حقوق و قضا
معاون اول قوه قضاییه:

وکلا برای توسعه آزادی های مشروع کمک کنند

وکلا برای توسعه آزادی های مشروع کمک کنند

به گزارش حقوق و قضا، معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: منش و شخصیت وکلا و حقوقدانان راستین در جامعه بسیار اثر گذار است و فلسفه حق دفاع و وکالت دادگستری امر بسیار مقدس اجرای عدالت است.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه حجت الاسلام و المسلمین مصدق در افتتاحیه همایش هیأت مدیره های استانی مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران قوه قضاییه در مشهد مقدس اظهار داشت: علم حقوق شاید در میان علوم تنها رشته ای باشد که در همه شئون زندگی انسان تأثیر گذار است و هیچ رشته ای به این شکل از علوم نداریم که در ابعاد مختلف زندگی انسان اثر گذار باشد.
وی با تبیین نظریه های مکاتب مختلف حقوقی خاطرنشان کرد: وکالت شغل مقدسی است و علمای حقوق در کنار وکلا و قضات از عاملهای مهم توسعه و تکامل نظریه های حقوقی هستند. منش و شخصیت وکلا و حقوقدانان راستین در جامعه بسیار اثر گذار است و فلسفه حق دفاع و وکالت دادگستری امر بسیار مقدس اجرای عدالت است.
وی افزود: وکلا باید برای توسعه آزادی های مشروع کمک کنند قلم بزنند و بنویسند. در قانون اساسی ما آزادی های مشروع به رسمیت شناخته شده و وکلا باید درجهت تبیین و گسترش آزادی های مشروع قلم بزنند و نقد و پرسش کنند.
معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد یک وظیفه مهم قوه قضاییه مبارزه با فساد است و وکلا و کارشناسان بایستی در این حوزه قوه قضاییه را یاری کنند چونکه عدالت اجتماعی و مبارزه با فساد لازم و ملزوم یکدیگر هستند. وقتی گفته می شود وکیل یعنی اجرای عدالت اجتماعی در جامعه و ما امروز در جامعه احتیاج به وکلا حقوقدانی شجاع داریم که عالمانه و منصفانه پرسشگری کنند و بر اجرای عدالت پافشاری نمایند.
وی بارزترین چهره ضد تروریسم را شهید قاسم سلیمانی دانست و تصریح کرد یک حقوقدان وظیفه دارد ابعاد جنایت به شهادت رساندن این شهید عزیز را تحلیل کند و لازم برای تبیین ابعاد حقوقی این جنایت نشست های داخلی و بین المللی برگزار و حقیقت به جهانیان اعلام گردد.
وی تبیین و شناساندن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بعنوان یک سند بالادستی مهم بخصوص ابعاد حقوقی آنرا امری ضروری و نیاز امروز جامعه دانست و در ادامه اظهار داشت: مرکز وکلای قوه قضاییه می تواند نقش بسیار مهمی در اجرای عدالت داشته باشد و این امر در پرتو اعتماد مردم محقق خواهد گردید و اعتماد مردم به واسطه رفتار وکلا و کارشناسان مرکز محقق می شود.
مصدق در ادامه دو اصل مهم در راس برنامه های مرکز را دانش حرفه ای و شرافت شغلی وکالت و کارشناسی دانست و اضافه کرد: اگر در شش ماه یک مقاله علمی ننویسید بی سواد می مانید. قاضی و وکیل علاوه بر قضاوت و وکالت حتما باید قلم بزنند و با پیشرفت علم گام بردارد. لازم است به نحوی برنامه ریزی شود که مردم بزودی شاهد وکلای تخصصی در مرکز وکلای قوه قضاییه باشند چونکه که وکالت تخصصی نیازجامعه ما و از عوامل موثر در کاهش اطاله دادرسی و افزایش اتقان آرا است.
او همینطور از جشنواره لایحه برتر که توسط مرکز وکلای قوه قضاییه برگزار شد، قدردانی نمود و اظهار داشت: این قبیل جشنواره ها باید ارتقا داده شود و نویسندگان لوایح و مقاله های تخصصی برتر بایستی تشویق شوند.
وی در رابطه با رسیدگی به پرونده های اقتصادی به صورت تخصصی اظهار داشت: باید قضات متخصص در امور اقتصادی تربیت نماییم و این قضات در کنار وکلای متخصص می توانند رویه قضایی را متحول کنند.
معاون اول قوه قضاییه در ادامه بر استفاده از مدیران توانمند و متخصص در مرکز وکلای قوه قضاییه در سرتاسر کشور تصریح کرد و این امر را لازمه تحول در ساختار مرکز دانست.
او همینطور در ارتباط با کارشناسی خاطرنشان کرد: یکی از مسائل مهم ما ارجاعات به کارشناسی است حتما مبحث ارجاع به کارشناس باید نظام مند شود و کارشناسی از جهت زمان اظهار نظر و اتقان نظریات بر اطاله دادرسی تأثیر مستقیم دارد.
وی تقویت نهاد وکالت را جزء برنامه های مهم قوه قضاییه عنوان نمود و افزود: قانون جامع وکالت لازم است تدوین شود و کانون و مرکز باید بعنوان نهاد مدنی وکالت خدمت رسانی کنند و موازی کاری مطلوب نمی باشد. من خوشحالم تنش بین مرکز و کانون وکلا خیلی کم است و این روند می تواند به همکاری تبدیل گردد. ما به دنبال این هستیم که در یک بازه زمانی مشخص قانونی وضع شود که همه امور در ارتباط با وکالت با حفظ استقلال نهاد وکالت و استقلال وکیل در یک قانون جامع تعریف شود.
درانتها این نشست از وکلا وکارشناسان نمونه مرکز وکلای قوه قضاییه تقدیرشد. همینطور از فصلنامه همایش بین المللی تبیین اندیشه های امام ازمنظر حقوقدانان، رونمایی گردید.
منبع:

1401/11/15
13:51:25
5.0 / 5
443
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد