لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

صدور رای پرونده هواپیمای اوکراینی

صدور رای پرونده هواپیمای اوکراینی

حقوق و قضا: رای پرونده هواپیمای اوکراینی صادر شد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، بعد از واقعه تلخ سقوط پرواز شماره پی اس ۷۵۲ به مقصد کشور اوکراین در حوالی تهران و در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸ و درگذشت ۱۷۶ نفر از سرنشینان این هواپیما، رسیدگی قضایی همه جانبه به این پرونده برمبنای اصول صلاحیت سرزمینی، صلاحیت ذاتی و صلاحیت محلی و شخصی توسط سازمان قضائی نیروهای مسلح ایران شروع گردید.
بررسی این پرونده، یکی از مهم ترین، حساس ترین و پیچیده ترین فرآیندهای قضایی چند سال اخیر کشور بوده است.
از شروع وقوع حادثه، دادسرای نظامی بررسی های دقیق و همه جانبه را در چندین مرحله شروع و در نهایت، این پرونده با صدور قرار جلب دادرسی برای ۱۰ نفر و صدور کیفرخواست به شعبه دوم دادگاه نظامی یک تهران ارجاع گردید.
پس از تشکیل ۲ جلسه از دادگاه، اولیای دم و وکلای آنها نسبت به برخی محتویات پرونده و کیفرخواست صادر شده، ایراداتی را مطرح نمودند که رییس دادگاه در راستای حفظ حقوق اولیای دم، پرونده را با قرار رفع نقص به دادسرا اعاده نمود.
سپس این پرونده مهم به گروه کارشناسان جدید ارجاع شد و آنها نیز پس از بررسی های دقیق نظر نهایی خودرا اعلام نمودند و دور جدید جلسات دادگاه باردیگر شروع گردید که در قالب ۱۸ جلسه (زمان تقریبی هر جلسه بطور متوسط ۵ ساعت بوده است) به طول انجامید.
سرانجام بعد از برگزاری مجموعا ۲۰ جلسه دادگاه که در آن در مجموع ۱۱۷ شاکی شکایت خودرا ثبت نموده، ۵۵ نفر از شاکیان در جلسات دادگاه صحبت و قرائت لایحه داشتند و ۲۰ وکیل نیز به وکالت از شاکیان شکایت و ادله مربوطه را بیان نمودند، شعبه دوم دادگاه نظامی یک تهران باتوجه به تحقیقات مفصل انجام شده در دادسرا و دادگاه، اظهارات و گزارش های ضابطان نظامی و دادگستری، گزارش های پزشکی قانونی، نظریات علمی و تخصصی هیات های کارشناسی، تحقیقات بین المللی، اظهارات مطلعین و کارشناسان و شاکیان و دفاعیات متهمان مبادرت به صدور رای کرد.
در دادنامه صادر شده متهم ردیف اول به عنوان فرمانده سامانه دفاعی تور ام یک، به تصور این که خاصیت های هدف شبیه به موشک کروز بوده، برخلاف دستور پست فرماندهی و بدون گرفتن مجوز و مغایر با دستورالعمل های مربوط مبادرت به شلیک دو فروند موشک به سمت هواپیمای اوکراینی پرواز پی اس ۷۵۲ کرده است.
در شرح اتهامات متهم ردیف اول آمده است: برمبنای دستور عملیاتی مربوطه، سامانه در حالت آتش محدود بوده و شلیک موشک بدون کسب اجازه از طرف پست فرماندهی، مجاز نبوده است و برمبنای اظهارات مسئول میز پست فرماندهی، طی پیام هشداری به تمام مواضع پدافندی اعلام شده بوده که هیچکس حق ندارد بدون هماهنگی فرماندهی اقدامی بکند.
همین طور وضعیت آماده باش ث ۳ اعلام شده لزوما به مدلول وضعیت قرمز در منطقه نبوده، تا آتش به اختیار بودن یا مجاز بودن شلیک در آن شرایط قابل پذیرش باشد.
بر اساس اعلام ستاد کل نیروهای مسلح، فرمانده سامانه درصورت قطع لحظه ای ارتباط نیز برابر دستورالعمل قطع ارتباط می بایستی در وضعیت انتظار و آتش قطع، قرار می گرفته است.
جابجایی مداوم سامانه در طول شب، بدون انجام هماهنگی لازم با پست فرماندهی، عدم اشراف کافی به مفاد دستورالعمل های پدافندی مربوطه، عدم تنظیم ناوبری یا شمال یابی سامانه پس از جابجایی و خاموشی سامانه، اعلام آمادگی عملیاتی سامانه بدون تامین لایه های ارتباطی پایدار، ضعف و عدم تلاش موثر برای برقراری ارتباط با پست فرماندهی بمنظور شناسایی هدف کشف شده پیش از شلیک اول و دوم، توجیه ننمودن کارکنان عملیاتی سامانه به محیط پیرامونی و کریدورهای هوایی، از دیگر اشتباهاتی است که درباب متهم ردیف اول این پرونده ذکر شده است.
دادگاه با توجه به این که رفتار متهم ناشی از جهل به موضوع و تصور اشتباه از هدف کشف شده بوده و با اعتقاد به متخاصم و نزدیک شونده بودن هدف، به سمت آن شلیک نموده و قصد سرنگونی هواپیمای مسافربری را نداشته، اتهامات انتسابی به متهم ردیف اول را وارد دانسته و بزهکاری وی را احراز کرده است.
برمبنای رای صادره از طرف دادگاه، متهم ردیف اول پرونده به بهتان مباشرت در قتل شبه عمد سرنشینان هواپیمای اوکراینی مستند به مواد قانونی به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم شده است.
این متهم همین طور به سبب لغو دستور ابلاغی و باتوجه به گستردگی آثار و تبعات این مبادرت به حداکثر مجازات (۱۰ سال حبس تعزیری) نیز محکوم گردده است.
بر این اساس مجموع حکم حبس صادر شده در مورد متهم ردیف اول (فرمانده سامانه دفاعی تور ام یک) ۱۳ سال حبس تعزیری می باشد که اشد مجازات (۱۰ سال حبس) با احتساب ایام بازداشت قبلی قابل اجرا خواهد بود.
متهم ردیف اول علاوه بر حبس به پرداخت دیه در حق اولیای دمی که مطالبه دیه داشته اند نیز محکوم و دادگاه برای این متهم مجازات تکمیلی نیز در نظر گرفته است.
همین طور دادگاه بنابر بر اتهامات مندرج در دادنامه و اشتباهات و قصور رقم خورده از طرف سایر متهمین این پرونده، متهمان ردیف دوم و سوم (پرسنل سامانه دفاعی تور ام یک) را به یک سال حبس
متهم ردیف چهارم (مسئول میز سامانه های دفاعی تور ام یک) را به سه سال حبس
متهم ردیف پنجم (مسئول پست فرماندهی سامانه دفاعی تور ام یک) را به سه سال حبس
متهم ردیف ششم پرونده (فرمانده وقت پایگاه پنجم پدافند هوایی تهران) را به دو سال حبس
متهم ردیف هفتم پرونده (افسر شیفت مرکز کنترل عملیات منطقه ای تهران) را به دو سال حبس
متهم ردیف هشتم (فرمانده وقت مرکز کنترل عملیات منطقه ای تهران) را به تحمل یک سال و نیم حبس
متهم ردیف نهم (فرمانده وقت منطقه پدافند هوایی تهران) را به تحمل یک سال حبس
و متهم ردیف دهم (فرمانده وقت پدافند هوایی نیروی هوا و فضای سپاه) را به تحمل یک سال حبس محکوم کرده است.
دادگاه درباب متهمان ردیف دوم الی دهم علاوه بر مجازات های تعیینی، مجازات تتمیمی و تکمیلی نیز در نظر گرفته است.
قابل ذکر است باتوجه به درخواست تعدادی از شاکیان از دادگاه، دادسرای نظامی مکلف شده است تا تحقیقات در مورد این پرونده را ادامه دهد و نسبت به تعقیب مقصر یا مقصرین احتمالی دیگر، اقدام قانونی را معمول نماید.
رای صادر شده در این پرونده بدوی است و طرفین می توانند به این رای اعتراض کنند و ظرف ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ رای فرصت برای اعتراض به آن وجود دارد.
خاطر نشان می شود برای هر جانباخته این حادثه مبلغ ۱۵۰ هزار دلار یا معادل یورویی آن نیز به عنوان پرداخت های دل جویانه فارغ از رسیدگی های قضایی در نظر گرفته شده است که به خانواده این افراد تعلق می گیرد.1402/01/28
11:38:25
5.0 / ۵
435
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد