حقوق و قضا
دادستان كل كشور:

دستگاه قضایی احتیاج به کار جهادی دارد

دستگاه قضایی احتیاج به کار جهادی دارد

به گزارش حقوق و قضا، کرمان دادستان کل کشور اظهار داشت: دستگاه قضایی احتیاج به کار جهادی دارد و باید علی رغم مشکلات موجود همچون کمبود نیروی انسانی، کمبود فضای فیزیکی و... در عرصه اجرای ماموریت های خود به گونه ای جهادگونه تلاش نماییم.


حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری پس از ظهر امروز ۲۷ مهرماه در نشست با اعضای شورای قضایی و قضات شهر کرمان با اشاره به این که انسان اگر هدف خودرا خدا قرار دهد، خداوند متعال متناسب با خلوص نیت و نکات ظریفی که در زوایای ذهن، دل و قلب شخص است به او توجه خواهد کرد، اضافه کرد: در سنگری نشسته ایم که مدعی هستیم می خواهیم جامعه را اصلاح نماییم که در قدیم الایام به عنوان عدلیه نامیده می شده و امروز به عنوان دادگستری شناخته می شود.
وی با اشاره به این مطلب که اگر از ظلم ظالمی حمایت نماییم و دفاع از حق مظلوم نداشته باشیم، خسران دنیوی و اخروی بدنبال دارد، اظهار داشت: باید همیشه خودرا در محضر خدا بدانیم و متوجه باشیم که یک ناظر عادل بر ما نظارت می کند.
دادستان کل کشور اظهار داشت: کشور در برخورد با تحریم ها و دشمنی های غداران عالم است برای اینکه آنها ایران مقتدر را نمی خواهند و ایرانی ذلیل می خواهند و برای آنکه ایران ذلیل نباشد، باید مقاومت کرد.
به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی دادگستری استان کرمان، وی بیان کرد: مسئولیت کار در دستگاه قضایی سنگین است و در این حوزه باید برای جلب رضایت خداوند کوشش کرد.
منتظری از کوشش های قضات دستگاه قضایی استان کرمان قدردانی نمود و افزود: امیدوار هستم در اجرای عدالت و مسیر خطیری که عهده دار آن شده اید، موفق و موید باشید.
رییس کل دادگستری استان کرمان نیز در این جلسه کمبود کادر قضایی را با اهمیت ترین مشکل دادگستری کل استان برشمرد و افزود: هم اکنون میانگین ارجاع پرونده به هر قاضی در ماه، ۱۲۷ پرونده است که نشان دهنده کمبود کادر اداری در دستگاه قضایی استان کرمان است.
حجت الاسلام ابراهیم حمیدی اضافه کرد: کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور دارای ۳۲ حوزه قضایی است که ۱۶ مورد از این واحدها بصورت دادگاه بخش و ۱۶ واحد نیز بصورت دادگستری در استان فعال می باشند.
وی با اشاره به فعالیت ۳۹۱ قاضی در استان کرمان، عنوان کرد: در شش ماهه امسال ۲۹۶ هزار و ۶۷۷ پرونده به دستگاه قضایی استان کرمان وارد شده که دو و نیم درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد داشته است.
نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان اشاره کرد: در شش ماهه امسال ۲۸۹ هزار و ۱۶۲ پرونده به همت کارکنان قضایی و اداری مختومه شده که بیش از سه درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد داشته و میانگین نرخ رسیدگی در دادگستری استان ۹۷.۴۷ درصد است.
وی تصریح کرد: متوسط زمان رسیدگی در دادگستری استان ۸۵ روز است و درصد ابلاغ الکترونیک نیز ۹۳ درصد است.
حمیدی با اشاره به این مطلب که نرخ رسیدگی به پرونده ها در دادسراها ۹۹ درصد است که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۷ درصد رشد داشته، اشاره کرد: نرخ رسیدگی به پرونده ها در دادگاه ۹۶ درصد و در دادگاه های تجدید نظر ۱۰۱ درصد است.
رییس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: در شش ماهه ابتدای سال جاری بیش از ۲۰۰۰ رای جایگزین حبس صادر گردیده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این مطلب که بیت الزهرا (سلام الله علیها) به سبب تعلق به سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی از محلهای فرهنگی مقدس در شهر کرمان است، اشاره کرد: همیشه تلاش می شود از معنویت این فضا در برنامه های مختلف دستگاه قضایی استفاده گردد.
منبع:

1401/07/28
11:55:39
5.0 / ۵
422
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد