لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
رئیس كل داگستری استان كرمان خبر داد

بازداشت دو نفر در ارتباط با قتل آرش كسروی

بازداشت دو نفر در ارتباط با قتل آرش كسروی

رئیس كل داگستری استان كرمان در تشریح ابعاد جدیدی از پرونده قتل آرش كسروی- موبد زرتشتی به قتل رسیده در كرمان- و دو تن دیگر از همراهان او، اظهار داشت: دو متهم به مداخله در قتل اخیر و همكاری برای اختفای اجساد، شناسایی شده و در بازداشت هستند.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، یدالله موحد در تشریح این خبر اضافه کرد: متعاقب اطلاع پلیس و کشف اجساد سه نفر در شهر ماهان درتاریخ سوم مردادماه سال ۹۹ و انجام بررسی های اولیه، اجساد یک زن (فرحناز رفیعی) و یک مرد (آرش کسروی) در صندوق عقب خودروی سواری زانتیا مشاهده و جسد فرد سوم با هویت محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی در آلاچیق شیشه ای واقع در این باغ و جدا از دو جسد دیگر پیدا شد.

وی افزود: با عنایت به اهمیت فوق العاده مبحث و لزوم کشف واقع، تیم ویژه پلیس جنایی آگاهی کرمان با مدیریت بازجو ویژه رسیدگی به جرم قتل دادسرای عمومی و انقلاب کرمان و مشارکت پزشک متخصص پزشکی قانونی تشکیل و بعد از بررسی و مطالعه دقیق صحنه و جمع آوری دلائل و مدارک، و تحقیق شبانه روزی از مظنونان و مطلعین موفق شدند در کوتاه ترین زمان ممکن ابعاد مختلف این جنایت هولناک را کشف کنند.

رئیس کل داگستری استان کرمان تصریح کرد: برپایه بررسی های تیم های تخصصی آگاهی و قضایی و مطابق با نظریه پزشکی قانونی، اجساد کشف شده در صندوق عقب خودرو ۷۲ ساعت پیش از کشف، در مکان دیگری به قتل رسیده و به محل مذکور منتقل شده بودند.

موحد اظهارداشت: بررسی های انجام شده حکایت از آن دارد که آرش کسروی روز سه شنبه و بعد از حضور در یک میهمانی در شب پیش از حادثه، به علت نداشتن حالت طبیعی در منزل تحت مراقبت فرحناز رفیعی که با او آشنایی قبلی داشته بوده که محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی که کار مباشرت وی را بر عهده داشته به همراهی نامزد خود به منزل او رفته و فرحناز رفیعی را مرخص کرده، اما به علت اختلافات مالی ناشی از برداشت مبالغی از حساب آرش کسروی و تبدیل آن به دلار، مشاجراتی بین آرش کسروی و محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی بوجود آمده و در نهایت محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی با ضربات وسیله ای شبیه به پیچ گوشتی مبادرت به قتل آرش کسروی کرده است.

وی عنوان کرد: در ادامه این ماجرا نامزد محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی از صحنه خارج شده و فرحناز رفیعی که سابقه آشنایی با آرش کسروی داشته، با درخواست وی پیش از وقوع جنایت، در محل حاضر شده و به علت مشاهده صحنه قتل، توسط محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی کشته شده است.

رئیس کل داگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی بعنوان مباشر آرش کسروی، یک وکالت نامه کاری از وی در اختیار داشته است، اظهارداشت: محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی که به همراهی نامزد خود انگیزه لازم برای قتل آرش کسروی را داشته و در این رابطه فرضیه های گوناگونی را هم پیشبینی و تجهیزاتی نظیر گازهای خفه کننده هم تهیه کرده بود، بعد از وقوع قتل، نسبت به امحای تجهیزات خریداری شده و تصاویر ضبط شده از دوربین منزل آرش کسروی اقدام و اجساد را به وسیله خودروی متعلق به آرش کسروی به منظور دفن در مکانی نامعلوم از منزل وی خارج کرده است.

موحد با اشاره به این مطلب که محمدجواد گنجعلیخانی برای دفن اجساد از برادر خود کمک خواسته است، اظهار داشت: با حضور برادر قاتل در جریان این ماجرا، مقرر بود که اجساد در منطقه ای که برادر گنجعلیخانی تدارک می بیند دفن و به وسیله مواد شیمیایی تجزیه کننده نابود شود که در این راستا کار انتخاب محل توسط برادرش دنبال شده است.

وی خاطرنشان کرد: در نهایت برادر محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی منطقه ای را برگزیده و بعد از بررسی های لازم از جانب برادر قاتل، اجساد به صورت شبانه در پنجشنبه دوم مردادماه به محل مذکور منتقل شده است.

رئیس کل داگستری استان کرمان افزود: معاینات و نظر پزشکی قانونی حکایت از آن دارد که محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی به علت جمود نعشی بوجود آمده در اجساد و ناتوانی در خارج کردن آنها از صندوق عقب خودرو از یک سو و عذاب وجدان ناشی از ارتکاب این قتل از طرفی با زدن شاهرگ خود خودکشی کرده است.

وی خاطرنشان کرد: محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی بخشی از مبالغ برداشت شده از حساب آرش کسروی که به دلار بوده را در اختیار نامزد خود و بخش دیگری را در منزل برادر خود مخفی کرده بود که نامزد وی بعد از وقوع این جنایت، این مبالغ را به وی بازگردانده است. مقداری ارز در روز کشف جنایت، در داخل داشبورد خودروی حامل اجساد کشف شده و مبالغ مخفی در منزل برادر قاتل هم کشف شده است.

رئیس کل داگستری استان کرمان اظهار داشت: در جریان این پرونده نشانه ها و مستندات گوناگونی از قصد محمدجواد گنجعلیخانی برای قتل آرش کسروی با انگیزه های مالی محرز شده است.

موحد خاطرنشان کرد: هم اکنون نامزد و برادر محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی به علت همکاری در اختفای اجساد و با احتمال مداخله بیشتر در قتل و جریان این جنایت در بازداشت به سر می برند و تحقیقات تخصصی برای روشن شدن تمامی ابعاد این ماجرا در دست انجام است.

وی در انتها از تلاش بی وقفه و اهتمام ویژه بازجو محترم جناب آقای امیری و تیم تخصصی پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان در کشف این جرم صمیمانه قدردانی نمود.
به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، دادخدا سالاری" دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ در ارتباط با این پرونده اظهار داشت: به دنبال کشف جسد سه فرد (آرش کسروی، فرحناز رفیعی و گنجعلی خانی حاکمی)، در ویلایی در منطقه ماهان در تاریخ سوم مردادماه سال ۹۹ مبحث رسیدگی به این پرونده از جانب بازجو ویژه قتل شروع شد و در مرحله نخست، گزارشات پزشکی قانونی استان کرمان حکایت از قتل این افراد در ایام قبل داشته است.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان با بیان اینکه آرش کسروی از هموطنان اقلیت و فرحناز رفیعی و گنجعلی خانی حاکمی از هموطنان مسلمان بوده اند، تصریح کرد: با عنایت به کشف ۱۰ هزار دلار ارز از خودروی احدی از مقتولان این حادثه، فرضیه انگیزه های مالی و خانوادگی قتل پررنگ بوده و در کنار این فرضیه تمامی جوانب احتمالی هم از جانب بازجو ویژه قتل به صورت دقیق و کارشناسی مورد رسیدگی قرار دارد.
وی تصریح کرد: کار جمع آوری شواهد و قرائن لازم از جانب بازجو ویژه قتل و دایره جنایی پلیس آگاهی به صورت شبانه روزی در دست انجام است و تابحال هم نتایج خوبی همچون انگیزه های مالی و خانوادگی بدست آمده و در صورت کسب نتایج کامل و نهایی، تمامی ابعاد این مورد اعلام خواهد شد.
سالاری با تاکید بر این مطلب که رسیدگی به پرونده های قتل باتوجه به اهمیت آنها بدون توجه به مذهب و ملیت افراد به صورت شبانه روزی مورد توجه قرار می گیرد، اظهار نمود: اهمیت پرونده های قتل به علت آن است که حق حیات یک فرد با هر مذهب و ملیتی به صورت غیرقانونی سلب شده است که مسبب یا مسببان آن باید مطابق قانون مورد تعقیب و مجازات قرار گیرند.
1399/05/13
12:02:54
5.0 / ۵
2253
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد