حقوق و قضا
مهمترین اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای كه گذشت،

عفو گسترده و واکنش ها

عفو گسترده و واکنش ها

به گزارش حقوق و قضا، عفو و تخفیف مجازات جمع قابل توجهی از متهمان و محکومان در آستانه 22 بهمن، محکومیت یک شرکت خودروساز به ۱۴ هزار میلیارد تومان جریمه و اعلام آمادگی پزشکی قانونی ایران جهت کمک به سوریه و ترکیه همچون مهم ترین اخبار حقوقی هفته گذشته بود.


مهم ترین اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که گذشت را در این گزارش ایسنا می خوانید:

«واکنش مسئولان قضایی به عفو گسترده متهمان و محکومان »


به دنبال پیشنهاد رئیس قوه قضاییه به حضرت آیت الله خامنه ای در خصوص موافقت با عفو و تخفیف مجازات جمع قابل توجهی از متهمان و محکومان حوادث اخیر و همینطور محکومان دادگاههای عمومی و انقلاب و سازمان قضایی نیروهای مسلح، رهبر انقلاب اسلامی با این پیشنهاد موافقت کردند.
واکنش مسئولان قضایی دراین زمینه به شرح زیر است:
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: با موافقت رهبر انقلاب پرونده آن دسته از افراد اغتشاشات اخیر که متنبه شدند در هر مرحله ای که قرار دارد مختومه خواهد شد.
محسنی اژه ای با اعلان اینکه علیرغم توطئه های دشمنان و پاره ای از مشکلات مردم در ۲۲ بهمن سال جاری حماسه خواهند آفرید، اظهار داشت: باید نسبت به حفظ حرمت و حیثیت و آبروی افراد اهتمام ویژه داشته باشیم و دقت کنیم که دشمن از مواردی که منجر به لکه دار شدن آبروی افراد می شود، نهایت بهره برداری را می کند
حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور با اشاره به عفو اخیر اظهار داشت: پیام این اقدام پرارزش اینست که ما سرستیز با مخالفان نداریم و بنا نداریم خفقان ایجاد نماییم و مخالف را خفه نماییم اما امنیت و جان و مال مردم، خط قرمز در هر کشوری است.
حجت الاسلام والمسلمین رحیمی معاون قضایی قوه قضاییه با عرضه توضیحاتی در مورد عفو گسترده مقام معظم رهبری اشاره کرد که عوامل اصلی اغتشاشات و فریب خوردگان با هم فرق دارند.
حجت الاسلام و المسلمین مهدی هادی رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه اظهار داشت: عفو گسترده محکومان سبب ایجاد فضای همدلی می شود.
حجت الاسلام و المسلمین حکمتعلی مظفری رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به عفو اخیر اظهار داشت: آثار و برکات این تصمیم حکمیانه که در اوج اقتدار نظام انقلاب اسلامی و در آستانه ۴۴ سالگی آن درحال رقم خوردن می باشد بسیار زیاد خواهد بود و مبین آن است که حیات انقلاب اسلامی در مهربانی و مدارا کردن می باشد.
علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران هم اظهار داشت: بررسی وضعیت زندانیان برای تطبیق با شرایط عفو اخیر متهمان و محکومان شروع شده است.
مسعود ستایشی با تأکید بر اینکه «دامنه این عفو، موسع و وسیع است»، اظهار داشت: تمام دغدغه ریاست قوه قضاییه و مجموعه نظام اینست که این فرزندان ما که مرتکب اعمالی می شوند برپایه قانون، قابلیت مجازات را دارند، ممکنست این پیشینه در آتیه و زندگی شان موثر باشد و تحت عنوان پیشینه محکومیت کیفری یا پیشینه محکومیت موثر کیفری تلقی شود و آنها را از روند زندگی عادی باز بدارد و مشکلاتی را برای آنها بوجود آورد که بنده این نوید را می دهم که با این عفو، این پرونده ها مختومه و باعث زوال مجازات و محکومیت کیفری شان خواهد شد.
کاظم غریب آبادی دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به موافقت مقام معظم رهبری با پیشنهاد عفو رئیس قوه قضاییه که منجر به عفو و تخفیف مجازات ده ها هزار نفر، بخصوص متهمین و محکومین حوادث اخیر می شود، این اقدام را ابتکاری بی سابقه و گامی بلند در حوزه حقوق بشر و نشانه مردمی بودن و رافت نظام اسلامی دانست.
محمد یارم پور مدیرکل روابط عمومی قوه قضاییه در رابطه با اعلام عفو گسترده زندانیان از جانب رهبر معظم انقلاب همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: فعلاً تعداد کسانی که مشمول عفو معیاری قرار می گیرند به صورت دقیق معین نیست و بعد از انطباق شرایط زندانیان تا پیش از پایان سال انشالله در عید دیگری عدد نهایی اعلام میشود تا آن روز به تدریج استانها عدد آزادی را اعلام می کنند.
مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه به مناسبت عفو جمع کثیری از محکومان و متهمان اطلاعیه ای صادر کرد و در بخشی از این بیانیه آمده است که «وکلای مرکز همچنان صدای ملت شریف و مظلوم ایران اسلامی در مجامع بین المللی جهت استیفای حقوق آنان خواهند بود. اعضای این مرکز همچنان با عرضه خدمات حقوقی در کنار صدمه دیدگان از اغتشاشات اخیر خواهند ماند و صیانت از حقوق عامه را همچون وظایف ذاتی خود می دانند.»
حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری البرز اظهار داشت: متهمان و محکومان مشمول عفو در البرز تا ۲۲ بهمن ماه تعیین تکلیف می شوند.

وکلا برای بسط آزادی های مشروع کمک کنند


حجت الاسلام و المسلمین مصدق معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: منش و شخصیت وکلا و حقوقدانان راستین در جامعه بسیار اثر گذار است و فلسفه حق دفاع و وکالت دادگستری امر بسیار مقدس اجرای عدالت است.
معاون اول قوه قضاییه همینطور اظهار داشت: هیچ کشوری در جهان وجود ندارد که به اندازه جمهوری اسلامی ایران دشمن بر روی آن تمرکز داشته باشد.
مصدق اظهار داشت: در تعزیرات و دیوان عدالت اداری شعب تخصصی ویژه شرکت های دانش بنیان و بررسی مشکلات آنها است. در صورت ضرورت در دادگاه ها هم این شعب با قضات ویژه و آموزش دیده شده در این عرصه تشکیل خواهد شد.

دستور رئیس کل دادگستری تهران برای جلوگیری از خرید و فروش غیرقانونی اراضی شهرک های صنعتی


علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران به کلیه دادستان های استان تهران فرمان داد در تعامل با ضابطین با هر گونه خرید و فروش غیرقانونی و خارج از ضوابط و مقررات اراضی شهرک های صنعتی برخورد کنند.

۱۴ هزار میلیارد تومان جریمه برای یک شرکت خودروساز


احمد اصانلو رئیس سازمان تعزیرات حکومتی از محکومیت یک شرکت خودروسازی به ۱۴ هزار میلیارد تومان جریمه به سبب گران فروشی اطلاع داد و اظهار داشت: برای برخی از شرکت های خودروسازی که گران فروشی کردند پرونده تشکیل شد و برای یکی از شرکت های خودروسازی دراین زمینه حکم بدوی صادر شده و به سبب این که رای قطعی نیست اسم شرکت را نمی گویم ولی بدانید که این شرکت به ۱۴ هزار میلیارد تومان جریمه و برگشت پول هایی که از مردم گرفته محکوم شده است.

اجرای مقررات هوای پاک برعهده ۱۹ دستگاه اجرایی است


غلامعباس ترکی معاون حقوق عامه و پیش گیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور اظهار داشت: اجرای مقررات هوای پاک یکی از تکالیفی است که برعهده ۱۹ دستگاه اجرائیست و اگر این تکالیف بموقع اجرا می شد ما شاهد وضعیت نابسامان امروز در هوا نبودیم.

رئیس اتحادیه وکلا: تکلیف قانونی بحث اعتراض باید روشن شود


جعفر کوشا رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) با اشاره به فقدان تعریف مشخصی از جرم بودن یا نبودن اعتراضات، اظهار داشت: تکلیف بحث اعتراض باید روشن شود. بر فرض این که اعتراض جرم تلقی شود، اما باید قبول نماییم که این یک جرم سیاسی است و با جرائم امنیتی متفاوت است. حق اعتراض یک حق بنیادین است و سلب آن خلاف حقوق بشر است.

اعلام آمادگی پزشکی قانونی ایران برای مساعدت با سوریه و ترکیه


به دنبال وقوع زلزله مهیب ترکیه که منجر به خسارات گسترده در دو کشور ترکیه و سوریه شد، رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران در دو نامه جداگانه خطاب به مسئولین پزشکی قانونی این دو کشور، آمادگی ایران را برای همکاری در زمینه های مربوط به اقدامات پزشکی قانونی اعلام نمود.
منبع:

1401/11/21
11:56:56
5.0 / ۵
407
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد