حقوق و قضا
قانون حمایت خانواده،

مراکز مشاوره خانوادگی چه وظایفی دارند؟

مراکز مشاوره خانوادگی چه وظایفی دارند؟

به گزارش حقوق و قضا، فصل دوم قانون حمایت خانواده به مبحث «مراکز مشاوره خانوادگی» پرداخته است.به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، فصل دوم قانون حمایت خانواده مصوب ۹۱ از ماده ۱۶ تا ۱۹ به شرح زیر است:

فصل دوم ـ مراکز مشاوره خانوادگی

ماده ۱۶ـ به منظور تحکیم مبانی خانواده و پیشگیری از افزایش اختلافات خانوادگی و طلاق و تلاش در ایجاد صلح و سازش، قوه قضاییه موظف است ظرف سه سال از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون مراکز مشاوره خانواده را در کنار دادگاه های خانواده ایجاد نماید.

تبصره ـ در مناطقی که مراکز مشاوره خانواده وابسته به سازمان بهزیستی وجود دارد، دادگاه ها می توانند از ظرفیت این مراکز هم استفاده نمایند.

ماده ۱۷ـ اعضای مراکز مشاوره خانواده از کارشناسان رشته های مختلف مانند مطالعات خانواده، مشاوره، روان پزشکی، روان شناسی، مددکاری اجتماعی، حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی انتخاب می شوند و حداقل نصف اعضای هر مرکز باید از بانوان متأهل حائز شرایط باشند. تعداد اعضاء، نحوه انتخاب، گزینش، آموزش و نحوه رسیدگی به تخلفات اعضای مراکز مشاوره خانواده، شیوه انجام وظایف و تعداد این مراکز و هم تعرفه خدمات مشاوره ای و نحوه پرداخت آن به باعث آئین نامه ای است که ظرف شش ماه بعد از لازم الاجراء شدن این قانون به وسیله وزیر دادگستری تهیه می شود و به تصویب رئیس قوه قضاییه می رسد.

ماده ۱۸ـ در حوزه های قضایی که مراکز مشاوره خانواده بوجود آمده است، دادگاه خانواده می تواند در صورت ضرورت با مشخص کردن مبحث اختلاف و تعیین مهلت، نظر این مراکز را در مورد امور و دعاوی خانوادگی خواهان شود.

ماده ۱۹ـ مراکز مشاوره خانواده ضمن عرضه خدمات مشاوره ای به زوجین، خواسته های دادگاه را در مهلت مقرر اجراء و در موارد مربوط تلاش در ایجاد سازش می کنند. مراکز مذکور در صورت حصول سازش به تنظیم سازش نامه مبادرت و در غیر این صورت نظر کارشناسی خود در مورد دلایل و علل عدم سازش را به صورت مکتوب و مستدل به دادگاه اعلام می کنند.

تبصره ـ دادگاه با ملاحظه نظریه کارشناسی مراکز مشاوره خانواده به تشخیص خود اقدام به صدور رای می کند.

منبع:

1402/02/01
18:06:09
5.0 / ۵
386
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد