لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
معاون قضایی قوه قضاییه:

از سال ۹۷ عفو معیاری نداشتیم

از سال ۹۷ عفو معیاری نداشتیم

به گزارش حقوق و قضا، معاون قضایی قوه قضاییه با عرضه توضیحاتی در مورد عفو گسترده مقام معظم رهبری تصریح کرد که عوامل اصلی اغتشاشات و فریب خوردگان با هم فرق دارند.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از میزان حجت الاسلام والمسلمین رحیمی معاون قضایی قوه قضاییه با اشاره به عفو گسترده مقام معظم رهبری در برنامه بامداد بخیر ایران اظهار نمود: ریاست قوه قضاییه به کرات در جلسات مختلف به تاسی از مقام معظم رهبری تاکید نمودند باید بین عوامل اصلی این جریان(اغتشاشات) و کسانی که با نظام دشمنی ندارند و فریب خوردند و الان پشیمان هستند فرق قائل شویم.
وی با بیان اینکه «غالب دستگیر شدگان از صنف دوم بودند و افرادی که از عوامل اصلی باشند بسیار کم داشتیم»، اظهار داشت: غالب این ها بعد از دستگیری متوجه اشتباه خود شدند و اظهار داشتند که ما فریب خوردیم. این افراد مرتکب جرم شدند اما مرتکب جنایت نشدند، این افراد اظهار ندامت کردند و به کرات گفتند که ما از مسؤلان قضایی می خواهیم مشمول عفو قرار گیریم.
وی با بیان اینکه «از سال ۹۷ عفو معیاری نداشتیم»، اضافه کرد: در عفو موردی افراد محدود هستند اما در عفو معیاری بحث روی افراد و اشخاص نداریم. یکسری معیارها را رئیس قوه قضاییه با جلب نظر کارشناسان و با رعایت مصالح نظام خدمت مقام معظم رهبری اعلام می دارند و در صورت موافقت رهبر انقلاب بر مبنای آن معیارها به محاکم قضایی، دادگستری و سازمان قضایی نیروهای مسلح اعلام می شود.
وی بیان نمود: در عفوهای معیاری دایره شمول بسیار وسیع تر است. این عفو معیاری با همه عفوهای معیاری که بعد انقلاب بود فرق دارد که شامل متهمان هم می شود.
معاون قضایی قوه قضاییه اظهار داشت: این عفو شامل محکومان و متهمان حوادث اخیر است. در بخش اول تخفیف مجازات نداریم یعنی پرونده مختومه می شود. روز گذشته پس از موافقت مقام معظم رهبری، نامه ای به روسای دادگستری های سراسر کشور، سازمان قضایی نیروهای مسلح و سازمان زندان های سراسر کشور تنظیم و اعلام کردیم کارگروهی تشکیل دهند و با این معیارهایی که اعلام گردید تطبیق دهند. هر روز تا پایان وقت اداری موظف می باشند افراد را به تفکیک اعلام کنند و ظرف ۱۵ روز مکلف هستند نتیجه نهایی را به ما اعلام کنند. احیانا تا پایان بهمن بتوانیم به صورت رسمی اعلام نماییم که این عفو شامل چه برخی از محکومان شده است.
وی افزود: در قسمت اول اصل بر اینست که عفو شامل حال تمامی افراد شود مگر کسانی که عمل ارتکابی آنها با جرم محاربه افساد فی الارض تطبیق کند یا کسانی که با گروههای معاند، شبکه های خارجی ارتباط داشته یا مرتکب قتل یا جرح شده همینطور کسانی که شاکی خصوصی داشته باشند.
معاون قضایی قوه قضاییه اظهار داشت: ازاین رو کسانی که شرایط عدم ارتکاب جاسوسی به نفع اجانب، عدم ارتباط مستقیم با عوامل سرویسهای اطلاعاتی خارجی، عدم ارتکاب قتل و جرح عمدی، عدم ارتکاب تخریب و احراق عمده تاسیسات دولتی، نظامی و عمومی را داشته باشند بخش اول شامل تمامی آنها می شود.
رحیمی اظهار نمود: در قسمت دوم هم عده ای با این عفو آزاد می شوند کسانی که مجازات آنها حبس تا یک سال است در صورتیکه یک ماه از حبس را تحمل کرده باشند مابقی مشمول عفو قرار می گیرد یا کسانی که به علت جرایم غیر عمدی مانند تصادفات یا حوادث ناشی از کار و… در زندان به سر می برند اگر شاکی خصوصی نداشته باشند آزاد می شوند.
وی اضافه کرد: در این عفو یک نگاه ویژه به زن ها یا کسانی که از کهولت سنی مانند مردان بالای ۷۰ سال و زن های بالای ۶۰ سال برخوردار می باشند یا زن هایی که سرپرست یا حضانت فرزندان را برعهده دارند درصورتی که سه سال از حبس را تحمل کرده باشند مشمول عفو قرار میگیرند همینطور افرادی که در زندان دارای بیماری صعب اعلاج یا لاعلاج هستند و همیشه در راه بیمارستانند اگر پزشکی قانونی بیماری را تایید کند مابقی محکومیت را مشمول عفو قرار می گیرند.
معاون قضایی قوه قضاییه اظهار داشت: در بخش جزای نقدی تا ۵۰ میلیون تومان جزای نقدی هر مقداری که پرداخت یا هر مقداری که به علت آن محکوم در زندان به سر می برد مابقی جزای نقدی مشمول عفو قرار میگیرد حتی در این خصوص قسمتی از جزای نقدی تخفیف داده می شود.
رحیمی بیان نمود: این عفو یک حق برای مجرم، محکوم و متهم نیست بلکه یک عنایت از سوی نظام و یک محبت و لطف از سوی مقام معظم رهبری است که همواره نسبت به جوانان محبت دارند و با روحیه پدرانه برخورد می کنند و تاکید دارند به زندانیان، خانواده زندانیان تا جایی که امکان دارد کمک گردد حتی رئیس قوه قضاییه به کرات در تمام جلسات اعلام می کنند تا جایی که امکان دارد از نهاد های ارفاقی استفاده گردد تا مددجویان آزاد شوند و شکر این نعمت به اینست که در مرحله اول خود افراد در مرحله دوم خانواده های آنها مراقبت کنند که این حوادث پیش نیاید و اگر این جرم تکرار شود دایره عفو برای این افراد تنگ میشود و مجازات هم به علت تکرار در جرم شدت پیدا می کند دستگاه قضایی هم مراقبت می کند.
وی بیان نمود: این عفو اساسا دارای آثار مثبت و برکات فراوانی برای نظام خواهد بود و در عرصه بین المللی دشمنان نظام را خلع سلاح خواهد نمود.
منبع:

1401/11/17
13:02:04
5.0 / ۵
451
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد