لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
رئیس قوه قضاییه مطرح كرد

در بحث حجاب همه خویش را ملزم به عمل به قانون بدانند

در بحث حجاب همه خویش را ملزم به عمل به قانون بدانند

حقوق و قضا: رییس قوه قضاییه از مراجع قضایی خواست آمادگی لازم برای همکاری و پشتیبانی از اجرائی شدن سیاست های فرهنگی و اجتماعی و مقولات در رابطه با لطمه های اجتماعی و موضوع حجاب را داشته باشند.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام محسنی اژه ای امروز دوشنبه (۲۱ فروردین) طی سخنانی در نشست شورایعالی قوه قضاییه ضمن تسلیت ایام شهادت امیرالمؤمنین علی (ع) و گرامیداشت لیالی قدر، در آستانه روز جهانی قدس به مبحث جنایت های رژیم موقت صهیونیستی پرداخت و اظهار نمود: این روزها صهیونیست ها بر جنایت های خود در قدس شریف و بخش های دیگری از فلسطین افزوده اند و این جنایت افروزی هم نه از روی قدرت که از روی ضعف و فروماندگی و درماندگی بواسطه مشکلات داخلی شان است؛ هر انسان منصفی چه مسلمان و چه غیرمسلمان با مشاهده جنایت های صهیونیست ها بر ماهیت نژادپرستانه و جنایتکارانه رژیم اسرائیل پی می برد؛ امیدواریم در نتیجه اقدامات و صلابت جبهه مقاومت، هر چه زودتر شاهد زوال این رژیم منحوس و کودک کش باشیم.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با تبیین مقوله مهم تولید علم و ثروت در کشور، این مقوله را در رابطه با عزت و استقلال ملی دانست و در این مبحث بر اهمیت خودسازی و انسان سازی و حمایت و صیانت از نیروی انسانی و رشد این نیرو بعنوان ثروت اصلی هر جامعه، اشاره نمود.

محسنی اژه ای در همین راستا به تلاش مستکبران برای به انحصار درآوردن علم و ثروت در دنیا و استعمار و استثمار ملل دیگر اشاره نمود و اظهار داشت: مستکبران برای آنکه علم و ثروت را کاملاً در انحصار خود دربیاورند، نخبگان سایر جوامع راشناسایی می کنند و درصورتیکه نتوانستند در جذب و مانع تراشی در کار و عمل آنها موفق گردند، به از بین بردن آنها مبادرت می ورزند.

رئیس قوه قضاییه ضمن گرامیداشت ۲۰ فروردین، روز ملی فناوری هسته ای و یاد و خاطره شهدای صنعت هسته ای کشورمان همچون شهیدان شهریاری، علیمحمدی، احمدی روشن، رضایی نژاد و فخری زاده، اظهار داشت: دشمنان ملت ایران، چون با تولید علم و ثروت در کشور ما مخالف اند، دست به جنایت ضد دانشمندان هسته ای ما زدند؛ این دشمنان جنایت پیشه، می خواهند در مقابل خودکفایی ملل مستقل بایستند و آنها را وابسته و ضعیف نگه دارند.

محسنی اژه ای در ادامه با اشاره تاکیدات رئیس جمهور ناظر بر اعلام برنامه دولت برای تحقق شعار سال، بار دیگر به تمامی مسؤلان قضایی دستور داد بمحض اعلام برنامه های ضد تورمی از جانب مسؤلان اقتصادی در جهت کمک به دولت و برنامه های آن برای مهار تورم و رشد تولید، از هیچ مساعدت و حمایتی دریغ نورزند و در این خصوص با عنایت به اهمیت بالای موضوع، بیشتر از آنچه که تکلیف ادرای است، عمل کنند.
رئیس قوه قضاییه در ادامه نشست امروز، ضمن اشاره به سفر هیئت عالی قضایی به استان البرز در پنجشنبه گذشته و مصوبات این سفر، بر توجه ویژه در جهت عملیاتی شدن این مصوبات تصریح کرد و عمل مسؤلان به وعده ها و اهتمام آنها به اجرایی شدن مصوبات را بالاترین امیدبخشی برای مردم دانست.

محسنی اژه ای اضافه کرد: گلایه ای که در بین مردم استان البرز و مسؤلان آن وجود داشت این بود که در سفرهای استانی گذشته، چه از ناحیه دولت و چه از ناحیه قوه قضاییه، بخش قابل توجهی از مصوبات عملیاتی نشده است.

رئیس قوه قضاییه ضمن اشاره به دیدارها و ملاقات های چهره به چهره ی چند ساعته مسؤلان قضایی با مردم مناطق مختلف استان البرز، بر رسیدگی سریع به نامه ها و درخواست های مردمی که در جریان سفر به این استان واصل شده است هم تصریح کرد.

محسنی اژه ای همینطور ضمن تاکید بر تجهیز نیروی انسانی دادگستری البرز و تخصیص بودجه مصوب شده در این راستا، خطاب به مسؤلان عالی قضایی تصریح کرد که گزارش بازدیدهای خود از بخش های مختلف قضایی این استان را برای پیگیری و عملیاتی شدن مصوبات، سریعاً به حوزه ریاست قوه قضاییه، ارائه نمایند.

محسنی اژه ای در ادامه به تمامی مراجع ذیربط قضایی دستور داد تا آمادگی لازم را برای همکاری و پشتیبانی از اجرایی شدن سیاست های فرهنگی و اجتماعی و مقولات در رابطه با صدمه های اجتماعی و مبحث حجاب داشته باشند.

رئیس قوه قضاییه در همین راستا بر پشتیبانی از نیروهای انتظامی و امنیتی در جهت شناسایی جریان های وابسته و در رابطه با سرویسهای جاسوسی بیگانه که اهداف خاصی را در قضیه ناهنجاری های اجتماعی دنبال می کنند، تصریح کرد.

محسنی اژه ای ضمن اشاره به روند مبارزه با "ناهنجاری های اجتماعی" افزود: همگان باید خویش را ملزم به قانونمداری و رعایت الزامات قانونی بدانیم و مواردی هم که در این مقوله در رابطه با قوه قضاییه و سایر دستگاه هاست، با تدبیر و قوت انجام خواهد گرفت.
دستور رئیس قوه قضاییه به رئیس سازمان زندان ها در رابطه با زندان رجایی شهر
در قسمت دوم جلسه شورایعالی قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای ضمن اشاره به لزوم ساماندهی زندان های مستقر در استان البرز به منظور رفاه حال ساکنان و مردم این استان، به رئیس سازمان زندان ها دستور داد تا تمهیدات و مقدمات لازم را برای تعطیلی زندان رجایی شهر و اقدامات متعاقب بعدی صورت دهد.
رئیس قوه قضاییه در همین راستا اظهار داشت: مبحث انتقال زندان ها از مناطق شهری باید بعد از مصوب شدن در قسمت های مربوطه و فراهم آمدن مقدمات لازم، در اسرع وقت اجرایی گردد تا حلاوت آن در کام مردم بماند و نباید در این خصوص تاخیر و اتلاف وقتی صورت گیرد؛ در قضیه انتقال زندان سمنان که از مصوبات سفر بهمن ماه سال ۱۳۹۹ هیئت عالی قضایی بود، شاهد تاخیر در اجرای کامل این امر بودیم؛ موضوعی که سبب می شود حلاوت یک اقدام امیدوارکننده برای مردم، کم شود؛ آن دسته از تصمیمات امیدوارکننده برای مردم، به شرطی حلاوت را به کام آنها می نشاند که با سرعت تحقق یابند.
همینطور در این نشست، حجت الاسلام والمسلمین منتظری به عرضه گزارشی از عملکرد تفصیلی دادستانی کل کشور در سال ۱۴۰۱ در حوزه های مختلف همچون همکاری با دستگاه ها و نهادهای امنیتی، بازرسی از دادگاه های عمومی، انقلاب، انتظامی و دادگاه های بخش، نظارت بر دادسراها، مقابله با شبکه های کلاهبرداری و شرط بندی در فضای مجازی، صدور کارت ضابطیت، بازرسی از مراکز نگهداری معتادان، نظارت های الکترونیکی و راه اندازی سامانه های هوشمند پرداخت.
در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین پورخاقان رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح هم ضمن اشاره به هزار و ۵۶۷ مورد بازدید و سرکشی مسؤلان این سازمان در روزهای تعطیلات نوروز سالجاری اظهار نمود: از روز ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ تا ۱۳ فروردین سالجاری، همکاران ما از ۵۲۳ مرکز انتظامی شامل کلانتری و پاسگاه، ۲۸۳ مرکز گشت راهور و ۷۷ مرکز حمل و نقل شامل راه آهن، فرودگاه و پایانه مسافربری بازدید کردند.
وی ادامه داد: طی این ۱۷ روز، از ۲۸۰ بازداشتگاه امنیتی و غیرامنیتی، ۲۶ یگان مرزی و ۳۷۸ مرکز تخصصی همچون پلیس مواد مخدر، فتا و آگاهی، سرکشی به عمل آمد.
پورخاقان ضمن اشاره به ۲۶۷ مورد ملاقات تفصیلی خود با رجوع کنندگان طی سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: پارسال رؤسای سازمان قضایی نیروهای مسلح پنج هزار و ۹۳۲ مورد و دادستان های نظامی ۱۱ هزار و ۷۰۵ مورد ملاقات چهره به چهره و بدون واسطه با مردم و رجوع کنندگان داشتند.
رئیس دیوان عدالت اداری: در سال ۱۴۰۱ کارنامه عملکرد ۱۷ وزرارتخانه و ۳ سازمان برای آنها ارسال شد
حجت الاسلام والمسلمین مظفری رئیس دیوان عدالت اداری هم طی سخنانی اظهار داشت: دیوان عدالت اداری در جهت جلوگیری از ورود حجم بالای پرونده ها به این دیوان، طی سال قبل ۴۶ نشست و جلسه مشترک نتیجه محور را با ۱۹ وزارت خانه و ۳ سازمان (تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی و شهرداری تهران) برگزار کرد که برگزاری این نشست ها در پیشگیری از ورودی حجم بالای پرونده ها به دیوان عدالت اداری نقش قابل توجهی داشت.
وی ضمن اشاره به ارسال کارنامه عملکرد ۱۷ وزرارتخانه و ۳ سازمان برای آنها از جانب دیوان عدالت اداری در سال ۱۴۰۱، اظهار داشت: طی سال قبل در نتیجه اقداماتی که صورت گرفت، تمام آراء هیئت عمومی دیوان عدالت اداری از بدو تاسیس دیوان تا ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ در سامانه ساعد (بانک آرای صحیح دیوان عدالت اداری) بارگزاری شد و در دسترس عموم قرار گرفت.
منبع:

1402/01/21
21:11:57
5.0 / ۵
456
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد