حقوق و قضا
اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای كه گذشت

پرواز ناتمام خانواده علی دایی

پرواز ناتمام خانواده علی دایی

حقوق و قضا: ممانعت از خروج خانواده علی دایی از کشور، تایید حکم اعدام محمدقبادلو و پذیرش فرجام خواهی سامان صیدی از متهمان حوادث اخیر در دیوان عالی کشور همچون اخبار قضایی این هفته بودند.


با اهمیت ترین اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که گذشت را در این گزارش ایسنا می خوانید:

محسنی اژه ای: از نقطه نظرات مختلف ناراحت نمی شویم


حجت الاسلام و المسلمین حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای رییس قوه قضاییه اظهار داشت: از نقطه نظرات مختلف و مجادلات در مباحث حقوقی، نه فقط نگران و ناراحت نمی شویم بلکه چنانچه مستدل و منطقی و به دور از غرض ورزی باشند، از آنها استقبال نیز می نماییم.

آخرین وضعیت پرونده مهسا امینی و بابک زنجانی/کشف حجاب، جرم است


حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور در نشست خبری هفته گذشته در پاسخ به سوالی درباره ی آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده مهسا امینی اظهار داشت: مستحضرید پزشکی قانونی با بررسی علمی و جامع نظر خودرا بصورت رسمی اعلام نمود و بعد از آن خانواده امینی از نظام پزشکی شکایت کردند. این شکایت برای کار کارشناسی به هیات پزشکی ارسال شده و تا کنون نظر هیات پزشکی اعلام نشده است.
دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی درباره ی آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی و بازگرداندن اموال خارج از کشور در این پرونده به داخل کشور و اجرای حکم به کجا رسید؟ اظهار داشت: در پرونده بابک زنجانی انچه که مورد اهتمام دستگاه قضایی و دولت بود این بود اموالی که از بیت المال اختلاس شده برگردد پس فرصت هایی که داده شده برای این مساله بوده است. قسمتی از سرمایه خارج از کشور منتقل شده است. برای برگرداندن اموال نیاز به اقدامات لازم بود و پیشرفت هایی خوبی برای برگرداندن اموال شده و بخشی برگشته و بخشی در دولت کارهای مقدماتی اش صورت می گیرد. اگرچنانچه تمام اموالی که توسط او اختلاس شده برگشت نسبت به اجرای حکم تصمیم گیری می شود.
دادستان کل کشور درباره ی حجاب نیز در قسمتی از صحبت هایش اظهار داشت: برای حفظ سلامت ایمنی خود و خانواده حجاب را رعایت نمایند و کشف حجاب نکنند و اگر به مرحله ای برسد که جرم مشهود باشد، دستگاههای مربوطه به وظایف خود عمل می کنند.
منتظری همین طور با حضور در شعب مختلف دادسرای عمومی و انقلاب تهران با کارکنان قضایی همچون دادیار ها، قضات و معاونان ستادی دادسرای تهران دیدار نمود و درباب تعدادی از پرونده های متشکله در شعب و نحوه بررسی آنها موارد را مورد بررسی قرار داد و بر تسریع رسیدگی به پرونده های قضایی تصریح کرد.
دادستان کل کشور همین طور در نشست هم اندیشی و بررسی مسائل و مشکلات "اهالی فرهنگ و هنر" با حضور تعدادی از هنرمندان ضمن تبیین وضعیت موجود و جنگ ترکیبی دشمن مقابل نظام جمهوری اسلامی ایران دستوراتی را در راستای تعامل بیشتر و رسیدگی به مشکلات مطرح شده از طرف هنرمندان به متولیان امر صادر کرد.

هیچ متهم بلاتکلیفی درباب پرونده اغتشاشات اخیر نداریم


حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: این که متهمی درباب اغتشاشات اخیر بلاتکلیف باشد و نداند که مقرر است چه اتفاقی در آینده برای وی رخ دهد، نداریم.

ارسال ۶۲۱ نامه و گزارش در جهت پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان


ذبیح الله خداییان رییس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: مدیری که اقدامات خود رادر چارچوب قانون انجام می دهد نباید ترسی از نظارت و بازرسی داشته باشد.
تدوین ۳۵ برنامه نظارت و بازرسی، برگزاری ۳۰۱ جلسه کارگروه ملی و استانی پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و صیانت از نخبگان، احصاء قوانین محوری و تکالیف دستگاههای اجرائی، استقرار هیات بازرسی در دستگاههای اجرائی و صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، ارسال ۶۲۱ نامه و گزارش هشداری، انجام ۳۵۰ بازدید میدانی از پارک های علم و فناوری و مراکز نوآوری و شرکت های دانش بنیان و رسیدگی به شکایات واصله به سازمان بازرسی همچون اقدامات این سازمان در زمینه پشتیبانی از شرکت دانش بنیان است که خدائیان به آنها اشاره نمود.

مهمترین مشکل در مبارزه با فساد از دید وزیر دادگستری


امین حسین رحیمی وزیر دادگستری اظهار داشت: با اهمیت ترین مشکل در مبارزه با فساد در کشورمان اموال ناشی از فساد است که تا حالا موفق به استرداد آنها نشده ایم.

هیچ کجای دنیا نمی توانید میزان حمایت ما از زندانیان را ببینید


غلامعلی محمدی رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور اظهار داشت: حقوق شهروندی زندانیان (به طور) کامل رعایت می شود ولی عده ای بازهم نمی خواهند دست از هجمه بردارند.

جلوگیری از ورشکستگی یک واحد تولیدی با ۱۵۰ کارگر


علی القاصی رییس کل دادگستری استان تهران از خروج از ورشکستگی و پیشگیری از بیکاری ۱۵۰ نفر کارگریک شرکت تولیدی در زمینه فولاد با پیگیری ها و حمایت های قضایی دادگستری استان تهران آگاهی داد.
وی همین طور اظهار داشت: با صاحبان حساب‎های مشکوک که جریان مالی شان ناسالم بوده و افرادی که در کف میدان اقداماتی را با هدف بی نظمی در بازار ارز انجام می دهند، برخورد خواهد شد و در این رابطه نیز دستوراتی صادر گردیده است.

تنظیم اسناد عادی و قولنامه ها معضل بزرگی برای نظام حقوقی کشور شده است


حسن بابایی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، با اظهار امیدواری از برطرف شدن مشکلات و معضلات قانونی، درآمدی و سایر مسائل پیش روی جامعه سردفتری به عنوان کاتبان بالعدل و با سابقه ای بیش از یک قرن فعالیت و تنظیم روابط حقوقی مردم اظهار داشت: تنظیم سند رسمی اقدامی بهادار در ایجاد بهداشت حقوقی و کاهش دعاوی است چونکه امروزه تنظیم اسناد عادی و قولنامه ها معضل بزرگی برای نظام حقوقی و قضایی کشور شده است.

حکم اعدام محمد قبادلو تایید شد/پذیرش فرجام خواهی سامان صیدی


در هفته گذشته دیوان عالی کشور اعلام نمود که با رد فرجام خواهی به عمل آمده در پرونده محمد قبادلو، دادنامه نامبرده را مستنداٌ به شق الف ماده ۴۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری ابرام کرد.
محمد قبادلو با حکم دادگاه انقلاب به بهتان "افساد فی الارض بوسیله جنایت مقابل تمامیت جسمانی افراد، تخریب و اقدام مقابل امنیت ملی کشور که منجر به بی نظمی در نظم عمومی و ناامنی در کشور و وارد کردن خسارت به افراد و اموال عمومی" به اعدام محکوم شده است.
همین طور فرجام خواهی سامان صیدی (یاسین) از متهمان اغتشاشات اخیر از طرف دیوان عالی کشور پذیرفته شد و با توجه به نقصها تحقیقاتی و مستنداٌ به بند ۲ شق ب ماده ۴۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری پرونده نامبرده جهت رسیدگی مجدد به همان دادگاه ارجاع شده است.

منع تدریس و ممنوع الخروجی رضا اسلامی لغو شد


رسول کوهپایه زاده وکیل مدافع رضا اسلامی -استاد دانشگاه بهشتی- در هفته گذشته اظهار داشت: شعبه ۲۱ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مجازات تکمیلی موکلم در خصوص منع تدریس و پژوهش در دانشگاه های کشور به ویژه دانشگاه بهشتی و ممنوع الخروجی اش از کشور را طی دادنامه قطعی کنسل کرد.

چهار شرکت دارویی به مرجع قضایی معرفی شدند


ایروان مسعودی اصل بازرس کل امور بهداشت و درمان سازمان بازرسی کل کشور ضمن تشریح دلیلهای عدم موفقیت طرح ملی دارویار، از ارجاع پرونده ۴ شرکت دارویی متخلف به دستگاه قضایی آگاهی داد.
وی همین طور درباره ی اهداف طرح «دارویار» اظهار داشت: طرح دارویار دو هدف جدی برطرف شدن کمبودهای دارویی و کاهش پرداخت از جیب مردم را دنبال کرد؛ اما متاسفانه اکنون بررسی ها نشان داده است که این طرح در هر دو هدف خیلی نتوانست موفق شود. برای کمبود دارو چند دلیل می توان مطرح کرد؛ یکی از اصلی ترین علت های کمبود دارو، بحث اصلاح قیمت تمام شده بود که شاید تعلل در آن صورت گرفت. علت تعلل هم این بود که افزایش قیمت دارو منوط به تصویب آن در ستاد تنظیم بازار شد. به نظر می آید اینجا نخستین انحراف از اجرای صحیح قانون صورت گرفته است. بر طبق قانون، سازمان غذا و دارو می توانست در کمیسیون ماده ۲۰ راسا مبادرت به قیمت گذاری کند و دلیلی ندارد که قیمت گذاری ها در ستاد تنظیم بازار انجام شود؛ چونکه ماهیت بازار نظام سلامت با بازار آزاد متفاوت می باشد.
بازرس کل امور بهداشت و درمان سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲، پیشنهاد بازگشت قیمت دارو به شهریور ۱۴۰۰ را حذف نمود.

ممانعت از خروج همسر و دختر علی دایی


در پی ممانعت نسبت به خروج همسر و دختر علی دایی از کشور، پیگیری ها از یک منبع مطلع از آن حکایت می کند در پی اقدامات اخیر خانواده علی دایی (صاحب یک گالری بزرگ طلا و جواهر) در همراهی با گروههای ضد انقلاب و اغتشاشگران و دعوت به اعتصاب، همسر علی دایی متعهد شده بود پیش از قصد خروج از کشور نهادهای ذیربط را از تصمیم خود باخبر کند.
در پی این مورد مرکز رسانه قوه قضائیه اعلام نمود که هیچ اطلاعیه ای درباره ی خانواده علی دایی صادر نکرده است.

ستاد حقوق بشر قوه قضاییه: در بازدید از زندان زنان شکایتی درباره ی آزار جنسی مطرح نشد


ستاد حقوق بشر قوه قضاییه اعلام نمود: در بازدید دبیر ستاد حقوق بشر و هیات همراه از زندان زنان مطلب و یا شکایتی درباب آزار جنسی مطرح نشده است که بخواهد مورد پیگیری قرار گیرد.

هنوز حکمی در ارتباط با پرونده شهید عجمیان در دیوان عالی صادر نشده است
امیر هاشمی مدیر روابط عمومی دیوان عالی کشور در توییتی اعلام نمود که پرونده شهید عجمیان در دیوان عالی کشور جاری و درحال رسیدگی است.
دوازدهم آبان ماه سال جاری برخی از اغتشاشگران در اطراف آرامستان بهشت سکینه و کمالشهر کرج به بهانه شرکت در مراسم چهلم یکی از جان باختگان اغتشاشات اخیر به نام مرحوم حدیث نجفی با ایجاد زنجیره انسانی، ریختن سنگ و چوب و نخاله های ساختمانی، مبادرت به بستن آزاد راه کرج قزوین و اختلال در عبور و مرور خودرو ها، تخریب اموال عمومی و خصوصی و ضرب و جرح مامورین کردند. در پی آن حادثه، سید روح الله عجمیان بسیجی حافظ امنیت مظلومانه به شهادت رسید.
پنج نفر از متهمان که اقدامات موثر از قبیل ضرب به شهید با چاقو و ضرب او با مشت و لگد برای روی آسفالت را داشتند و منتهی به شهادت سید روح الله عجمیان شد، به بهتان افساد فی الارض بوسیله ارتکاب جرایم مقابل امنیت و حمله به ماموران و فراجا و سبب برهم زدن نظم عمومی شدند، به اعدام محکوم شدند و ۱۱ متهم دیگر همچون ۳ متهم زیر ۱۸ سال با عنایت به نقش شان و میزان تاثیر اقدامات آنها در شهادت شهید عجمیان به حبس های طویل المدت محکوم شدند. احکام غیرقطعی است و در صورت اعتراض قابلیت فرجام خواهی در دیوان عالی را دارد.1401/10/10
10:30:24
5.0 / 5
508
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد