حقوق و قضا
معاون اجتماعی قوه قضائیه:

سیاست های متناقض و چندگانه از عوامل مشکلات اقتصادی و اجتماعی مردم است

سیاست های متناقض و چندگانه از عوامل مشکلات اقتصادی و اجتماعی مردم است

به گزارش حقوق و قضا، معاون اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اظهار داشت: مدیریت های مختلف و متنوع و با سلیقه های مختلف در سالهای گذشته دست به دست هم داده و بخش های مختلف کشور را با سیاست هایی گاها متناقض و چندگانه روبه رو کرده که یکی از عوامل مشکلات اقتصادی و اجتماعی مردم است.به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، اصغر جهانگیر در دیدار نوروزی کارکنان این معاونت ضمن تبریک سال نو و آرزوی قبولی عبادات از تلاشهای آنها پارسال تقدیر و تشکر کرد.

معاون اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در ابتدای سخنانش به یکی از فرموده های رهبر معظم انقلاب اشاره نمود و اظهار داشت: سالی که گذشت به فرموده مقام معظم رهبری «هم تلخی داشت و هم شیرینی».

وی افزود: امیدواریم از تلخی های سال قبل درسی بگیریم تا بتوانیم آینده بهتری را برای خودمان، خانواده هایمان و جامعه بسازیم.

جهانگیر اضافه کرد: معاونت اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم می تواند بعنوان یک معاونت اثرگذار در مجموعه قوه قضاییه و حتی در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایفای نقش کند، به شرط آنکه فعل خواستن را صرف کنیم؛ مبحث جلوگیری از جرم، تخلفات و صدمه ها در درجه اول به میزان انگیزه و اراده ما برای ورود جدی به این عرصه و فعالیت در حوزه های مربوطه بستگی دارد.

وی بیان نمود: صدمه ها و جرائم در همه دنیا وجود دارد و اختصاص به ایران ندارد؛ ایران هم جزو کشورهایی است که جرائم و صدمه ها در آن نسبتا برجسته و از پیچیدگی های خاصی برخوردار می باشد و اگر یک تحلیل منطقی بخواهیم داشته باشیم که چرا امروز به این جایگاه رسیدیم؛ میتوان از منظرهای مختلف به آن پرداخت اما پیش از آن باید سوال کرد چرا ما علیرغم همه موفقیت های ۴۴ سال قبل که در نظام مقدس جمهوری اسلامی داشتیم، امروز مردم با مشکلات اقتصادی و اجتماعی روبه و هستند؟

جهانگیر پاسخ این سوال را در دو دسته کلی عنوان نمود و اظهار داشت: یک بخش آن به عوامل بیرونی و یک بخش به عوامل درونی ارتباط دارد و عوامل بیرونی را همه کم و بیش می دانیم که از روزهای ابتدای پیروزی انقلاب دشمنی ها با انقلاب شروع شد چونکه مهم ترین خصوصیت انقلاب بحث استقلالی بود که برای مردم کشور در این برهه از تاریخ رقم خورده بود و این برای دنیای استکبار خوشایند نبود و نیست، که نظامی مستقل تشکیل گردد و ادامه حیات دهد و به بالندگی برسد؛ بنابراین انواع توطئه ها از نخستین روزهای پیروزی انقلاب برای متوقف کردن مسیر انقلاب شکل گرفت و ما انواع دسیسه ها و توطئه ها را در صور مختلف شاهد بودیم؛ از ترور، کودتا و جنگ گرفته تا تحریم های ظالمانه؛ همه این ها دست به دست هم داد تا بتواند این انقلاب را شکست دهد، اما با الطاف الهی و با اراده مردم و با رهبری های حضرت امام خمینی (ره) و در ادامه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) تا امروز دشمن در این هدف ناکام بوده و ان شاالله ناکام خواهد ماند.

وی بعد از تشریح عوامل بیرونی به عوامل داخلی پرداخت و اظهار داشت: عوامل داخلی هم در سالهای گذشته نقش پررنگی را در ایجاد خیلی از مشکلات بخصوص مشکلات اقتصادی و اجتماعی مردم ایفا کرده که بخشی از آن می تواند در چارچوب برنامه ها و سیاست های ابلاغی، تحلیل و تبیین شود؛ این که ما ۶ برنامه توسعه مختلف بعد از پایان جنگ در این کشور تجربه کردیم که باآنکه با چشم اندازهای روشن و بلندی تدوین شده بود اما به صورت خوش بینانه باید اظهار داشت که این برنامه ها به صورت کامل تحقق نیافته است.

معاون اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم افزود: در کنار برنامه های توسعه، «مدیریت» می تواند نقش بسیار مهمی برای موفقیت برنامه ها داشته باشد؛ مدیریت های مختلف و متنوع و با سلیقه های مختلف در سالهای گذشته دست به دست هم داده و بخش های مختلف کشور را با سیاست هایی گاها متناقض و چندگانه روبه رو کرده، بنابراین می بینیم که در این عرصه هم ما از منظر مدیریتی صدمه های زیادی را دیدیم و امیدواریم که این بخش از کار در ادامه اصلاح گردد.

جهانگیر در ادامه این دیدار به وظیفه معاونت اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم در این برهه و زمان اشاره نمود و اظهار داشت: سال جاری سالی است که توسط معظم له سال «مهار تورم و رشد تولید» نامیده شده است؛ این که در میان همه مباحثی که در کشور وجود دارد مقام معظم اولویت اصلی را به اقتصاد و معیشت مردم اختصاص داده اند مبحث بسیار مهمی است و نشان دهنده اینست که همه مسؤلان کشور و برنامه ریزان باید اصلاح و ارتقای وضعیت معیشتی مردم و بهبود زندگی آنها را اصلی ترین هدفشان قرار دهند.

وی اظهار نمود: در حوزه اجتماعی خیلی از فعالیتهایی که درحال وقوع است می تواند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در اقتصاد ما تأثیر بگذارد. یکی از مهم ترین فعالیتهای اجتماعی ما حوزه آگاه سازی است.

جهانگیر افزود: اصولا جلوگیری از صدمه ها و جرم اتفاق نمی افتد مگر این که به حوزه اطلاع رسانی و ارتقای آگاهی ها توجه اساسی شود؛ وقتی پرونده ها را بررسی می نماییم، می بینیم که خیلی از سرقت ها، خیانت در امانت ها، کلاهبرداری ها و دیگر رفتارهای مجرمانه ناشی از جهل کسانی است که به علت نبود اطلاعات کافی در دام سوءاستفاده کنندگان، جاعلان، کلاهبرداران و سارقان قرار می گیرند.

وی در رابطه با لزوم ارتقای آگاهی های حقوقی جامعه اظهار داشت: به میزانی که با استفاده از ظرفیت های مردمی حلقه های آگاهی بخشی را ارتقا دهیم و مباحثی که درحال اتفاق است را رصد نماییم و در رابطه با آن بتوانیم اطلاعات و آگاهی های مردم را ارتقا دهیم به حوزه اقتصاد و معیشت بسیار کمک کرده ایم.

وی کانون های ناامنی را شرح داد و اظهار داشت: باید کانون های ناامن کننده امنیت در جامعه را بتوانیم رصد نماییم و در برابر رصد بموقع برای متوقف، حذف و برخورد با آن سازوکارهای لازم را داشته باشیم. کانون های ناامن کننده امکان دارد در فضای سایبری شکل بگیرد، مباحثی که برای فریب افکار عمومی منتشر می شود یا اخباری که به شکلی ذهن مردم را درگیر می کنند باید مورد رصد قرار گرفته و بموقع پاسخ آن داده شود.

جهانگیر در انتها این برنامه بیان نمود: امروز جامعه ما نیازمند اینست که امنیت فراگیر در حوزه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی شکل بگیرد؛ این امر محقق نمی شود مگر این که کانون های بحران ساز را شناسایی و برای آن چاره پیدا نماییم. اگر این مورد پیگیری شود می تواند بسترهای ایجاد امنیت برای آمدن سرمایه، باز شدن کارها و گشایش در امور اتفاق بیفتد.

منبع:

1402/01/16
17:56:22
5.0 / 5
351
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد