حقوق و قضا
معاون قوه قضائیه در سمنان خبر داد:

سنددار شدن 15 درصد اراضی کشاورزی در کشور

سنددار شدن 15 درصد اراضی کشاورزی در کشور

به گزارش حقوق و قضا حقوق و قضا: سمنان معاون قوه قضائیه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از سنددار شدن ۱۵ درصد اراضی کشاورزی با اجرائی شدن طرح ملی صدور سند مالکیت برای اراضی کشاورزی در سطح کشور آگاهی داد.


حسن بابایی ۲۰ مردادماه در مسافرت به سمنان در جمع خبرنگاران اظهار نمود: اجرای این طرح ملی تا صدور سند برای همه اراضی کشاورزی ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه تابحال برای بیشتر از ۱۵ درصد اراضی کشاورزی سند رسمی صادر شده اضافه کرد: تابحال ۹۵ درصد اراضی ملی در سطح کشور حدنگاری شدند.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: با تلاش همکاران ما و دیگر دستگاههای مسئول، تا به امروز برای یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور سند مالکیت صادر گردیده است. البته وسعت اراضی کشاورزی کل کشور در حدود ۱۸ میلیون هکتار است که تابحال برای یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار آن سند زراعی صادر گردیده است.
وی پا اشاره به این که این طرح ملی از زمستان سال قبل کلید خورده پیشبینی کرد: تا آخر سال جاری افزون بر ۵۰ درصد اراضی زراعی کشورصاحب سند رسمی شوند.
بابایی اظهار نمود: صدور سند مالکیت برای تمامی اراضی کشاورزی و ملی یک راهکار موثر برای مقابله با زمین خواری از جنگل خواری و کوه خواری گرفته تا ساحل خواری است.
معاون قوه قضاییه از کاهش دعاوی و ورودی پرونده به دستگاه قضا بعنوان یکی از مزایای اجرای این طرح نام برد و اظهار داشت: مقابله با سودجویان، کاهش منازعات و.. از دیگر مزایای طرح صدور سند برای اراضی زراعی و کشاورزی است.
وی ضمن اشاره به این که اگر تنظیم سند از مجاری قانونی باشد خطای کمتری صورت می گیرد اضافه کرد: دفاتر به سامانه های مختلف مانند سامانه بررسی ممنوع المعامله بودن افراد دسترسی دارند و می توانند سندی تنظیم کنند که خطای کمتری داشته باشد.
بابایی ضمن اشاره به ضرورت هوشمندسازی فرایند ثبت اسناد و کاهش رانت و فساد در این بخش اظهار داشت: هم اکنون ۹۰ درصد خدمات در رابطه با ثبت اسناد و املاک در کشور به صورت هوشمند عرضه می شود.
وی با اشاره به اینکه عرضه خدمات هوشمند سال جاری در مقایسه با سال قبل بیشتر از ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است اظهار نمود: هوشمندسازی فرایند ثبت اسناد از اولویت های سازمان امسال است.
وی با تقدیر از تلاشهای ثبت اسناد استان سمنان اظهار داشت: با تلاش همکاران ما در استان ۲۰ درصد اراضی کشاورزی استان سمنان سنددار شده است. ضمن این که افزون بر ۹۶ درصد اراضی ملی استان هم حدنگاری شده است.
منبع:

1401/05/20
21:21:55
5.0 / 5
582
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد