حقوق و قضا
سخنگوی شورای نگهبان:

مصوبه مولدسازی اموال مازاد دولت قانونی می باشد و به شورای نگهبان ارتباطی ندارد

مصوبه مولدسازی اموال مازاد دولت قانونی می باشد و به شورای نگهبان ارتباطی ندارد

به گزارش حقوق و قضا، سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در رابطه با نظر شورای نگهبان نسبت به مصوبه مولدسازی اموال مازاد دولت اظهار داشت: این مصوبه سران قوا است که به تایید رهبری رسیده، مبنای قانونی دارد و فرآیند قانونی را طی کرده است.به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، هادی طحان نظیف در نشست خبری امروز، ضمن تبریک فرا رسیدن چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تشکر از "حضور گسترده مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن" اظهار داشت: امروز نتیجه ۱۳ طرح و لایحه ارسالی از مجلس و ۵ اساسنامه ارسالی از دولت و ۲۲ استعلام صورت گرفته از دیوان عدالت را عرضه خواهم داد.

وی در رابطه با طرح اصلاح قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی اظهار داشت: این طرح با اصلاحاتی در جلسه ۱۸ بهمن ماه سالجاری به تصویب مجلس رسید و در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با عنایت به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

طحان نظیف اظهار داشت: لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به سازمان همکاری شانگهای که با اصلاحاتی در جلسه ۴ بهمن ماه سالجاری به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ ۵ بهمن ماه سالجاری شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با عنایت به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: طرح نحوه تشکیل و فعالیت تشکل های صنفی - تخصصی که با اصلاحاتی در جلسه مورخ ۱۷ بهمن ماه سالجاری به تصویب مجلس رسیده است؛ در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با عنایت به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

وی اضافه کرد: اساسنامه سه شهر گلمان، تابناک و مهرگان در آذربایجان غربی، فارس و قزوین مورد بررسی قرار گرفت و خلاف موازین شرع شناخته نشد و شهرها می توانند به صورت قانونی ایجاد شوند.

طحان نظیف افزود: ما در این زمان ۲۲ پاسخ به استعلامات ارسالی از دیوان عدالت را داشتیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در رابطه با نظر شورای نگهبان نسبت به مصوبه مولدسازی اموال مازاد دولت اظهار داشت: این مصوبه سران قوا است که به تایید رهبری رسیده و از جهت قانون اساسی مبنای قانونی دارد و فرآیند قانونی را طی کرده است. به علت این که ارتباطی به شورای نگهبان ندارد بنابراین شورا نسبت به جزییاتش، فارغ از اظهارنظر است.

وی در رابطه با طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس اظهار داشت: هنوز چیزی مصوب نشده است و اگر مواردی که در اصلاحیه پیشبینی شده تصویب شود، ساز و کارها گرفتار تغییراتی می شود و زمان بندی زمان انتخابات با تغییرات مواجه می شود و دستگاه ها باید تمهیداتی را داشته باشند. اگر مقدمات آن فراهم گردد این قانون باید اوایل سال آینده به نتیجه برسد که امکان اجرایی آن برای انتخابات اسفند سال بعد باشد.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چه میزان از ظرفیت های قانون اساسی مغفول مانده است؟ اظهار داشت: قانون اساسی ۱۷۷ اصل دارد که بسیاری اجرا و برخی مغفول مانده است که نخبگان و فرهیختگان باید در مجامع علمی به این مورد بپردازند. این که مجلس علاوه بر تقنین به بحث نظارت هم بپردازد یکی از ظرفیت های پیشبینی شده برای مجلس است.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: با قانون جدید از سال آینده بودجه کشور به صورت دو مرحله ای بررسی می شود.

وی در رابطه با این که ایا امکان دارد کسی در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت شود ولی در مجلس تایید صلاحیت شود، اظهار داشت: بله، شرایط کاندیداها در انتخابات مختلف فرق دارد و در ریاست جمهوری رجل سیاسی و مذهبی را داریم ولی در مجلس نداریم؛ بنابراین برخی شرایط عمومی و برخی اختصاصی است و شورای نگهبان در هر دوره صلاحیت افراد را بررسی می کند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در رابطه با ساختار بودجه و لزوم اصلاح ساختار آن اظهار داشت: ما هنوز وارد بودجه ۱۴۰۲ نشدیم اما، عدم رعایت سقف بودجه یا عدم درج همه درآمدها، ناترازی بودجه، عدم پایبندی به سهم صندوق توسعه ملی، غیر واقعی بودن درآمدها همچون موارد مهم در بودجه است که باید رعایت شود و در صورت عدم رعایت این نکات با عنایت به این که بودجه مبنای سیاستگذاری است و اگر رقم کلان بودجه دقیق نباشد، سیاستگذاری ما دقیق نیست و کار مبتلا به اختلال می شود.

طحان نظیف اظهار داشت: کار کارشناسی درمورد لایحه بودجه را باید دولت و مجلس در زمان بودجه ریزی انجام دهند و ما هم در شورای نگهبان در قالب اصول قانون اساسی اگر موضوعی باشد نسبت به آن اعلام موضع می نماییم.

طحان نظیف همینطور در پاسخ به سوالی در رابطه با تعیین تکلیف طرح صیانت از فضای مجازی و این که بعضی از نمایندگان مدعی شدند آنرا به شورای نگهبان ارسال کرده اند و در مقابل سخنگوی هیات رئیسه مجلس آنرا تکذیب کرده است، اظهار داشت: در بحث اول که اشاره کردید، پاسخ آن از مجلس داده شد اما ما در شورای نگهبان تابحال هیچ مصوبه ای درمورد طرح صیانت دریافت نکردیم. طبیعتاً هر مصوبه ای که بخواهد از جانب مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان ارسال شود، ترتیبات مشخصی دارد که روند آن در آئین نامه داخلی مجلس آمده است و بر مبنای همان عمل خواهد شد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در رابطه با اظهارات رئیس جمهور سابق در رابطه با رد صلاحیت افراد در ارتباط با اصلاحات اظهار داشت: از زمان پیروزی انقلاب جریان های مختلف سیاسی روی کار آمدند و انتخابات هم سال آینده برگزار می گردد بنابراین باید پیش برویم و ببینیم اصلاح قانون انتخابات به کجا می رسد.

منبع:

1401/11/24
12:22:00
5.0 / 5
249
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد