه و برخط تشکیل و این ارتباط به صورت منظم و دقیق برقرار باشد.
به قول دادستان تهران، در مجموع اقدامات صورت گرفته توسط سازمان میادین میوه و تره بار تهران قابل قبول بود.
منبع:

1402/02/15
12:37:33
5.0 / 5
364
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد