لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

در سومین جلسه دادگاه عاملان حمله تروریستی به حرم شاهچراغ چه گذشت؟

در سومین جلسه دادگاه عاملان حمله تروریستی به حرم شاهچراغ چه گذشت؟

به گزارش حقوق و قضا، فارس سومین جلسه دادگاه عاملان حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز به ریاست قاضی سید محمد ساداتی برگزار گردید.


در آغاز این جلسه نماینده دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، ارتباطات متهمان ردیف دوم تا پنجم با عامل اصلی ترور ( که در صحنه حادثه تروریستی به هلاکت رسید ) و همینطور محمد رامز رشیدی متهم ردیف اول پرونده را تشریح و ضمن دفاع از کیفرخواست از دادگاه برای سایر متهمان پرونده تقاضای صدور مجازات قانونی کرد.
به گزارش حقوق و قضا به نقل از میزان، در ادامه محمد رامز رشیدی متهم ردیف اول با حضور در جایگاه در پاسخ به سوالات دادگاه ضمن اشاره به این که در ولایت جوزجان افغانستان آموزش نظامی دیده است، اظهار داشت: دو بار به ایران آمدم که بار اول به صورت غیرقانونی، با تصمیم شخصی و برای کار بود اما بار دوم با دستور امیر داعش وارد ایران شدم که در ادامه و بعد از ورود به ایران دستوراتی که منتهی به حادثه تروریستی شاهچراغ شد از راه پیام رسان تلگرام در فضای مجازی دریافت و اجرا کردم.
رامز رشیدی بعد از پخش فیلم بیعت عامل اصلی حمله تروریستی با امرای داعش در پاسخ به سوال نماینده دادستان در مورد چرایی بیعت گرفتن مجدد از عامل انتحاری حمله اظهار داشت: بیعت باردیگر و چندباره با اعضا رسم و روال نیست اما دستور رابط من با گروه داعش این بود که با حامد بدخشانی عامل حمله تروریستی قبل از عملیات بیعت مجدد داشته باشم و فیلم آنرا ارسال کنم.


متهم ردیف اول در ادامه و بعد از دفاع وکیل مدافع از وی در آخرین دفاع خود ضمن اظهار پشیمانی از عملکردش اظهار داشت: اُمرا به من گفته بودند که با زنان و بچه ها کاری ندارند و به افراد عادی صدمه نمی زنند.
در ادامه این جلسه محمد رحمانی معروف به ابوخالد متهم ردیف دوم هم با حضور در جایگاه ضمن معرفی کامل خود اظهار داشت: از ۹ ماه قبل در ایران هستم و در بدو ورودم بعنوان کارگر در کشتارگاهی در تهران مشغول به کار شدم.
وی با اذعان به این که به صورت غیر قانونی وارد ایران شده و مستقیما به تهران رفته است، اظهار داشت: آشنایی ام با محمد رامز (متهم ردیف اول) در ارتباط با سال ۹۷ در اداره امنیت افغانستان و زمانی است که به افترا عضویت در گروه داعش دستگیر شدم.
متهم ردیف دوم حمله تروریستی به شاهچراغ ضمن اشاره به این که از ۱۷ سالگی در مدرسه داعش بوده است، اظهار داشت: بعد از ورود به ایران، عبدالله سعید که رابط ما با گروه داعش بود با من تماس گرفت و گفت منازلی را در تهران اجاره و تحویل بگیرم و از مهمانانی که از سوی او به ایران می آیند؛ پذیرایی کنم.


محمد رحمانی معروف به ابوخالد اضافه کرد: عبدالله سعید افرادی که جهت سکونت به ایران می آمدند را بعنوان فامیل خودش معرفی می کرد. با سفارش او کار در کشتارگاه را رها کردم و فقط از مهمانان عبدالله سعید پذیرایی می کردم.
وی افزود: قبل از وقوع حمله تروریستی به شاهچراغ دو نوبت چهار نفر میهمان معرفی شده از جانب عبدالله سعید را با خود به منزل آوردم. عبدالله سعید در مورد نحوه جابجایی مهمانان هم سفارش های امنیتی خاصی داشت.
این متهم در پاسخ به سوال رئیس دادگاه در رابطه با منبع مالی تأمین کننده مبالغ اجاره بها و رهن منازل در تهران اظهار داشت: یکی از منازل را از متهم ردیف سوم و یکی دیگر را از فردی به نام سعید تحویل گرفتم و یکی از منازل دیگر را به نام خودم اجاره کردم که هزینه آنرا عبدالله سعید پرداخت می کرد.
این عضو گروه داعش خاطرنشان کرد: آخرین نفراتی را که میزبانی کردم یک مرتبه به خاطر حفظ امنیت با دستور رابط داعش به یکی دیگر از منازل که در اختیارم بود، بردم و در آن خانه یک عکس دسته جمعی تهیه کردیم که آن عکس را از راه پیام رسان تلگرام برای عبدالله سعید فرستادم.
برپایه این گزارش، بعد از اظهارات اولیه محمد رحمانی معروف به ابوخالد متهم ردیف دوم پرونده، رئیس دادگاه با بیان تنفس ادامه جلسات دادگاه رسیدگی به اتهامات عاملان حمله تروریستی به شاهچراغ (ع) را به روزهای آینده موکول کرد.

1401/12/01
12:06:49
5.0 / ۵
677
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد