حقوق و قضا
رئیسی در نخستین نشست مشترك دولت و مسئولان عالی قضایی:

تعامل حداکثری قوای سه گانه ضرورت حکمرانی کارآمداست

تعامل حداکثری قوای سه گانه ضرورت حکمرانی کارآمداست

به گزارش حقوق و قضا، رییس جمهور تعامل حداکثری و همدلی قوای سه گانه را ضرورت حکمرانی عالمانه و کارآمد در کشور دانست و اظهار داشت: هماهنگی ارکان نظام حکمرانی موجب ارتقای مشارکت مردم در امور و افزایش سرمایه اجتماعی می شود.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، آیت الله دکتر سیدابراهیم رئیسی شامگاه یکشنبه(۳۰ مرداد) در اولین نشست مشترک هیات دولت و مسئولان عالی قضایی، اظهار داشت: همه ما در قوای سه گانه به عنوان کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ماموریت مشترکی برای خدمت به مردم، اجرای عدالت، احقاق حقوق عامه و کوشش برای کاهش جرم، فساد و نابرابری داریم و باید به دنبال ایجاد و تثبیت هنجارهای تراز انقلاب اسلامی باشیم.
رئیس جمهور تفکیک و استقلال قوای سه گانه را از افتخارات نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی دانست و اضافه کرد: تفکیک و استقلال قوا هیچ گاه به مفهوم عدم تعامل یا نگاه جزیره ای در حکمرانی نیست. هر جا در ۴۳ سال قبل هماهنگی و همدلی میان قوا بیشتر بوده، کارها بهتر پیش رفته و هر جا این هماهنگی و همدلی و به دنبال آن همکاری قوا بهر دلیلی مختل شده، کارها با مشکل و مانع بیشتری روبه رو شده است.
دکتر رئیسی با اشاره به اینکه امروز همه کارگزاران نظام جمهوری اسلامی در قوای سه گانه بر ضرورت هماهنگی و همدلی همه ارکان نظام تاکید دارند، گفت: همدلی قوای سه گانه موجب افزایش امید و اعتماد عمومی می شود و ضرورت اداره کشور است.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه امید و اعتماد مردم به نظام و دستگاه اداری کشور با سخنرانی و صدور بخشنامه ارتقا نمی یابد، اشاره کرد: مردم وقتی به نظام اداری کشور اعتماد و در اداره کشور مشارکت می کنند که، احساس کنند در عمل و اجرا کارها خوب به پیش می رود. به عنوان مثال دشمن در جریان حمله سایبری به جایگاه های سوخت و اجرای طرح اصلاحات اقتصادی تلاش زیادی کرد تا مردم را در مقابل نظام قرار دهد، اما اعتماد مردم به کارگزاران و نظام اداره کشور تلاش ها و توطئه های دشمن را ناکام گذاشت.
آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه رفع مشکلات و موانع موجود در راه اداره کشور نیازمند تلاش مجاهدانه و کار جهشی است، اشاره کرد: دولت در حد مقدورات خود از قوه قضائیه حمایت و از ایجاد یک کارگروه مشترک میان دو قوه برای رسیدگی به امور اجرائی و اداری و نیز همکاریهای اساسی استقبال می کند.
رئیس جمهور در ادامه یکی دیگر از زمینه های مهم همکاری دو قوه را پیش گیری از وقوع جرم و فساد عنوان نمود و اظهار داشت: هر چه میزان اجرای عدالت و رفع مشکلات و معضلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه بیشتر باشد، جرائم و مفاسد کمتری به وقوع می پیوندد.
دکتر رئیسی همین طور شورای عالی پیش گیری از وقوع جرم را ساز و کاری مناسب برای همکاری میان قوا در حوزه پیش گیری از وقوع جرائم و مفاسد دانست و اضافه کرد: مبارزه با فساد و جرم ماموریت مشترک همه ماست و باید برمبنای نظام مسائل کشور، نسبت به اصلاح بخش های لطمه زا و ساختارهای فسادخیز اقدام نمود تا زمینه وقوع جرائم و مفاسد از بین برود.
رئیس جمهور در بخش بعدی سخنانش با اشاره به اینکه نظارت، ضامن حسن اجرای قوانین و مقررات است، گفت: نظارت امری لازمست، اما نباید موجب شود مدیران شجاعت، خطرپذیری و ریسک پذیری اتخاذ تصمیمات و اجرای اقدامات مهم در راه رفع مشکلات و گره گشایی از مسائل مردم را، از دست بدهند.
آیت الله رئیسی هوشمندسازی و تکمیل دولت الکترونیک را از دیگر مسئولیت های مشترک همه قوا دانست و اشاره کرد: راه اندازی سامانه هایی مثل سامانه واحد صدور مجوزها، سامانه تجارت و امثال این ها در دولت در امتداد تکمیل دولت الکترونیک با سرعت درحال تکمیل است. بهره برداری کامل از این سامانه ها، با ایجاد شفافیت و فراهم آوردن امکان نظارت دقیق، تحولی مهم به وجود می آورد.
رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه در جلسه امروز دولت بر اهمیت ایجاد انضباط مالی در شرکت های دولتی تاکید کرده تا این شرکتها حیاط خلوت دستگاه های دولتی تلقی نشوند، اشاره کرد: به همه مدیران و دستگاه های اجرائی تاکید گردیده است که نهایت تلاش خودرا برای احقاق حقوق عامه به کار گیرند.
دکتر رئیسی ماحصل همه اقدامات و کوشش های دولت و دیگر قوای کشور را، امیدآفرینی در کشور دانست و اظهار داشت: امروز دشمن همه تلاش خودرا به کار گرفته تا بگوید نظام جمهوری اسلامی ناکارآمد است و در مردم یاس و ناامیدی بوجود آورد. اگر فسادی در گوشه ای اتفاق بیفتد بدخواهان تلاش می کنند آنرا به همه نظام تعمیم دهند، اما نظام جمهوری اسلامی پاک است و با همه توان با فساد مقابله می کند.
رئیس جمهور اضافه کرد: مدیران و دلسوزان نظام باید همه تلاش خودرا به کار گیرند تا مطلقا فسادی در هیچ قسمتی از نظام نهادینه نشود و با عمل و اقدام خود امید و اعتماد مردم را به نظام بالا برند.
آیت الله رئیسی اصرار کرد که این جلسات می تواند به شکل موضوعی و بطور مستمر تکرار شود تا مسائل و مشکلات کشور با سرعت بیشتری حل و فصل شوند.1401/05/31
13:07:05
5.0 / 5
359
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد