حقوق و قضا
رئیس كل دادگستری استان تهران خواستار شد

اعمال اشد مجازات برای مرتکبین سرقت با توسل به زور

اعمال اشد مجازات برای مرتکبین سرقت با توسل به زور

​​​​​​​رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به اینکه نباید با فردی که با توسل به زور و دست بردن به سلاح، اموال مردم را به سرقت می برد و امنیت روانی جامعه را خدشه دار می کند، تسامح و تساهل صورت پذیرد، اظهار داشت: مرتکبان این دست از جرایم باید با اشد مجازات قانونی روبرو شده تا متنبه شوند.به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، علی القاصی بعد از بازدید پنج ساعته از حوزه قضایی شهرستان بهارستان در نشست با کارکنان قضایی و اداری دادگستری و دادسرای این شهرستان به استماع مسائل و موضوعات مطروحه از جانب حاضران پرداخت.

وی ضمن گرامی داشت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفای ایشان هدف از انجام این بازدید را «نظارت بر نحوه خدمت رسانی به شهروندان» و «احصاء مشکلات و مسائل موجود در حوزه قضایی بهارستان» بیان کرد و اظهار داشت: تلاشهای شبانه روزی شما عزیزان بر مجموعه مدیریت دادگستری کل استان تهران پوشیده نیست و بررسی آمارها و عملکردها در طول سال قبل و چند ماه سالجاری گویای تلاش همه شما عزیزان است که از این جهت از زحمات تمامی همکاران قدردانی می کنم.

خوش نام بودن قضات سرمایه بزرگی برای دستگاه قضایی محسوب می شود

رئیس کل دادگستری استان تهران با اعلان اینکه خوش نام بودن قضات سرمایه بزرگی برای دستگاه قضایی شمرده می شود، اظهار داشت: زمانی که در بین مراجعان از قضات مجموعه قضایی استان تهران به نیکی یاد می شود و از سلامت، حسن خلق و رفتار پسندیده کارکنان قضایی و اداری صحبت می شود، مجموعه مدیریت دادگستری کل استان تهران به سبب داشتن چنین همکارانی به خود افتخار می کند.

وی اظهار نمود: زمانی که ۲۰۰ پرونده به یک شعبه حقوقی در طول یک ماه ارجاع می شود و قاضی آن شعبه به همان میزان پرونده رسیدگی می کند، این اقدام، کار بزرگ و ارزشمندی در جهت احقاق حقوق شهروندان است.

القاصی با تاکید بر این گزاره که دادگستری شهرستان بهارستان در راه پیشرفت و تعالی نسبت به وضعیت موجود قدم گذاشته و این امر مشهود است، اظهار داشت: افزایش تعداد رسیدگی ها در کنار ارتقاء کیفیت آراء قضایی حکایت از دغدغه مند بودن قضات شریف حوزه قضایی بهارستان نسبت به حقوق شهروندان دارد.

رسیدگی به پرونده های قضایی» مأموریت اصلی دستگاه قضایی است

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه «رسیدگی به پرونده های قضایی» را مأموریت اصلی دستگاه قضایی دانست و در عین حال شان حضور کارکنان قضایی و اداری در تشکیلات عدلیه را «ارائه خدمات حقوقی به شهروندان» و «برقراری عدالت» توصیف کرد و اظهار داشت: مردم از دستگاه قضایی انتظار دارند که امورات حقوقی و قضایی آنها در زمان مناسب رسیدگی و نسبت به آن تصمیم گیری شود و در نهایت با صدور آراء متقن و با پشتوانه منطقی، علمی و قضایی رضایت مراجعان کسب گردد.

تمامی هم و غم کارکنان قضایی و اداری باید معطوف به احقاق حقوق شهروندان باشد

وی در بخش دیگری از سخنان خود لزوم «تمرکز بر مقوله رسیدگی به دعاوی مراجعان» را تصریح کرد و اظهار داشت: تمامی هم و غم کارکنان قضایی و اداری باید معطوف به احقاق حقوق شهروندان، اجرای عدالت و کسب رضایت شهروندان در فرآیند رسیدگی های قضایی باشد و با تسریع و دقت در تعیین تکلیف پرونده ها و رسیدگی های قضایی اعتماد عمومی تقویت شود و این امر شدنی است.

القاصی با تاکید بر این گزاره که علیرغم تمامی زحمات و تلاش ها، دادگستری شهرستان بهارستان همچنان تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله دارد، اظهار داشت: ضروریست در بدو ورود پرونده به مرجع قضایی به شکلی برنامه ریزی شود که آن پرونده گرفتار اطاله نگردد؛ بطوریکه پرونده قضایی در سریع ترین زمان ممکن برای صدور حکم به دادگاه ارجاع شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه میزان پرونده های مسن و معوق در دادگستری و دادسرای شهرستان بهارستان را یاد شده قرار داد و در عین حال خواهان اهتمام ویژه به منظور تعیین تکلیف هر چه سریع تر این پرونده ها شد.

وی اظهار داشت: ضروریست تا نسبت به پرونده های مسن و قدیمی نگاه ویژه ای صورت گیرد و با پیگیری اطلاعات مندرج در شناسنامه پرونده های مسن، رسیدگی به این دست از پرونده ها در دستور کار دادگستری و دادسرای شهرستان بهارستان قرار گیرد.

در خیلی از پرونده های معوق، کارشناس نظریه خویش را در زمان مناسب عرضه نداده است

القاصی شناسنامه دار شدن پرونده های مسن و معوق در دادگستری شهرستان بهارستان را اقدامی پرارزش و قابل توجه توصیف کرد و گفت: همچون دلایلی که سبب بروز اطاله در فرایندهای قضایی می شود، به مقوله اطاله در عرضه نظریه کارشناسی بازمی گردد؛ چون که در بررسی های به عمل آمده مشخص شده است که در خیلی از پرونده هایی که گرفتار اطاله شده اند، کارشناس نظریه خویش را در زمان مناسب عرضه نداده است.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به صدور بخشنامه ای به تمامی واحدهای قضایی استان تهران به منظور احصاء پرونده هایی که کارشناسی آنها بیشتر از سه ماه به طول انجامیده و بررسی علل بروز اطاله در وصول نظریه کارشناس اظهار داشت: مدیران واحدهای قضایی در این دست از پرونده ها مکلفند با دعوت کارشناس مربوطه دلایل بروز اطاله در عرضه نظریه کارشناسی را جویا شوند و بعد از وصول نظریه، از کارشناس مربوطه در مورد صحت نظریه مربوطه تعهد دریافت شود.

شعب اجرای احکام کیفری نباید کمتر از ۳۰ پرونده در روز تعیین وقت کنند

وی در ادامه با تاکید بر این که شعب اجرای احکام کیفری نباید کمتر از ۳۰ پرونده در روز تعیین وقت کنند، اظهار داشت: تعیین وقت هیچ پرونده ای هم در شعب اجرای احکام کیفری نباید از دو ماه طولانی تر شود.

فضا باید برای مجرمان و هنجارشکنان نا امن شود

القاصی در بخش دیگری از سخنان خود لزوم اهتمام ویژه نسبت به ناهنجاری ها و جرایم موجود در حوزه قضایی شهرستان بهارستان را خواهان شد و اظهار داشت: قضات حوزه قضایی شهرستان بهارستان چه در دادگستری و چه در دادسرا باید نسبت به ناهنجاری ها و جرایمی که در حوزه این شهرستان امنیت عمومی و آرامش جامعه را گرفتار خدشه می کند و برای شهروندان دغدغه ایجاد می کند، اهتمام ویژه داشته باشند و با تعامل با سایر دستگاهها و نهادهای مربوطه، وضعیت به شکلی مدیریت شود که فضا برای مجرمان و هنجارشکنان ناامن شود و خاطیان دستگاه قضایی را ناظر بر اعمال خود بدانند.

سرقت های توام با آزار و اذیت خط قرمز دستگاه قضایی محسوب می شود

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به نقش دستگاه های مختلف در حوزه برخورد با جرایم و ناهنجاری ها همچون فرمانداری، رئیس دادگستری، دادستان و شورای تأمین اذعان کرد: سرقت های توام با آزار و اذیت، زورگیری و ایجاد رعب و وحشت برای شهروندان، خط قرمز دستگاه قضایی شمرده می شود و دستگاه های مسئول و مرتبط در جهت برخورد با مجرمان و هنجارشکنان باید با محوریت دستگاه قضایی تعامل و هماهنگی های لازم را داشته باشند.

فردی که با توسل به زور اموال مردم را به سرقت می برد باید با اشد مجازات قانونی مواجه شود

وی خطاب به قضات شهرستان بهارستان اظهار داشت: با مرتکبین جرایم خشن و سرقت های به عنف در قالب قوانین و مقررات هیچ گونه ملاحظه ای نکنید؛ چون که با فردی که با توسل به زور و دست بردن به سلاح، اموال مردم را به سرقت می برد و امنیت روانی جامعه را خدشه دار می کند، نباید تسامح و تساهل صورت پذیرد و باید مرتکبان این دست از جرایم با اشد مجازات قانونی روبه رو شده تا متنبه شوند.

القاصی اشاره کرد: تصویر ذهنی مردم از عدلیه زمانی که صحبت از زورگیری و سرقت به عنف می شود باید به شکلی باشد که اگر احدی دست به چنین اقدامات مجرمانه ای زد بطور قطع با برخورد قاطع و عبرت آموز دستگاه قضایی مواجه خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان تهران در عین حال بر لزوم «زندان زدایی نسبت به جرایم سبک» در کنار «برخورد عبرت آموز با مرتکبین به جرایم خشن و سنگین» اصرار کرد و اظهار داشت: با توجه به این که عدلیه آخرین پناه اشخاص است، دستگاه قضایی در برابر امنیت مردم دارای مسئولیت است و اگر شخصی نسبت به ظلم و ستمی که به او روا شده با علل و مستندات تظلم خواهی کرد، دستگاه قضایی موظف به رسیدگی در قالب قوانین و مقررات است.

زمینه های نقض حقوق عامه در شهرستان بهارستان مهیاست

وی لزوم دل سوزی نسبت به حقوق مردم و حقوق عامه را یادآور مسؤلان قضایی شهرستان بهارستان شد و در عین حال ظرفیت های قانونی ویژه دستگاه قضایی در حوزه حقوق عامه را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: در شهرستان بهارستان باتوجه به شرایط خاص و ویژه آن، زمینه های نقض حقوق عامه مهیا است و امکان دارد بعضی از دستگاهها در برابر حقوق عامه به درستی نقش آفرینی نکنند و یا کوتاهی کنند.

حقوق عامه نباید به دست آویزی برای ایجاد درآمد برای سایر دستگاهها تبدیل شود

القاصی با تاکید بر این که حقوق عامه نباید به دست آویزی برای ایجاد درآمد برای سایر دستگاهها تبدیل گردد، اظهار داشت: حضور میدانی دادستان بعنوان مدعی العموم در خیلی از حوزه ها اثرگذار و بازدارنده است و از بروز خیلی از تخلفات و صدمه ها پیشگیری می کند.

بین فردی که به صورت جهادی پای کار است با شخصی که احیانا عملکرد مطلوب را ندارد، تفاوت است

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه سخنان خود از کوشش برای تأمین نیروی انسانی متناسب برای حوزه قضایی شهرستان بهارستان اطلاع داد و در عین حال چرخش نیروی انسانی را یک لزوم در مجموعه قضایی دانست و اظهار داشت: بطور قطع از منظر مدیریت در بین فردی که به صورت جهادی پای کار است و برای احقاق حقوق مراجعان تلاش می کند با شخصی که احیانا عملکرد مطلوب را ندارد، تفاوت است و دو مورد از شاخصهای اصلی برای ارتقاء کارکنان قضایی و اداری در کنار صلاحیت های عمومی، میزان سوابق و به روز بودن کارهای فرد است.

وی با اعلان اینکه رویکرد مدیریت مجموعه قضایی استان تهران در ارتقاء و جا به جایی کارکنان قضایی و اداری نگاهی «به دورازتبعیض» است، اظهار داشت: مدیریت دادگستری کل استان تهران نسبت به قائل شدن تبعیض در این عرصه به شدت اکراه دارد و در مجموعه قضایی استان در دوره «تحول و تعالی» در این عرصه تبعیضی رخ نخواهد داد.

هدف گذاری دادگستری کل استان تهران برای کاهش ۵۰ درصدی میزان موجودی تا آخر سال جاری

القاصی با اشاره به هدف گذاری دادگستری کل استان تهران برای کاهش ۵۰ درصدی میزان موجودی تا آخر سال جاری اظهار داشت: برای پیش برد امور به منظور دست یابی به هدف فوق الذکر همکاری همه همکاران با ریاست دادگستری شهرستان بهارستان لازم و لازم است.

وی اظهار داشت: ضروریست تا در توزیع نیروها در بین دادسرا و دادگاه تناسب رعایت گردد و در این عرصه باید میان دادگاه و دادسرا تعامل وجود داشته باشد.

شوراهای حل اختلاف مجزا و منفک از تشکیلات دادگستری نیست

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه با تاکید بر این گزاره که شوراهای حل اختلاف مجزا و منفک از تشکیلات دادگستری نیست و بخشی از دادگستری شمرده می شود، اظهار داشت: شوراهای حل اختلاف به بخشی از دعاوی مردم رسیدگی می کنند و شان صدور حکم دارند؛ بنابراین مجموعه شوراهای حل اختلاف بخشی از بدنه دادگستری محسوب می شوند و تاکید بر این است که هر ماه حداقل یک جلسه با حضور رئیس دادگستری شهرستان و با حضور قضات شوراهای حل اختلاف به منظور آگاهی از مشکلات موجود در این بخش و پیش برد امور اجرا شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود هدف گذاری ۵۰ درصدی برای ایجاد صلح و سازش در پرونده های ارجاعی و در دادگستری شهرستان بهارستان را یاد شده قرار داد.

تعامل با سایر دستگاهها در جهت احقاق حقوق مردم و در قالب قوانین و مقررات نفی کننده استقلال قضایی قضات نیست

القاصی لزوم توجه به شان و جایگاه قضات را تصریح کرد و اظهار داشت: تعامل با سایر دستگاهها در جهت احقاق حقوق مردم و در قالب قوانین و مقررات نفی کننده استقلال قضایی قضات نیست و هر چه تعامل و همدلی در جهت خدمت به مردم بیشتر باشد، بطور قطع اثرگذار خواهد بود.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به نقش ویژه و قابل توجه ائمه جمعه در ایجاد مصالحه در دعاوی و اختلافات شهروندان اظهار داشت: ضروریست تا در حوزه قضایی شهرستان بهارستان و به صورت کلی در تمامی واحدهای قضایی استان تهران از این ظرفیت ویژه و خاص به نحو مطلوب استفاده گردد.

وی در بخش پایانی سخنان خود به معاون مالی، پشتیبانی و عمرانی و معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری استان تهران مأموریت داد تا اقدامات لازم را در جهت تهیه و تأمین تجهیزات مورد نیاز حوزه قضایی شهرستان بهارستان به عمل آورند.

همکاری، هم افزایی و تعامل در حوزه قضایی شهرستان بهارستان مشهود است

حاجی رضا شاکرمی، معاون قضایی رئیس کل دادگستری هم در این جلسه با اعلان اینکه همکاری، هم افزایی و تعامل در حوزه قضایی شهرستان بهارستان مشهود است، اظهار داشت: انشالله این هم افزایی، همکاری و تعامل ادامه پیدا کند؛ چون که نتیجه آن به مردم بازمی گردد.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری وضعیت دادگستری و دادسرای شهرستان بهارستان را در مقایسه با سایر شهرستان ها مطلوب توصیف کرد.

غلامرضا مهدوی، رئیس شوراهای حل اختلاف استان تهران هم میزان صلح و سازش در دعاوی مطروحه در دادگستری شهرستان بهارستان را تشریح نمود.

محسن مقدس، معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری استان تهران هم به تشریح آمارها و عملکرد دادگستری و دادسرای شهرستان بهارستان پرداخت.

غلامرضا صادقی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بهارستان با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه برخورد با جرایم خشن و سنگین اظهار داشت: افتخار ما به این است که مردم دادگستری و دادسرای شهرستان بهارستان را پناهگاه و ملجا خود می دانند.

فرمانده انتظامی شهرستان بهارستان هم با تقدیر از اقدامات و حمایت های دستگاه قضایی در شهرستان بهارستان و در جهت برخورد با جرایم اظهار داشت: با حمایت دادستانی طرح برخورد با اوباش و حاملین سلاح سرد را اجرا کرده ایم و هم اکنون شرایط به شکلی شده است که به ندرت درگیری دسته جمعی رخ می دهد.
1401/05/09
12:44:52
5.0 / 5
725
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد