حقوق و قضا

تازه ترین لوایح ارسالی از قوه قضاییه به دولت و مجلس کدام است؟

تازه ترین لوایح ارسالی از قوه قضاییه به دولت و مجلس کدام است؟

به گزارش حقوق و قضا، وزیر دادگستری مبحث مهم ترین لوایح ارسالی از جانب قوه قضاییه برای تصویب در دولت و بعد از آن فرستادن این لوایح به مجلس را شرح داد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، امین حسین رستمی وزیر دادگستری در بخشی از یک گفتگو ضمن اشاره به اینکه مهم ترین کار وزیر دادگستری عرضه لوایح قوه قضاییه در دولت و بعد از تصویب آن فرستادن این لوایح به مجلس برای تصویب است» خاطرنشان کرده است: بعنوان مثال لایحه مبارزه با راهزنی دریایی که در قوه قضاییه تهیه و در دولت تصویب و به مجلس ارسال شده است.
لوایح ارسالی قوه قضاییه به مجلس
وزیر دادگستری همینطور ضمن اشاره به لوایح ارسالی اخیر قوه قضاییه به مجلس بیان نمود: لایحه مبارزه با راهزنی دریایی چندی قبل به مجلس فرستاده شده است.
وی با بیان اینکه «لایحه ساماندهی موسسات حقوقی هم از جانب قوه قضاییه تهیه و به مجلس ارسال شده است»، اظهار داشت: گاها موسسات حقوقی وجود دارند که مجوز فعالیت ار جایی ندارند و تنها در سازمان ثبت شرکت ها، اسامی خویش را ثبت کرده اند و امکان دارد موسسان این شرکت ها اصلا وکیل و حقوقدان هم نباشند اما در امور وکالت دخالت می کنند و صدمه های زیادی را ایحاد کرده اند که برای ساماندهی این گونه موسسه ها، لایحه ساماندهی موسسات حقوقی تنظیم شده است.
ارسال لایحه معاضدت قضایی به دولت
رحیمی افزود: قوه قضاییه لایحه دیگری در رابطه با معاضدت قضایی به دولت فرستاده است؛ تعدادی موافقتنامه های معاضدت قضایی بین دولت ایران و دیگر کشورها امضا شده است که انجام امور قضایی آنها با قوه قضاییه است، اما لایحه ای که به تازگی قوه قضاییه در مورد معاضدت قضایی تدوین و به دولت ارسال کرده، یک لایحه کلی است و در صورت تصویب، در خیلی از مواردی که موافقتنامه ای با برخی کشورها نداریم، از این لایحه استفاده می شود.
لایحه پشتیبانی از ایرانی ها مقیم خارج از کشور
وی بیان نمود: لایحه پشتیبانی از ایرانی ها مقیم خارج از کشور هم لایحه مهم دیگری است که قضایی نیست اما موضوعات قضایی هم در آن گنجانده شده است؛ بنابراین وزارت دادگستری این لایحه را با کمک قوه قضاییه تهیه کرده است.

متن کامل این گفتگو را اینجا بخوانید.




منبع:

1401/05/27
13:04:00
5.0 / 5
309
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد