لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

تصویب بخشنامه های حوزه نیرو و کمک مالی خارجی قانون جهش تولید

تصویب بخشنامه های حوزه نیرو و کمک مالی خارجی قانون جهش تولید

حقوق و قضا: معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از تصویب دو بخشنامه مربوط به وزارت نیرو و کمک های مالی اقتصادی خارجی قانون جهش تولید دانش بنیان آگاهی داد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا سورنا ستاری در حاشیه انعقاد تفاهمنامه با معاونت جلوگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما جلسات خصوصی و عمومی زیادی با رییس قوه قضاییه داشتیم که نشان داده است این نهاد از حوزه دانش بنیان به خوبی، حمایت و موضوعات مربوط به شرکتها را پیگیری می کند.
وی یکی از بخش های قانون طرح جهش تولید دانش بنیان را ایجاد دادگاه تخصصی در این عرصه دانست که نخستین دادگاه تخصصی آن نیز راه اندازی شد و خاطرنشان کرد: این اقدامات حاکی از همکاری نزدیک ما با قوه قضاییه است.
ستاری، قوه قضائیه را بازار بزرگی برای شرکت های دانش بنیان توصیف کرد و خاطرنشان کرد: جلوگیری از وقوع جرم، جرم های مربوط به فضای مجازی، جرائم در رابطه با حوزه های مالی، اعتیاد و... می تواند بواسطه علوم انسانی در خانه های خلاق بر پایه تکنولوژی حل شوند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ضمن اشاره به اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان با تکیه بر این که کمیته خاصی برای اجرای قانون پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان تشکیل شده است، افزود: در این کمیته بخشنامه های مربوط با قانون طرح جهش تولید دانش بنیان تصویب می شود؛ امروز هم دو بخشنامه مربوط به طرح جهش به تصویب رسیده است که یکی از این بخشنامه ها مربوط به وزارت نیرو و دیگری در ارتباط با کمک های مالی اقتصادی خارجی بود.
ستاری تصریح کرد: اجرائی سازی قانون جهش تولید دانش بنیان یکی از بحث های جدی ما است و باید کمک نماییم که زودتر اجرائی شود؛ درصدد هستیم تمام بخشنامه های مربوط به طرح جهش را مصوب نماییم.
به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، اصغر جهانگیر، معاون اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم قوه قضائیه نیز در این مراسم با تکیه بر این که به هر میزان که با تکنولوژی های جدید آشنا شویم، فرصت های جدیدی در زندگی مان ایجاد خواهد شد، اظهار نمود: هم اکنون لطمه های جدیدی در جامعه هستند که با پیشرفت تکنولوژی خودشان را نشان می دهند. بدین جهت لازم است با استفاده از تکنولوژی های جدید همچون هوش مصنوعی برای مقابله با لطمه ها استفاده نماییم.
وی تصریح کرد: هم اکنون روش های نظارت سنتی هستند، به صورتی که کاملاً منسوخ نشده است. اما این متدها پاسخگو نیست و لازم است از تکنولوژی برای جلوگیری از وقوع جرم بهره بگیریم. حالا می دانیم شکل جعل، کلاهبرداری، دزدی و غیره متناسب با شرایط تغییر کرده است. لاجرم کمک نماییم با استفاده از فناوری به جلوگیری از لطمه ها بپردازیم.
جهانگیر با اشاره به اینکه تا مدت ها بحث جلوگیری از وقوع جرم و لطمه های اجتماعی در قبل، حین و پس از حادثه مطرح بود، اظهار داشت: امروز با ظهور تکنولوژی های متنوع شرایطی فراهم شده که می توانیم بصورت هوشمندانه این حوزه را مدیریت و نظارت نماییم و این مساله بی تأثیر در کاهش لطمه های اجتماعی نیست.
معاون اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم قوه قضائیه خاطرنشان کرد: تا حالا پس از اتمام حادثه می توانستیم یک پیگیری درستی داشته باشیم، اما حالا قبل از وقوع حادثه می توان اقدامات لازم را اجرائی کرد.
وی اظهار نمود: به طور معمول در روزهای محرم لطمه های اجتماعی و جرایم کاسته می شود. پس این فرهنگ عاشورایی و محرم حفظ شده و باید این فرهنگ را بتوانیم در طول سال ادامه دهیم، اما در مقابل می بینیم که در سایه فرهنگ عاشورایی، فضای مجازی توسعه پیدا کرده و جریانات ضدارزشی را نمایان می کند؛ بدین سبب لازم است اهتمام نماییم این فرهنگ را با برنامه های منفی از بین نبریم. اگر با استفاده از فناوری نوین نتوانیم از این فرهنگ های نورانی مراقبت نماییم، تأثیرات مثبت چنین فرهنگ هایی از بین می رود.
معاون اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، اظهار داشت: ما در معاونت اجتماعی در زمینه های مختلف تلاش می نماییم با شناسایی لطمه ها و عوامل تشکیل دهنده آنها از وقوع جرم بکاهیم. بدین جهت برنامه های دراز مدت، میان مدت و پروژه ای را در دستور کار داریم.
منبع:

1401/05/24
10:03:21
5.0 / ۵
611
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد