حقوق و قضا

برگزاری دومین جلسه دادگاه ضاربان شهید عجمیان

برگزاری دومین جلسه دادگاه ضاربان شهید عجمیان

به گزارش حقوق و قضا، دومین جلسه رسیدگی به پرونده ضاربان شهید روح الله عجمیان در استان البرز اجرا شد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده ضاربان شهید روح الله عجمیان روز پنج شنبه دهم آذر ماه در استان البرز اجرا شد. شهید سید روح الله عجمیان، متولد ۲۰ بهمن سال ۱۳۷۳ از بسیجیان حوزه ۴۱۷ شهدای کمالشهر کرج بود که روز پنجشنبه ۱۲ آبان ماه در جریان اغتشاشات و ناامنی های آزاد راه کرج – قزوین در محدوده بهشت سکینه (س) کرج با ضربات چاقو برخی اغتشاشگران به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

روز گذشته نخستین جلسه دادگاه برگزار و به اتهامات ۹ نفر از متهمان با حضور وکلا، خانواده های آنها و مددکار اجتماعی رسیدگی شد.

گفتنی ست ۳ نفر از ۱۵ متهم این پرونده ۱۷ سال سن دارند.

در همین راستا و برمبنای ماده ۳۱۵ قانون آئین دادرسی کیفری پرونده افراد بالغ زیر ۱۸ سال که بهتان آنها در صلاحیت رسیدگی در دادگاه انقلاب است و با تعدد قضات رسیدگی می شود باید در شعبه یک دادگاه کیفری یک استان ویژه رسیدگی به جرایم نوجوانان رسیدگی شود، قضات دادگاه امروز هم ابلاغ دادگاه انقلاب را دارند و هم مستشار دادگاه کیفری یک ویژه رسیدگی به جرایم نوجوانان و دارای ابلاغ ویژه هستند.

در جریان رسیدگی به این پرونده تمام تشریفات قانونی برای رسیدگی به پرونده متهمان زیر ۱۸ سال رعایت شده است و متهمان از تمام امتیازاتی که قانون برای آنها در نظر گرفته است همچون داشتن وکیل و حضور مددکار برخوردار می باشند.

در ابتدای جلسه، ریاست دادگاه با بیان رسمیت، دادگاه دادرسی متهم حمید قره حسنلو را اعلام نمود و از نماینده دادستان خواست کیفرخواست نامبرده را قرائت کند تا متهم از خود دفاع کند.

نماینده دادستان اظهار داشت: متهم حمید قره حسنلو فرزند محمد علی به بهتان افساد فی الارض بوسیله ارتکاب جرایم مقابل امنیت کشور، حمله به مأموران انتظامی و بسیج، اجتماع و تبانی مقابل امنیت کشور شده است.

وی ادامه داد: طبق اظهارات متهم حمید قره حسنلو همراه با همسر خود فرزانه قره حسنلو جهت حضور در بهشت سکینه (س) و در محل ضرب و جرح و شهادت بسیجی شهید روح الله عجمیان حضور داشته اند.

نماینده دادستان افزود: طبق مستندات جمع آوری شده و فیلم زمان ضرب و جرح شهید عجمیان روی انگشت اشاره دست چپ متهم حمید قره حسنلو آثار زخم و خونریزی مشهود است. زمانی که آرین فرزام نیا از پشت با کارد به شهید ضربه می زند، در دومین ضربه دست این متهم هم که همانجا حضور داشته زخمی می شود. همسر متهم که در محل حاضر بوده و از متهمان پرونده است در اظهارات خود گفته متهم یک لگد به بسیجی شهید زده است.

وی عنوان کرد: در زمان دستگیری متهم در منزل وی و در بررسی گوشی همراه متهم فیلمی از زمان حادثه که توسط خود متهم ضبط شده نیز کشف شده است.

در ادامه قاضی از متهم خواست تا در جایگاه دفاع از خود قرار گرفته و دفاعیات خود نسبت به کیفرخواست را بیان کند.

در ابتدای حضور متهم در جایگاه قاضی پرسید: کیفرخواست را شنیدی و آیا آنرا قبول دارید؟

متهم در دفاع از خود اظهار داشت: من و همسرم جهت حضور سر مزار یکی از آشنایان به بهشت سکینه (س) رفته بودیم و قصد داشتیم اگر برای خانم نجفی هم مراسمی بود حضور پیدا نماییم.

قاضی ازمتهم پرسید: گفته شده شما نخستین نفری بودید که در بهشت سکینه (س) حاضر شدید شما اسلحه داشتید؟

متهم پاسخ داد: نه.

در ادامه دادگاه فیلم حضور متهم در صحنه جنایت به دستور قاضی پخش گردید.

متهم اظهار داشت: در اتوبان دنبال راه برگشت بودیم که صحنه ضرب و جرح شهید عجمیان پیش آمد.

قاضی پرسید در محل دستگیر شدید؟ دست شما چرا زخمی شد؟

متهم: شب در منزل دستگیر شدیم و متوجه نشدم دستم چرا زخمی شد. همسرم در محل وقوع جنایت جمعیت را کنار میزد تا شهید را نزنند. قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: جمعیت را کنار می زدید تا صحنه بهتر تصویربرداری شود.

متهم اظهار داشت: متوجه زخمی شدن دستم نشدم اما همسرم گفت دست یک آقایی چاقو بود. زمانی که ما رسیدیم شهید روی ماشین بود و به وی ضربه می زدند که بعد پایین افتاد.

قاضی پرسید شما ضاربان را دیدید؟

متهم اظهار داشت: ۳ تا ۴ جوان بودند و من تنها سنگ دست یک نفر دیدم.

قاضی پرسید شما سردستگی جمع اغتشاشگران و فرماندهی جمع حاضر در صحنه را به عهده داشتید؟

متهم: من اگر لیدر بودم باید پیامی داده باشم.

قاضی در پاسخ اظهار داشت: کسی که مأموریتی ندارد چرا باید فیلم جزییات صحنه را تهیه نماید و در همه صحنه ها پیگیرانه حضور داشته باشد؟

متهم اظهار داشت: من بدون منظور فیلم گرفتم و در حد لیدری نیستم.

قاضی پرسید: درآمد ماهیانه شما چقدر است؟

متهم پاسخ داد: بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون درآمد ماهیانه دارم.

قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: پس مشکل اقتصادی نداری، انگیزه شما مخالفت با نظام بود؟

متهم افزود: هدفی نداشتم، اشتباه کردم. من به اشتباه این رفتارها را انجام دادم. قاضی اظهار داشت: شما به عنوان لیدر آشوب معرفی شده اید و در بستن اتوبان، ضرب و جرح و شهادت بسیجی شهید روح الله عجمیان نقش داشته اید.

متهم: خیر زمانی که رسیدیم پشیمان شدیم و می خواستم به منزل برگردیم اما به سبب شلوغی در میان جمعیت گیر کردیم.

قاضی: شما صحنه گردان بودی و همه جا حضور داشتی. در بهشت سکینه (س)، در اتوبان حتی در لابه لای ماشین ها بدنبال چه بودی؟

متهم: هدفی نداشتم زمانی که به سمت ماشین ها می رفتیم شیشه های ماشین ها شکسته بود
قاضی پرسید: جوان ها تحت فرمان شما بودند؟ چرا به شهید عجمیان لگد زدید؟

متهم: نه من لگد نزدم.

قاضی در پاسخ اظهار داشت: خانم شما در بازجویی اعتراف کرده که شما لگد به شهید زدید.

قاضی پرسید: شما چه نسبتی با خانم حدیث نجفی داشتید که می خواستید سر مزار او بروید؟

متهم: نسبتی نداشتیم برای اعتراض رفته بودیم.
قاضی پرسید: بستن جاده اعتراض است؟

متهم: من نقشی در بستن جاده و اغتشاشات نداشتم این که شما می گوئید من لیدر بودم تماس یا ارتباطی باید داشته باشم.

در این هنگام وکیل متهم حمید قره حسنلو در مورد صحنه شهادت شهید عجمیان اظهاراتی بیان داشت و سوالاتی نیز از متهم پرسید. در ادامه نماینده دادستان ضمن انتقاد از متهم بابت برخی اظهاراتش خطاب به متهم افزود: عینکتان در جایی که پیکر شهید عجمیان افتاده بود، بوده است که آنرا برداشتید. چه اقدامات پزشکی برای این شهید انجام دادید؟ آنها را توضیح دهید.

وی افزود: شما به عنوان یک پزشک در صحنه جرم حضور دارید اما به شهید عجمیان که روی زمین افتاده خونسرد هستید و به اولگد می زنید.

متهم اظهار داشت: من قبول دارم از نظر پزشکی کوتاهی کردم اما عمل مجرمانه ای که منجر به فوت شهید عجمیان انجام شده باشد را انجام نداده ام.

قاضی در ادامه از متهم خواست دفاع آخر خودرا بیان کند.

متهم قره حسنلو خطاب به قاضی اظهار داشت: من این اتهامات را نمی پذیرم.

نماینده دادستان در ادامه با اجازه از قاضی مجدداً اظهار داشت: اظهارات آرین فرزام نیا نسبت به شما این است که شهید را نگه داشته اید و او ضربه زده است. در این فیلم هم که ضبط شده مشخص است شما با خشم درحال قدم زدن هستید و برخلاف سوگندی که یاد کردید به مجروحی که روی زمین افتاده کمک نمی کنید. برای کفش خونی تان که آغشته به خون شهید عجمیان هست چه توضیحی دارید؟

متهم در پاسخ اظهار داشت: من کاری نکردم. متهم اظهار داشت: من و همسرم بطور ناخواسته در این اجتماع وارد شدیم. متهم افزود: کاش اصلاً به این ماجرا وارد نمی شدم و به خانه برمی گشتم. من به هیچ وجه دنبال آشوب و اغتشاش نبودم.

قاضی از متهم قره حسنلو پرسید: آیا دفاعیات تان تمام شده است؟ که متهم پاسخ داد: بله و قاضی ختم این جلسه را اعلام نمود.

قاضی در ادامه جلسه اظهار داشت: علی معظمی گودرزی فرزند داریوش به جایگاه بیاید تا نماینده دادستان کیفرخواست وی را بخواند، پس از متهم درباره ی موارد اتهامی سوال خواهیم پرسید.

نماینده دادستان اظهار داشت: در کیفرخواست علی معظمی گودرزی آمده است نامبرده ضمن هماهنگی با سه متهم از شهریار به کرج رفته اند و مبادرت به انسداد مسیر و پرتاب سنگ به مأموران و کرده اند. آنها در صحنه شهادت عجمیان حضور داشته و دیده اند که چند نفر به پیکر این شهید سنگ زده است اما خودش این اقدام را انجام نداده است.

نماینده دادستان افزود: بهتان او افساد فی الارض و اقدام مقابل امنیت کشور است و همین طور فعالیت تبلیغی مقابل نظام است.

قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: آیا این اتهامات را قبول دارید؟

متهم معظمی گودرزی اظهار داشت: من به عنوان نخستین نفر این بسیجی را در محل دیدم و سنگ هم در دستم بود ولی به طرف او پرتاب نکردم.

قاضی پرسید: چند سنگ در دستت بود؟

متهم پاسخ داد: فکر می کنم دو سه تا ولی ما برای لطمه رساندن به کسی به این محل نرفته بودیم و نمی خواستیم آن بسیجی را به شهادت برسانیم.

وی ادامه داد: تشکیل زنجیره انسانی را قبول دارم اما قصدمان مسدود کردن اتوبان نبود و اشتباه کردیم.

قاضی پرسید سنگ را چه کردید؟

متهم پاسخ داد سنگی پرت نکردم و آنرا روی زمین انداختم نمی خواستم به کسی بخورد.

رییس دادگاه وکیل متهم را به جایگاه فراخواند.

وکیل اظهار داشت: آقای معظمی تحت تأثیر دعوت فضای مجازی به اتفاق سه تن دیگر مجید محمدی، شاکرمی زواردهی و علی محرمی به بهشت سکینه (س) رفته اند.

وکیل متهم اظهار داشت: آقای معظمی در وارد کردن لطمه به شهید حضور نداشته اند.

وی افزود: متأسفانه تأثیر فضای مجازی است. این افراد تنها می خواستند در این حرکت اعتراضی شرکت نمایند و در این که کارشان خلاف است صحبتی نیست اما افساد فی الارض خصیصه هایی دارد که یکی از آنها اقدام مقابل جان کسی است که آقای معظمی چنین کاری را انجام نداده است پس درباره ی این بهتان اول معترض هستم.

وی افزود: درباره ی بهتان اجتماع مقابل امنیت عنصر روانی آن مخدوش است و این جوانان برای اعتراض به آن سمت آمدند و نه کلیپی منتشر نموده اند و نه درباره ی این حادثه پیام یا توئیتی منتشر نکرده اند و به اشتباه خود اذعان دارند.

قاضی از وکیل پرسید: آیا شما در طول این مدت با متهم صحبتی داشته اید که وکیل پاسخ داد: بله، من به ایشان سفارش کردم توبه کنند اما باز هم تاکید دارم که به نیت تبانی مقابل امنیت کشور به آن نقطه نیامده بودند.

قاضی از متهم خواست در جایگاه قرار بگیرد و در ادامه اظهار داشت: بهتان شما افساد فی الارض بوسیله اجتماع و دادن شعار و ایجاد آشوب و حمله به نیروهای انتظامی و بی نظمی عمده در نظم جامعه است.

وی افزود: آیا بی نظمی در نظم عمومی کردید؟ باتوجه به این که زنجیره انسانی تشکیل دادید و از آن فیلم گرفتید، این فعالیت تان تبلیغی مقابل مردم این کشور محسوب نمی شود؟ مجموعه اقدامات شما که در این حادثه انجام شده نمونه افساد فی الارض است؛ پس با زبان خود هرچه مایل هستید برای دفاع بگویید.

متهم اظهار داشت: حمله به نیروی انتظامی و مقاومت بسیج قبول نیست. من نخستین کسی بودم که شهید عجمیان را دیدم که با پیراهن خونی کنار دیوار نشسته بود و وقتی از کنارش رد می شدم آقای کرمی پشت من ایستاده بود.

قاضی سوال کرد: از شهید عجمیان نپرسیدید چه اتفاقی برایش افتاده است؟

متهم پاسخ داد: خیر چون جمعیت زیادی آنجا ایستاده بودند و به خاطر ترس از اغتشاشگران جلوتر نرفتم. این را هم بگویم که من اتوبان را نبستم و مبادرت به لیدری اغتشاشات نکردم و اتوبان بسته بود.

قاضی سوال کرد: پیشنهاد تشکیل زنجیره انسانی را چه کسی داد؟

متهم پاسخ داد: من نگفتم افرادی که زنجیره را نیز تشکیل داده اند را نمی شناسم و فیلمی هم از اتوبان نگرفتم و برای جایی نفرستادم. من تنها یک فیلم گرفتم

وی خطاب به رییس دادگاه اظهار داشت: ما برای این ماجرا برنامه ریزی قبلی نداشتیم و تنها گول رسانه ها را خوردیم. همه این افراد که شهید شدند برادرهای ما هستند و از شما و نماینده دادستان می خواهم به ما کمک کنید.

قاضی در ادامه از متهم فرزانه قره حسنلو خواست در پاسخ به کیفرخواست قرائت شده دفاعیات خودرا بیان کند.

متهم اظهار داشت: من فساد فی الارضی انجام نداده ام و به شهید عجمیان دست نزده ام.

متهم افزود: تنها در اثر هیجانات القایی از شبکه های معاند به بهشت سکینه (س) رفتم اما شلوغ شد و در جاده متوقف شدیم و دیدیم که چند نفر به شهید ضربه می زنند.

قاضی پرسید: شما دور شهید چرخیدید و هیچ کاری برای دفاع از وی انجام ندادید.

قاضی پرسید: مردی که به شهید سنگ زد را می شناسید، اسمش چه بود؟

متهم: نه نمی شناختم شلوغ بود یادم نیست.

قاضی: فیلم را نشان بدهید تا متهم فرد مورد نظر را شناسایی کند.

در ادامه دادگاه فیلم این لحظه نشان داده شد.

متهم اظهار داشت: نمی دانم کدام آقا بود، گفتم ندیدم.
متهم افزود: من فعالیت زیادی در فضای مجازی ندارم فقط برای همسایه یک پیامک دادم که در مراسم چهلم شرکت نمایند.

قاضی: این پیام را برای شبکه های معاند و بی بی سی و فرانسه هم فرستادید؟

متهم پاسخ نداد.

قاضی اظهار داشت: آن لحظه که همسرت لگد زد چه کردی؟

متهم: همسرم رفت که عینکش را در کنار شهید بردارد اشتباه گفتم که لگد زد پشیمانم. صدمه ای به شهید عجمیان نزدم و هیچ دخالتی در برهم زدن امنیت نداشتم، تقاضای عفو و بخشش دارم.

قاضی: شهید عجمیان را چه کسانی شهید کرده اند؟

متهم: اغتشاشگران.

قاضی: پس قبول داری که همه اقدامات آشوبگران و شما سبب شهادت شهید شده و همه اتفاقات در بهم زدن نظم عمومی و لطمه رساندن به افراد بی گناه توسط شما نقش داشته است.

قاضی در ادامه وکیل مدافع متهم را برای ارائه دفاعیات از متهم به جایگاه احضار کرد.

وکیل به متهم اظهار داشت: درباب اتهامات موکلم نسبت به فساد فی الارض تعریفی که در قانون برای اثبات فساد فی الارض آمده شامل رفتار موکل من نمی شود و متهم رفتاری که سبب فساد، جنایت یا بی نظمی در نظم عمومی بشود انجام نداده و صرف حضور وی در صحنه افساد فی الارض محسوب نمی شود.

وکیل متهم افزود: درباب حمله به مأموران امنیتی و نیروهای بسیج موکلم رفتاری نداشته، سنگ یا وسیله ای به طرف مأموران پرتاب نکرده است و در فیلم صحنه نیز چنین چیزی مصداق عینی ندارد.

قاضی خطاب به وکیل اظهار داشت: ۴۰ الی ۵۰ نفر در صحنه ضرب و جرح و شهادت شهید عجمیان حضور داشتند که هرکس ضربه ای می زد و متهم نیز در آن صحنه حضور داشت.

قاضی از وکیل متهم پرسید: شما از زمان بازداشت متهم با موکل خود دیدار داشته اید؟

وکیل اظهار داشت: بله من موکلم را می بینم و از این که دادگاه به ما فرصت کافی برای صحبت داده است تشکر می کنم.

وکیل متهم اضافه کرد: موکلم متأسفانه تحت تأثیر فضای مجازی وسوسه شده و هم اکنون نادم و پشیمان است و از دادگاه محترم تقاضای عفو و بخشش برای نامبرده را دارم. قاضی: حضور در تجمعات و شعار دادن متهم را در صحنه قبول دارید؟

وکیل: بله قبول دارم شعار دادن و حضور در اغتشاشات عنوان مجرمانه دارد و به حد و تناسب رفتار باید مجازات شود؛ اما صرف حضور فیزیکی در صحنه افساد فی الارض و تبانی محسوب نمی شود.

قاضی از نماینده دادستان خواست تا سوالات پایانی خودرا از متهم بپرسد.

نماینده دادستان خطاب به متهم اظهار داشت: در فیلم پخش شده پوشش شما که عینک آفتابی با شیشه بزرگ است برای جلوگیری از شناسایی است. همین طور با سابقه ای که شما تأیید کردید شب قبل پیامک دادید که آن روز در بهشت سکینه (س) حضور پیدا کنید این کار با هدف قبلی بوده است.

نماینده دادستان افزود: باتوجه به افتادن عینک همسرتان در صحنه، خونی بودن کفش وی و بریدن دستش کنار پیکر شهید و لگد زدنی که شما اعتراف کرده اید، اتهامات مقابل شما مطرح گردیده است.

دادستان خطاب به متهم اظهار داشت: با اقرار شما و لگد زدن همسرتان به شهید حضور شما در صحنه و ارتکاب جرم عنوان شد.

متهم: عینک آفتابی با شیشه بزرگ که استفاده می کنم به سبب حساسیت چشم هایم هست و همیشه از عینک و کلاه استفاده می کنم.

در ادامه قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: وقت کافی برای دفاع به شما می دهیم و می توانید حرف های خودرا بطور کامل بنویسید و اتهامات را قرائت می کنم تا شما دفاع کنید.

قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: بهتان شما افساد فی الارض است. در کنار شهید عجمیان اقدامات شما باعث شده که به تمامیت جسمانی افراد که این مورد تنها یک نمونه بوده است لطمه وارد شده و شهادت شهید بسیجی عجمیان یک نمونه بارز بوده که شما در آن دخالت داشته اید. اقدامات شما سبب شهادت یک بسیجی شده است و راه بندان هایی که شما با هدایتگری ایجاد کردید سبب بی نظمی شدید در جامعه شده و بی نظمی در نظم عمومی و امنیت جامعه کرده اید و بارزترین نمونه آن هم به شهادت رساندن یک انسان بی گناهی است که جرمش تنها پوشیدن لباس بسیج است. اگر جرم دیگری داشته است شما به ما و مردم بگویید؛ به کسی حرفی زده یا کسی را کشته است؛ اگر کاری انجام داده بگویید و ما حرفی نداریم.

قاضی افزود: شما با همسایه هایتان اجتماع و تبانی کرده اید و با دعوت از دیگران و دشمنان این مملکت به بهانه های مختلف تجمع کرده اید و تبانی کرده اید تا امنیت مردم را بهم بزنید و علاوه بر اینها از صحنه ها نیز فیلم تهیه کرده و ارسال کرده اید که این اقدام هم به عنوان فعالیت تبلیغی مقابل مردم مظلوم و نظام اسلامی شمرده می شود.

متهم اظهار داشت: ما هیچ صدمه ای به کسی نرسانده ایم.

متهم اضافه کرد: در بستن اتوبان نیز هیچ دخالتی نداشتم

متهم: اشتباه کردم تحت تأثیر قرار گرفتم، توبه می کنم.

قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: گناه این بسیجی شهید چه بود؟ روز گذشته در جلسه پدر شهید گفت گناه بچه من چه بوده است؟

متهم: او هیچ گناهی نداشت.

قاضی اظهار داشت: ما جواب این پدر و مادر شهید را چه بدهیم. مادر شهید که روز گذشته در جلسه دادرسی از حال رفت و ما باید به خاطر پخش این صحنه ها از مردم عذرخواهی نماییم برای اینکه تنها نشان دادن این صحنه ها سبب می شود تا احساسات مردم جریحه دار شود اما چاره ای نداریم به جهت اینکه دنیا بفهمد که چه جنایاتی به انجام می رسد و بزرگی این جنایت و مظلومیت شهید و خانواده اش و امثال آن مشخص شود، ما حاضر نبودیم با این وضعیت که حتی حیوانات را هم با بدن مجروحشان اینگونه برخورد نمی شود نشان بدهیم و مادر شهید با دیدن این صحنه ها روز گذشته در جلسه دادرسی حالش بهم خورد شما به عنوان یک خانم بگویید ما چه جوابی به مادر این شهید بدهیم.

متهم پاسخ داد: من واقعاً متأسفم و صحنه بسیار دردناکی بود.

متهم ادامه: اشتباه کردم اما در شهادت این بسیجی هیچ مشارکتی نداشتم.

متهم افزود: اشتباه کردم و تحت تأثیر قرار گرفتم ولی هیچ قصدی برای بهم زدن نظم عمومی و بی نظمی در جامعه نداشتم و یا این که بخواهم کسی را به شهادت برسانم دخالتی در این موضوعات نداشتم. پشیمانم و امیدوار هستم که مورد عفو قرار بگیرم و با بخشش و شفقت با من رفتار شود. من هیچ عنادی با نظام و کسی ندارم.

اساساً تحت تأثیر احساسات این رفتار را انجام دادم.

قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: مطلب دیگری ندارید.

متهم اظهار داشت: خیر فقط تقاضای عفو و بخشش دارم.

قاضی ختم دومین جلسه دادرسی شهادت روح الله عجمیان را اعلام نمود و اظهار داشت: بنا داریم که بطور متوالی این جلسات رسیدگی را تا هر چند روز که بطول بیانجامد ادامه بدهیم.


منبع:

1401/09/12
10:03:50
5.0 / ۵
595
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد