حقوق و قضا
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور بیان كرد

فرآیند صدور اسناد حدنگاری اراضی کشاورزی و زارعی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

فرآیند صدور اسناد حدنگاری اراضی کشاورزی و زارعی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

به گزارش حقوق و قضا، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت که از آغاز سال ۶ میلیون و ۲۰۰ هکتار از اراضی زارعی و کشاورزی معادل ۳۶ درصد اراضی حدنگاری شده است که این مقدار ۹ برابر سال قبل بوده است.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، حسن بابایی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ارتباط با فرایندها و اقدامات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را در صدور اسناد حد نگاری اراضی کشاورزی اظهار نمود: مجموعه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بعنوان متولی قانون جامع حدنگار (کاداستر) معطوف به ماده ۲ قانون این سازمان متولی اجرای حدنگاری، صدور اسناد مالکیت حدنگار، ایجاد و بهره برداری نظام جامع و سایر تکالیف مندرج در این قانون است و در جهت تحقق فرامین مقام معظم رهبری مبحث فراز سوم از بند ۲۶ سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه ابلاغی معظم له و همینطور تاکیدات بسیار رئیس قوه قضاییه ذیل سند تحول و تعالی قوه قضاییه در خصوص تحقق تمام و کمال فعالیت حدنگاری کلیه اراضی کشور بخصوص حدنگاری اراضی کشاورزی تدابیر ویژه ای اتخاذ و تمامی ظرفیت های خویش را بسیج کرده است.
وی ادامه داد: با اقدامات جهادی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از آغاز سال ۶ میلیون و ۲۰۰ هکتار از اراضی زارعی و کشاورزی معادل ۳۶ درصد اراضی حدنگاری شده است که این مقدار ۹ برابر سال قبل بوده است.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان نمود: کار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور محدود به حدنگاری اراضی نمی شود و اقداماتی این سازمان در فرآیند حدنگاری ( کاداستر) شامل تطبیق، مسند سازی، تهیه نقشه، طرح مبحث در کمیسیون ها و صدور سند می شود. تمام این فرایندهای پیچیده توسط سازمان ثبت اسناد و املاک صورت می گیرد.
بابایی اظهار داشت: در فرآیند صدور اسناد حدنگاری، وزارت جهاد کشاورزی باید به استعلامات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پاسخ دهد.
وی با اشاره به اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک در ابتدا با ایجاد زیرساخت و جذب اعتبارات لازم نسبت به تدوین برنامه های مشخص در بازه زمانی معین در زمینه حدنگاری اراضی کشاورزی و ابلاغ آن به کلیه استان ها مبادرت کرده است، اظهار داشت: در همین راستا به منظور صدور اسناد حدنگاری اراضی کشاورزی اقدامات مهمی انجام شده است.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اضافه کرد: به منظور تشویق کشاورزان برای اقدام در جهت دریافت سند حدنگاری کار تبیین و روشنگری در مورد سند رسمی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام شده است که در این خصوص کلیه مدیران کل و روسای واحدهای ثبتی با برنامه زمانبندی مشخص، چند روز در هفته با رفتن به روستاها و دیدار چهره به چهره با زارعین و کشاورزان نسبت به بیان لزوم و مزایای سند رسمی پرداخته و در مورد صدمه های مبتلابه اسناد عادی روشنگری نمودند، اجرای درست و اهتمام ویژه در این مرحله باعث همکاری زارعین و در نتیجه تسریع و تسهیل در حدنگاری اراضی کشاورزی می شود که با تلاش شبانه روزی همکاران ما در سطوح ادارات کل و واحدهای شهرستانی آغاز و به صورت مستمر در حال اجرا می باشد.
بابایی اظهار داشت: همینطور در جهت صدور اسناد حدنگاری اراضی کشاورزی نسبت به انعقاد قرارداد با شرکتهای ذی صلاح اقدام شد که در این مرحله از کار با عنایت به بدیع بودن این امر ابتدا با بررسی های کارشناسی و احصا کلیه مراحل صدور سند مالکیت و تفکیک اقدامات تصدی گری از امورات حاکمیتی سازمان ثبت نسبت به تدوین شرح خدمات انعقاد قرارداد با بخش خصوصی اقدام شد.
وی اظهار داشت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در مراحل صدور اسناد حدنگاری اراضی کشاورزی، ۱۴ اقدام اساسی همچون کنترل و بررسی نقشه های وضعیت موجود اراضی کشاورزی، جمع آوری و دسته بندی اطلاعات موجود، زمینه سازی مشارکت مردمی و اطلاع رسانی، جمع آوری مدارک مورد نیاز از مالکین یا متقاضیان صدور سند مالکیت با رفتن به محل وقوع ملک، تفکیک پرونده ها به دو شکل کلی مشمول قانون ثبت و یا مشمول قوانین خاص همچون قانون تعیین تکلیف اراضی وساختمان های فاقد سند رسمی، بروزرسانی و یا تهیه نقشه های اراضی کشاورزی متقاضی، تکمیل فرم های کارشناسی، تطبیق و مستند سازی مدارک و مستندات عرضه شده از طرف مالکین و یا متقاضیان صدور سند مالکیت اراضی کشاورزی بر اساس سوابق اجرای مقررات امور اراضی، تکمیل فرم های ارجاع پرونده ها به ادارات امور اراضی جهت صدور تاییدیه به ثبت، صدور نامه تأیید و معرفی مالکین به ادارات ثبت از جانب ادارات امور اراضی، پیگیری مراحل اجرای پرونده ها و عرضه به ادارات ثبت، تهیه لایه های اطلاعاتی توصیفی و مکانی قطعات اراضی کشاورزی عرضه شده، گردآوری و عرضه عملکرد پرونده ها و نظارت بر اقدامات انجام داده است.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: در تمامی مراحل صدور اسناد حدنگاری، نظارت مستمر توسط همکاران خبره واحدهای ثبتی تعریف شده و در حال انجام می باشد.
بابایی ضمن اشاره به اقدامات حاکمیتی بعد از تشکیل پرونده ها برای صدور اسناد حدنگاری اظهار داشت: با ورود پرونده به ادارات ثبت، وظیفه اصلی و حاکمیتی سازمان آغاز می شود.
وی با اشاره به اینکه پرونده ها به دوشکل کلی دسته بندی در ادارات ثبت دسته بندی می شوند، اظهار داشت: در روش اول پرونده هایی که مشمول قانون ثبت همچون مواد ۱۴۲ الی ۱۴۴ قانون ثبت می شوند بعد از بررسی توسط کارشناسان و تطبیق با سوابق نسبت به اجرای تشریفات و انتشار آگهی های قانونی اقدام شده تا بعد از طی موالید آگهی در صورت عدم وصول اعتراض به مرحله تثبیت و صدور سند مالکیت ارجاع شود.
بابایی بیان نمود: در روش دوم، پرونده هایی که مشمول قوانین خاص همچون قانون تعیین تکلیف اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی می شود، بعد از تشکیل پرونده و بررسی در دبیرخانه هیات که در ادارات ثبت مستقر میباشد به هیاتی مرکب از یک نفر قاضی، رئیس اداره ثبت و حسب مورد رئیس اداره راه و شهر سازی و یا رئیس اداره جهاد کشاورزی ارسال می گردد که بعد از بررسی های لازم توسط هیات و صدور رای به اداره ثبت جهت انتشار آگهی های قانونی ارسال تا درصورتیکه مواعید آگهی بدون اعتراض سپری شد به مرحله تثبیت و صدور سند مالکیت ارجاع شود.
منبع:

1402/01/02
14:38:58
5.0 / 5
368
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد