حقوق و قضا
آل محمد:

دریافت مالیات از خانه های خالی عامل موثری برای حل بحران مسكن نیست

دریافت مالیات از خانه های خالی عامل موثری برای حل بحران مسكن نیست

حقوق و قضا: یك حقوقدان اظهار داشت: به نظر نمی رسد كه دریافت مالیات از خانه های خالی به تنهایی عامل چندان موثر و مفیدی برای حل بحران مسكن باشد.سیدمحمد صادق آل محمد در گفتگو با ایسنا، در مورد "طرح مالیات بر خانه های خالی" اظهار نمود: در این رابطه که طرحی با عنوان "طرح دریافت مالیات از خانه های خالی" طرحی مفید و موثر در تقلیل بحران و کمبود مسکن باشد یا خیر، اساسا تأثیر مثبت و ارزیابی خوب و بد هر طرح قانونی پس از اجرایی شدن آن معلوم و مشخص خواهد شد و مشکلات ناشی از اجرایی شدن هر قانون پس از مدتی که به مرحله اجرا درآمده است قابل شناسایی و ارزیابی می باشد. ازاین رو آن موقع می توان نتیجه گیری کرد که طرح قانونی تصویب شده مفید بوده یا غیر مفید می باشد.

وی با اشاره به اینکه "به نظر توفیق اجرایی هر قانون موکول و منوط به پذیرش آن توسط آحاد جامعه است"، عنوان کرد: وقتی یک قانون با انتظارات و احتیاجات جامعه ای منطبق باشد و مورد قبول جامعه قرار گیرد، می توان امید به تأثیر مثبت آن و امیدِ نیل به اهداف مورد نظر از وضع آن داشت و حال باید بررسی نمود که دریافت مالیات از خانه های خالی باعث تعادل بخشی قیمت مسکن و یا کنترل تورم در بازار مسکن و یا پیشگیری از افزایش قیمت مسکن خواهد شد یا خیر؟

این حقوقدان اظهار داشت: مبحث و قاعده عرضه و تقاضا که یک قاعده اقتصادی می باشد در مورد مسکن و نیاز جامعه به آن هم حاکم است. ازاین رو دولت ضمن تشویق سازندگان مسکن به راه اندازی هرچه بیشتر واحدهای مسکونی مناسب، خود هم باید اقدام عاجل و فوری به پروژه مسکن سازی نماید و اولویت بخشی به این بخش را که از نیازمندی های فوری و اساسی مردم است در چارچوب انبوه سازی با امکانات راه اندازی منازل در سطحی وسیع و بالا فراهم آورد.

آل محمد اضافه کرد: دولت باید به نحوی سیاست گذاری نماید که از افزایش قیمت مصالح ساختمانی و مآلا افزایش قیمت منازل شامل منازل ویلایی و آپارتمانی جلوگیری شود.

وی در مورد "تنها راه مبارزه با تورم و افزایش بی رویه قیمت ها" بیان نمود: در تمام زمینه ها مطالعات دقیق اقتصادی و آماری، برنامه ریزی دقیق اقتصادی و وجود اراده قوی برای کنترل قیمت ها از مهمترین راه های مبارزه است، و الا به نظر نمی رسد که دریافت مالیات از خانه های خالی به تنهایی عامل چندان موثر و مفیدی برای حل بحران مسکن باشد.

این حقوقدان افزود: نگاهی اجمالی به متن طرح مالیات بر خانه های خالی نشان داده است که در صورت تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، اجرایی شدن آن و پیاده کردن مفاد و مدلول آن در کشوری وسیع و پرجمعیت مثل ایران، کار چندان آسان، مفید و موثری نباشد و امکان دارد در شناسایی منازل خالی از سکنه و مالکین واقعی آنها با مشکلاتی مواجه گردید. ضمن اینکه نمی توان مطمئن بود که بعضی از افراد جامعه صدها و یا هزاران خانه و آپارتمان را خریداری نموده و خالی نگه داشته اند. همینطور تشخیص این وضعیت هم شاید با اشکال مواجه باشد و شناسایی خانه های خالی هم کاری آسان به نظر نمی رسد.

آل محمد با تاکید بر اینکه "دولت باید مجدانه و سریع تحولی بنیادین در کار تولید مسکن ایجاد نماید"، اظهار داشت: باید از این طریق مشکل مسکن حل گردد و مردم از این حیث به آرامش برسند.

وی در انتها تصریح کرد: به صورت کلی ضمن جلب توجه به عقاید و نظریات مخالفین و موافقین طرح دریافت مالیات از خانه های خالی، لازم است این طرح پیش از تصویب در مجلس توسط کارشناسان اقتصادی، مالیاتی و بودجه ای و حتی جامعه شناسان و صدمه شناسان مورد بررسی دقیق و کارشناسانه ای قرار گیرد و آثار نیک و بد آن سنجیده گردد.
1399/05/10
13:56:35
5.0 / 5
2174
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد