حقوق و قضا
معاون وزیر دادگستری تشریح كرد

برنامه های وزارت دادگستری برای پشتیبانی از محکومان خارج از کشور

برنامه های وزارت دادگستری برای پشتیبانی از محکومان خارج از کشور

به گزارش حقوق و قضا، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری، برنامه های این وزارت خانه برای حمایت محکومان خارج از کشور را شرح داد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از روابط عمومی وزارت دادگستری، فتاح احمدی در برنامه صبحگاهی بامداد پارسی اظهار داشت: وزارت دادگستری بعنوان مرجع ملی حقوق کودک، کمیته انتقال محکومان ایرانی خارج از کشور و موارد دیگر در داخل و خارج از کشور وظایفی دارد؛ بعنوان مثال وزارت دادگستری اقدامات لازم جهت ورود محکومان ایرانی از خارج به داخل کشور و همینطور گذراندن محکومیت آنها را صورت می دهد.

احمدی افزود: یک ایرانی می تواند به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه در کشوری خارجی مرتکب جرم می شود؛ در آنجا امکان دارد برای آن افراد حکم زندان به مدت طولانی بسته شود، در نتیجه ما نیاز داریم بتوانیم در جهت پشتیبانی از خانواده این افراد وسیله انتقال آنها به شهرشان را فراهم سازیم. ما تلاش داریم با کشورهای مختلف به توافق در رابطه با ایرانی ها محکوم در مرزهای آنها برسیم تا بتوانیم این افراد را به داخل کشور منتقل نماییم و همینطور تخفیفی برای مجازات آنها قائل شویم.

وی اضافه کرد: ما تلاش داریم به خانواده های ایرانی کمک نماییم تا شرایط سخت محکومیت را پشت سر بگذارند و گرفتار مشکل نشوند. متاسفانه بعضی از ایرانی ها به علت عدم آگاهی امکان دارد در کشورهای دیگر به خاطر مسائلی مانند حمل داروی استامینوفن دستگیر شوند. تلاش ما حمایت حقوقی و قضایی از ایرانی ها خارج از کشور است و خوشبختانه وزارت دادگستری موفق شده در جهت حمایت حداکثری از حقوق ایرانیان، قانونی جامع را آماده کند. این قانون نتیجه تلاش هفت ماه وزارت دادگستری و دستگاههای دیگر است که در راه تصویب شدن قرار دارد.

احمدی افزود: ایرانی ها خارج از کشور می توانند از راه تماس تلفنی، ایمیل و یا رجوع حضوری مشکلات شان را با ما مطرح کنند؛ ما بعد از آگاه شدن از مشکلات هموطنان مان اطلاع رسانی کاملی به سفارت خانه ها و کنسولگری های ایران و کشور مقصد انجام می دهیم.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری اظهار داشت: ایرانی ها خارج از کشور به هنگام پیش آمدن مشکلات باید سریعا سفارت خانه های ایران را در جریان بگذارند تا ما بتوانیم به سرعت از آنها حمایت نماییم و کمک رسانی داشته باشیم. برای مثال بعد از وقوع جنگ در اوکراین تعداد خیلی از ایرانی ها احتیاج به همراهی و حمایت داشتند؛ به دنبال این مساله مجموعه ای از همکاران اقداماتی را صورت دادند تا از حقوق این افراد حفاظت نماییم و حمایت خویش را نشان دهیم. بهترین روش آن است که خانواده ها سریعا ما را در جریان مشکلات قرار دهند تا بتوانیم اقدامات سریع تری داشته باشیم.
1401/06/06
09:37:19
5.0 / 5
388
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد