حقوق و قضا
در ستاد پیگیری اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی مصوب شد

دستورات رهبری درباب اصلاح نظام بانکی عملیاتی شود

دستورات رهبری درباب اصلاح نظام بانکی عملیاتی شود

حقوق و قضا: نشست ستاد مرکزی پیگیری اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه با حضور معاون اول این قوه با محور بانک مرکزی و موضوعات مربوط به این حوزه اجرا شد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، بامداد امروز «چهارشنبه ۱۱ آبان» نشست ستاد مرکزی پیگیری اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه با حضور معاون اول قوه قضاییه، مقامات عالی دستگاه قضا با حضور دبیرکل بانک مرکزی و معاونان وی انجام شد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه بیان کرد: در امتداد اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری و همین طور قانون نحوه پیگیری تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و همین طور دستورالعمل مصوب رییس قوه قضاییه، هفتمین جلسه ستاد مرکزی پیگیری اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه با حضور اعضای ستاد و رییس کل بانک مرکزی و معاونان وی برگزار می گردد.

وی اضافه کرد: درباب برنامه ای که برای سال جاری در نظر داریم مقرر شده تا در این جلسات درباب موضوعات مهم و چالش هایی که ارتباطی با قوه قضاییه پیدا می کند، بحث و تبادل نظر شود.

معاون اول قوه قضاییه اشاره کرد: جلسات سابق با محوریت بورس، گمرک، بیمه و … برگزار و از مسئولان این حوزه ها دعوت کردیم تا به بیان چالش ها، لطمه ها و بیان راهکارهایی که برای مشکلات موجود وجود دارد، اختصاص دادیم.

وی اضافه کرد: جلسه امروز در خدمت صالح آبادی رییس کل بانک مرکزی کشور، فهیمی معاون حقوقی بانک مرکزی، پرویزیان رییس شورای عالی بانکها و موسسات خصوصی و مدیرعامل بانک پارسیان خواهیم بود تا به بررسی چالش های بانکهای دولتی، خصوصی و موسسات مالی بپردازیم.

در پایان این جلسه قرار شد آموزش تخصصی قضات توسط معاونت امور انسانی و فرهنگی قوه قضاییه برای افزایش سطح رسیدگی قضات در پرونده های بانکی و مالی اجرا شود و دادستان کل کشور موضوع را پیگیری و رفع موانع انجام گیرد.

همچنین قرار شد دبیرخانه ستاد ایرادات و اشکالات موجود در بانکهای مرکزی و بانکهای عامل را درباب رسیدگی به پرونده های قضایی را بررسی و احصا کند همین طور قرار شد بصورت خاص پرونده های ورشکستگی بررسی و گزارش در مورد اصلاح رویه های نادرست ارائه شود.

مصوبه دیگر این ستاد این بود که دستورات مقام معظم رهبری درباب اصلاح نظام بانکی پیگیری و عملیاتی شود.

در پایان جلسه معاون اول قوه قضاییه از زحمات آقای عمرانی معاون قضایی سابق دادستانی کل کشور و دبیر سابق ستاد مرکزی پیگیری اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه با اهدای لوح تقدیر تشکر کرد.

بنگاه داری بانکها خطرناک است

ذبیح الله خداییان رییس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: یکی از اشکالات موجود در بانکها عدم رسیدگی به تعهدات ارزی وارد کنندگان و صادر کنندگان است.

وی اضافه کرد: وارد کننده ارز دریافت می کند اما کالایی به کشور وارد نمی کند از آن سو صادر کننده ارز را دریافت و موارد را در سامانه نیما ثبت نمی کند که در ادامه نیز پرونده ها به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع نمی شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اعلان اینکه اضافه برداشت از صنعت بانکی در کشور بیداد می کند، اظهار داشت: بانکها ۲ هزار میلیارد از بانک مرکزی اضافه برداشت می کنند.

وی اضافه کرد: عدم کفایت سرمایه بانکها حداقل باید ۸ درصد باشد که اکثرا یا منفی اند و یا کمتر از این رقم هستند.

خداییان با اعلان اینکه قانون گذاری درباب رمز ارز نداریم، اظهار داشت: بنگاه داری بانکها بسیار خطرساز است، پول ها به مال ها و ساختمان سازی واریز شدند؛ سالیانه ۳۳ درصد باید اموال مازاد بانکها واگذار شوند و این امر محقق نشده است. چرا؟ بانک مرکزی باید برخورد می کرد.

وی با اشاره به عدم رعایت بخشنامه های بانک مرکزی و مصوبات شورای پول و اعتبار، اظهار داشت: هر بانکی حدود مشخصی دارد که چه میزان به هر فردی تسهیلات دهد، بانکهای خصوصی در کشور می باشند که به قلکی برای موسسانش تبدیل گشته اند یا در اصل این بانکها خانوادگی شدند.

رئیس کل سازمان بازرسی کل کشور افزود: عدم استقرار سامانه بانکداری متمرکز در بانک مرکزی، درباب پرداخت تسهیلات کلان به کارگزاری ها در بورس باید مورد بررسی بانک مرکزی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: زمانی که شاخص بورس به یک باره افزایش پیدا کرد، بانکها از قبل بورس سود کردند و بلافاصله پولشان را از چرخه حساب بانکی خارج کردند.

خداییان با اعلان اینکه رشد نقدینگی بانکها عملکرد خود بانکها است و توجهی به ارزش پول ملی نمی گردد، اشاره کرد: اگر نظارت بانک مرکزی اعمال نشود با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی اضافه کرد: خصوص صرافی بانکها و کارگزارها در خارج از کشور نظارتی نیست و فعالیتشان سری است، می آیند و به بهانه دور زدن تحریم اقداماتی را انجام می دهند و اجازه نظارت نمی دهند، اینکه نشد کار!

بانک مرکزی نوک پیکان تحریم ها است

در ادامه جلسه علی صالح آبادی رییس کل بانک مرکزی با اعلان اینکه نظام بانکی حائز اهمیت ویژه ای است که باید به آن توجه گردد، اظهار داشت: اگر بانکی ورشکست شود اعتماد به نظام مالی و اقتصادی از بین خواهد رفت، پس اهمیت بانک نسبت به هر بنگاه تولیدی مهمست و باید به بانک اهمیت بیشتری اختصاص دهیم.

وی با اعلان اینکه نوک پیکان تحریم ها نظام بانکی و مالی و بنگاه های اقتصادی هستند که راس آن نیز بانکها است، اظهار داشت: نظام بانکی همیشه در معرض انتقاد است و در این رابطه بنگاه های تولیدی مورد توجه خاص تری قرار دارند، پس باید از آنها حمایت نماییم.

رئیس کل بانک مرکزی اشاره کرد: باید بانکها اصلاح شوند و از سویی نیز خدماتی که بانکها ارائه می دهند باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: هیچ بنگاه اقتصادی در کشور وجود ندارد که تولیدات آن بدون حضور یک بانک در کنارش باشد پس رابطه ای بین بنگاه تولیدی و بانک برقرار می شود، برخی بنگاه ها در طول زمان گرفتار مشکلاتی می شوند که بانک در کنارش است و کمکش می کند.

صالح آبادی اشاره کرد: باید نظام بانک اصلاح گردد چونکه بدون اصلاح آن مشکلات در کشور به وجود خواهد آمد.

رئیس کل بانک مرکزی با اعلان اینکه یکسری محور برای اصلاح بانکها در نظر گرفتیم، اشاره کرد: محور اول اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: محور دوم، اصلاح رابطه بانک مرکزی با بانکها است که زیر محورهایی دارند تا درباب این که چه کارهایی صورت گیرد که بانکها منظم و با بانک مرکزی هماهنگ شوند.

وی اضافه کرد: محور سوم، اصلاح رابطه بانک مرکزی با مشتریان خرد و کلان است، مشتریانی که درخواست وام هایی دارند و باید در این رابطه اقدامات موثری برای ارتقای این روابط صورت گیرد.

در ادامه جلسه پرویزیان رییس شورای عالی بانکها و موسسات خصوصی و مدیرعامل بانک پارسیان درباب اقدامات انجام شده در بانک مرکزی و بانک پارسیان گزارشی را به مقامات قضایی داد و با طرح موانع و مشکلات خواهان رسیدگی و ورود دستگاه قضا به آنها شد.

همچنین اعضای قضایی حاضر در جلسه نیز به طرح مسائلی پرداختند تا درباب آن تصمیمات لازم اتخاذ و اجرائی شود.

منبع:

1401/08/12
14:40:24
5.0 / 5
415
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد