لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح:

رای پرونده هواپیمای اوکراینی تا پایان فروردین اعلام و ابلاغ می شود

رای پرونده هواپیمای اوکراینی تا پایان فروردین اعلام و ابلاغ می شود

به گزارش حقوق و قضا، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح اظهار داشت: بعد از برگزاری جلسات دادگاه این پرونده، با وجود این که در تعطیلات نوروزی به سر می بریم، رای آن صادر گردیده است.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین احمدرضا پورخاقان رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح امروز (چهارشنبه ۹ فروردین) با حضور در مرکز اطلاعات و کنترل هوشمند ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا، در پاسخ به سوالی در رابطه با آخرین وضعیت پرونده هواپیمای اوکراینی، اظهار داشت: بعد از برگزاری جلسات دادگاه این پرونده، با وجود این که در تعطیلات نوروزی به سر می بریم، رای آن صادر گردیده است.
وی اضافه کرد: رای صادر شده در مورد پرونده هواپیمای اوکراینی تا قبل از پایان ماه فروردین اعلام و ابلاغ خواهد گردید.
بر طبق این گزارش، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح با حضور در مرکز اطلاعات و کنترل هوشمند ترافیک پلیس راهور فراجا، از این مرکز بازدید و در جریان آخرین وضعیت ترافیکی، تردد جاده ای و آمار در ارتباط با تصادفات و سوانح رانندگی در جاده های کشور قرار گرفت.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح در ابتدای این بازدید در گلزار شهدای واقع در ستاد فرماندهی پلیس راهور برای ادای احترام به شهدا، حضور یافت.
حجت الاسلام و المسلمین پورخاقان در حاشیه این بازدید ضمن اشاره به این که ۸۷ هزار نیروی پلیس راهور در طول تعطیلات نوروز ۱۴۰۲ به خط شدند تا شهروندان در جاده های کشور تردد کنند، اظهار نمود: این اقدام جای تقدیر فراوان دارد.
وی با اشاره به اینکه از کاهش تلفات جاده ای سوانح رانندگی در نوروز ۱۴۰۲ خوشحال هستم، اظهار داشت: با این وجود حتی اگر یک نفر هم در جاده ها کشته شود زیاد است.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: در امر ترافیک و حوزه رانندگی مسئولیت قسمت های دیگر را نباید فراموش نماییم. در امر تردد جاده ای و برون شهری و وقوع تصادفات دو وظیفه اساسی را بر پلیس راهور واجب می دانیم.
وی ادامه داد: یک وظیفه مهم مرتبط به زمان آموزش و صدور گواهینامه برای افرادی است که می خواهند رانندگی کنند، است. اگر بخواهیم در زمان صدور گواهینامه کوتاهی نماییم نتیجه آن وقوع تصادفات و افزایش تلفات سوانح رانندگی خواهد بود.
پورخاقان اظهار داشت: نظارت بر تردد جاده ای که پلیس برعهده دارد، دومین تذکر بنده است. نظارت بر کنترل سرعت، نوع رفتار رانندگان، انجام آزمایش های لازم و سایر نظارت ها قابل قبول بود و این گزارشات باید بیشتر به مردم عرضه شود تا مردم شاهد زحمات پلیس باشند.
وی ادامه داد: آمار وقوع تصادفات که در بعضی کشورها رخ می دهد گاها دو برابر میزان آمار وقوع تصادفات در کشورمان است، اما تعداد تلفات رانندگی در این کشورها کمتر از تعداد تلفات رانندگی در کشورمان است.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح با اشاره به اینکه باید ایمنی خودرو تامین گردد، اظهار نمود: این که فرد در درون چه خوردرویی بوده و تصادف رخ داده، مهم می باشد. همینطور راه های حادثه ساز در وقوع حوادث خیلی مهم است.
وی ادامه داد: تا وقتی که ایمنی خودرو صد در صد برای پلیس احراز نشود راهور فراجا می تواند برای خودرو های ناایمن شماره گذاری نکند.
پورخاقان با اشاره به اینکه کارشناسان صرفاً به بیان اظهار نظر در مورد سهم طرفین تصادف اکتفا نکنند، اظهار نمود: کارشناسان پلیس در زمان حضور در صحنه تصادفات میزان تقصیری که عدم ایمنی کامل در خودرو وجود داشته و موثر در فوت یا شدت تصادف بوده را باید مشخص کنند.
وی ادامه داد: بعنوان مثال ضعف در ترمز، ضعف در وسایل ایمنی و... باید در نظر کارشناسی افسر حاضر در صحنه تصادفات اعمال شود.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح اظهار داشت: اگر خودروسازان ببینند که پلیس در زمان وقوع تصادفات برای خودرو ها درصد تقصیر اعمال می کند، در حوزه کاریشان نسبت به گذشته بیشتر نظارت و مراقبت خواهند کرد.
وی با اشاره به اینکه دستگاه قضایی از پلیس بطور قطع حمایت می کند، اظهار داشت: پلیس اگر تذکری به هموطنی می دهد هموطنان باید این تذکر را رعایت نمایند چون که تذکر پلیس برای حفظ جان و امنیت خود افراد است.
پورخاقان بیان نمود: حقوق شهروندی در ارتباط با آحاد مردم است اگر شکایتی وجود داشته باشد به جز نظارت هایی که خودمان در سازمان قضایی نیروهای مسلح انجام می دهیم، موارد را رسیدگی خواهیم کرد.
وی ادامه داد: قسمتی از شکایت مردمی که از پلیس راهور به ما اعلام می شود در چارچوب گزارش خلاف واقع یا سوءاستفاده از موقعیت شغلی پلیس است. این موارد بررسی می نماییم و اگر شکایت واقعی باشد بطور قطع با تخلفات برخورد خواهیم کرد.
وی ادامه داد: موارد مطروحه در مورد ایمنی یا عدم ایمنی خودرو ها و فعالیت خودروسازان، جملگی موارد به رئیس قوه قضاییه منتقل می شود و در جلسات شورایعالی قضایی و نشست سران قوا مطرح می شوند.
منبع:

1402/01/11
15:02:25
5.0 / ۵
434
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد