لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

کیفرخواست 164 نفر از متهمان جرایم مقابل امنیت اخیر در هرمزگان صادر شد

کیفرخواست 164 نفر از متهمان جرایم مقابل امنیت اخیر در هرمزگان صادر شد

حقوق و قضا: هرمزگان رییس کل دادگستری هرمزگان از صدور کیفرخواست برای 164 نفر از متهمان جرایم مقابل امنیت اخیر در این استان آگاهی داد.رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با حضور در ندامتگاه مرکزی بندرعباس از بند بازداشتی هایی که در اغتشاشات اخیر دستگیر شده اند، بازدید کرد.

مجتبی قهرمانی در حاشیه این بازدید، از صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست برای ۱۶۴ نفر از متهمین جرایم مقابل امنیت اخیر در این استان به بهتان «اجتماع و تبانی به قصد اقدام مقابل امنیت کشور»، «فعالیت تبلیغی مقابل نظام»، «اخلال در نظم عمومی»، «اغتشاش»، «تحریک مؤثر به قتل و کشتار»، «تمرد توأم با ضرب و جرح مأموران حافظ نظم و امنیت» و «تخریب و تحریق اموال عمومی و دولتی» آگاهی داد.

وی اشاره کرد: شعب دادسرا در زمان معقول، پرونده متهمین اغتشاشات و آشوب های اخیر را مورد بررسی قرار داده اند و پرونده این افراد بعد از صدور کیفر خواست به همراه دلیلهای، مستندات و ضمائم پرونده به دادگاه ارسال شده است.

قهرمانی اشاره کرد: باتوجه به مطالبه عمومی و دستور مؤکد ریاست محترم قوه قضاییه در این خصوص، وقت رسیدگی دادگاه با رعایت مواعد و در سریع ترین زمان قانونی تعیین شده و نخستین جلسه این دادگاه پنجشنبه همین هفته با حضور شکات و وکلای متهمین برگزار می شود.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان هرمزگان همین طور تصریح کرد: دستگاه قضایی در روند رسیدگی به اتهامات دستگیرشدگان، رعایت اصل بی طرفی، عمل به قانون و پرهیز از هرگونه هیجانات و اقدامات احساسی را سرلوحه کار خود قرار داده است و در جریان دادرسی، توجه جدی به مقررات، حقوق متهمین، حقوق شهروندی و کرامت انسانی مورد تاکید قرار گرفته است.

قهرمانی اشاره کرد: در دوره تحول نوین قوه قضاییه رسیدگی های قانونی قاطع با نگاه سیاست جنایی و جرم شناسی و توجه به اصول مسلم حقوقی همچون فرض برائت، اصل شخصی کردن مجازات ها و توجه به جنبه اصلاحی و تربیتی آن بصورت ویژه مد نظر است.

وی بیان کرد: در تمامی نظام های حقوقی دنیا نسبت به جرایم مقابل امنیت کشور، حساسیت خاصی وجود دارد و در قوانین موضوعه ما نیز در جرایم مقابل امنیت بسته به نحوه ارتکاب جرم و انگیزه و حجم اقدامات و خسارات وارده توسط متهم، مجازات های متفاوتی پیش بینی شده است.

این مقام قضایی عنوان کرد: باتوجه به سیاست جنایی حاکم بر مقررات کیفری نظام حقوقی ما، اصلاح بزهکاران در همه جرایم در اولویت کاری نظام قضایی و خصوصاً سازمان زندانها می باشد و در مورد جرایم مقابل امنیت به لحاظ تأثیر قابل توجه ندامت و اصلاح مرتکبین، بمحض اطمینان قاضی صادر کننده حکم یا قاضی اجرای احکام از اصلاح مجرم و ندامت وی و پیش بینی عدم تکرار جرم، امکان مساعدت وجود دارد که البته در مورد جرائم خشن و دارای شاکی خصوصی وضعیت متفاوت می باشد.

قهرمانی همین طور تاکید کرد: در هر حال کلیه متهمین و محکومین ناآرامی های اخیر، از فرزندان همین نظام هستند و عملکرد ما باید به نحوی باشد که دشمنان این نظام نتوانند نسبت به جذب آنها اقدام نمایند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: طبق قانون، متهمین حق برخورداری از وکیل را دارند و همین طور برمبنای نظر مقام قضایی، تعداد قابل توجهی از دستگیرشدگان که توانسته اند وثیقه و کفیل معرفی کنند با قید وثیقه یا کفالت آزاد شده اند که تصمیمات متفاوت بسته به نوع و میزان اقدامات مجرمانه متهمان و آزاد شدن برخی از متهمان با قرار متناسب قانونی حکایت از بلوغ دستگاه قضایی و تخصص قضات با رعایت اصل بی طرفی توسط ایشان دارد.

قهرمانی همین طور اعلام نمود: باتوجه به روشن شدن زوایای مختلف توطئه های دشمن و جنگ ترکیبی تمام عیاری که با بهره گیری از همه تجهیزات و امکانات خود مقابل کشور ما راه انداخته بود از این تاریخ به بعد در صورت ارتکاب اقدامات مجرمانه، ادعای عدم اطلاع و ادعای تأثیر هیجانات و احساسات به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست و با هر نوع رفتار مجرمانه بصورت قاطع و بدون چشم پوشی برخورد خواهد شد.

منبع:

1401/09/15
11:19:06
5.0 / ۵
483
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد