لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
با وساطت رئیس قوه قضائیه محقق شد

آیین بخشش دو محکوم به قصاص در زنجان

آیین بخشش دو محکوم به قصاص در زنجان

به گزارش حقوق و قضا، زنجان رییس قوه قضائیه اظهار داشت: قصاص حق اولیاء دم است، البته تاکید دین مبین اسلام بر گذشت و بخشش است.حجت الاسلام و المسلمین غلام حسین محسنی اژه ای عصر امروز (۲۴ آذرماه) در آیین آزادی دو تن از محکومان به قصاص در استان زنجان که با حضور و وساطت رییس قوه قضائیه برگزار شد، اظهار داشت: خداوند پاداش بزرگی را، هم در دنیا و هم در عقبی به فردی که از حق قصاص بگذرد، عنایت می فرماید.

وی اشاره کرد: باید توجه داشت که خیلی از پاداش های باری تعالی به فرد گذشت کننده از حق قصاص، در این دنیا نامرئی است که برای مثال در قالب رفع بلیّات و مصائب، متجلّی و متبلور می شود.

رئیس عدلیه افزود: بدون تردید خانواده ای که عزیز خودرا بواسطه قتل از دست داده است، هیچگاه عزیز از دست رفته اش را فراموش نمی‎ کند و درخواست قصاص قاتل نیز، حق این خانواده است؛ اما باید به آثار مثبت و فراوان گذشت و بخشش در دنیا و آخرت نیز توجه داشت و گرفتاری هایی که بر خانواده فرد قصاص شده تحمیل می شود را نیز مدنظر قرار داد.

گفتنی است در این مراسم، در پرونده نخست، محکوم مقابل به بهتان یک فقره قتل در زمستان سال ۹۷ به قصاص نفس محکوم شده بود و در پرونده دوم، محکوم مقابل در سال ۹۶ مرتکب قتل شده و به سبب آن به قصاص محکوم شده بود.

با توجه به اهمیت صلح و سازش در آموزه های دینی و قرآنی و سیاست های عدلیه در امتداد مختومه کردن پرونده ها بوسیله مصالحه، دستگاه قضایی تمهیدات ایجاد صلح و سازش در این دو فقره پرونده قتل را ایجاد کرد و در نتیجه، امروز با وساطت رییس قوه قضائیه اولیاء دم هر دو پرونده از حق قصاص خود گذشت کردند و موجبات بازگشت به زندگی دو فرد را فراهم آوردند.

در این آیین، هر دو خانواده اولیاء دم، با وساطت رییس قوه قضائیه از حق قصاص خود گذشت کرده و صورت جلسه مربوطه را به امضا رساندند.

شایان ذکر است یکی از محکومان به قصاصی که امروز با حضور و وساطت رییس قوه قضائیه و اولیاء دم مقتول از قصاص رهایی یافت در مصاحبه ای، اظهار داشت: طی سه سال اخیر و بعد از ارتکاب قتل و دستگیری و محاکمه، روزهای سختی بر من و خانواده ام گذشت اما امروز رییس دستگاه قضا با فراهم سازی تمهیدات صلح و سازش و در نتیجه بخشش و بزرگی اولیاء دم مقتول، زمینه رهایی من از حکم قصاص را فراهم آورد و از این طریق به من و خانواده ام کمک زیادی کرد.

این فرد در آخر اشاره کرد: حالا نادم و پشیمان هستم و از خانواده مقتول طلب حلالیت می کنم و از آنها که موجب خوشی خانواده ام شدند نهایت سپاسگزاری را دارم.
1401/09/25
11:53:41
5.0 / 5
441
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد