حقوق و قضا
محسنی اژه ای:

شبکه ملی اطلاعات هر چه زودتر به سرانجام برسد

شبکه ملی اطلاعات هر چه زودتر به سرانجام برسد

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه رها کردن مدیریت فضای مجازی به ضرر مردم تمام می شود، اظهار داشت: تا امروز قدم های بلندی برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات برداشته شده و تاکید ما هم آن است که هر چه زودتر شبکه ملی اطلاعات به سرانجام برسد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای، امروز چهارشنبه (۵ مرداد) از مرکز ملی تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران، بازدید کرد.

در جریان این بازدید، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، عدم تحقق کامل مقوله اشتراک اطلاعات و داده ها میان دستگاهها را یکی موانع ایجاد دولت الکترونیک و هوشمند منسجم دانست و به تشکیل کارگروه تعامل پذیری دستگاهها که مصوب شورای عالی فضای مجازی است، اشاره نمود.

بر اساس آمار مرکز ملی تبادل اطلاعات، قوه قضاییه در سال ۱۴۰۰ با ثبت ۱۷۸ میلیون استعلام و عرضه سرویس به حدود ۷۰ دستگاه دولتی، عنوان دومین دستگاه پرتعامل کشور را از آن خود کرد. بر همین مبنا، مسؤلان وزارت ارتباطات و مرکز ملی تبادل اطلاعات، از سرویس دهی هوشمند دستگاه قضایی و اشتراک مطلوب داده ها و اطلاعات از ناحیه قوه قضاییه برای سایر دستگاهها، قدردانی کردند.

در خلال این بازدید، رئیس قوه قضاییه در جریان کم و کیف ایجاد نظام پیشگیری هوشمند مبتنی بر اشتراک داده های دستگاه های حکومتی قرار گرفت.

سامانه پنجره واحد مدیریت زمین، بخش دیگری بود که رئیس دستگاه قضا در مرکز ملی تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران، از آن بازدید نمود. بنا به قول مسئول سامانه، تمامی اطلاعات و داده ها در مورد زمین و مالکیت آن در این سامانه تجمیع می شوند.

رئیس قوه قضاییه در جریان این بازدید، یکی از علل عمده عدم اشتراک کامل داده ها و اطلاعات میان دستگاه های حکومتی را نقصها و کاستی های فنی دانست و بر اهمیت رفع این کمبودها تاکید کرد.

رئیس قوه قضاییه همینطور بر گسترش روحیه تعامل میان مدیران دستگاهها در امتداد اشتراک اطلاعات و داده ها هم اصرار کرد و بر پیگیری و به سرانجام رساندن تصویب «طرح یکپارچه سازی داده ها و اطلاعات ملی» در مجلس تصریح داشت.

محسنی اژه ای، بعد از بازدید از مرکز ملی تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران، طی سخنانی در جمع وزیر و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از روحیه جهادی و پرکار وزیر و مدیران این وزارتخانه قدردانی نمود.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به سالروز عملیات غرورآفرین مرصاد و توطئه دشمنان با مزدوری منافقین کوردل برای حمله به کشور، اظهار داشت: دشمنان از قدرت ایمان و نظام ولایت فقیه ناآگاه بودند و نفهمیدند که با یک اشاره امام امت، مردم به میدان خواهند آمد و توطئه معاندان و منافقان را خنثی می کنند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به قول وزیر ارتباطات در مورد ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات، اشاره کرد: تا امروز قدم های بلندی برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات برداشته شده و وزیر و مدیران وزارت ارتباطات هم برای تحقق این مهم، مصمم هستند؛ تاکید ما هم آن است که هر چه زودتر شبکه ملی اطلاعات به سرانجام برسد و اعتقاد داریم تحقق این امر به منزله انجام یک کار ماندگار و بزرگ است.

محسنی اژه ای اشاره کرد: هر مقدار هزینه کرد در بخش ایجاد شبکه ملی اطلاعات و گسترش زیرساخت ها در این حوزه، به منزله یک سرمایه گذاری شمرده می شود و درصورتیکه این مهم تحقق نیابد، در آینده هزینه های زیادی به کشور تحمیل می شود.

وی به اهمیت تبیین لزوم ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات برای عموم مردم و مسؤلان اشاره نمود و بیان داشت: یکی از وظایف شما مدیران وزارت ارتباطات آن است که اهمیت ایجاد شبکه ملی اطلاعات و توسعه آنرا برای عموم مردم و مسؤلان تبیین و تشریح کنید.

رئیس قوه قضاییه با اعلان اینکه ما باید در عرصه ایجاد شبکه ملی اطلاعات و گسترش زیرساخت های این مقوله حرکت پرشتابی داشته باشیم، اظهار داشت: امیدوارم در این دوره بتوانیم تحقق شبکه ملی اطلاعات را شاهد باشیم و زیرساخت های ناظر بر توسعه شبکه اطلاعاتی و ارتباطی کشور را به منصه ظهور برسانیم تا بدین واسطه دستاوردها و پیشرفت های فرهنگی و اقتصادی برای کشور نائل آید.

رئیس دستگاه قضا در ادامه سخنانش در جمع مدیران وزارت ارتباطات اظهار نمود: تابحال به میزان سرمایه گذاری انجام شده برای تحقق دولت هوشمند، بهره برداری های لازم تحقق نیافته است و علل این امر هم می تواند ناشی از فقدان سیاست و مدیریت واحد و عدم اشتراک زیرساخت ها و داده های دستگاهها میان یکدیگر باشد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ایجاد شورای عالی فضای مجازی با تدبیر انجام شده از ناحیه مقام معظم رهبری، اظهار داشت: متأسفانه ما نتوانسته ایم به صورت مطلوب از ظرفیت شورای عالی فضای مجازی در امتداد سیاستگذاری واحد، حذف بخشی نگری، ایجاد نگاه ملی و مدیریت واحد در عرصه فضای مجازی و شبکه اطلاعات، بهره بگیریم.

محسنی اژه ای در ادامه با اعلان اینکه توجه مردم و استفاده انها از پیامرسان های داخلی ملزوماتی دارد، اظهار داشت: بدخواهان چنین ترویج می کنند که اگر مردم از شبکه ها و پیامرسان های داخلی استفاده کنند امنیت و حریم خصوصی آنها به مخاطره می افتد بنابراین باید به مردم اطمینان داده شود که با بهره بردن از این شبکه های بومی حریم خصوصی شان حفظ می شود؛ این مقوله احتیاج به تبیین دارد و لازم است دغدغه مردم در این رابطه به صورت واقعی رفع گردد تا بیشتر به سمت پیامرسان های داخلی بیایند.

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: ادعا می شود که هزینه های ناظر بر شبکه ها و پیامرسان های اطلاعاتی و ارتباطی در کشور ما گران تر از سایر کشورهای دنیا است، اگر این ادعا مقرون به حقیقت است باید در امتداد ارزان کردن عرضه خدمات اقداماتی صورت گیرد و درصورتیکه ادعای گران بودن هزینه های این عرصه در کشور ما مطابق با حقیقت نیست، باید دراین زمینه اطلاع رسانی و شفاف سازی صورت گیرد.

رئیس دستگاه قضا با اعلان اینکه رها کردن مدیریت فضای مجازی اساسا به ضرر مردم تمام می شود اظهار داشت: در عین حال لازم است در جهت تسهیل استفاده کاربران و مردم از شبکه اطلاعات و فضای مجازی بومی گام های بیشتری برداریم به شکلی که مردم و کاربران در هنگام بهره گیری و استفاده از این فضا و جستجو در آن برای کاربردهای مختلف در زندگی، حوصله شان سر نرود و اعصابشان خُرد نشود؛ البته این امر مستلزم گسترش زیرساخت ها هم می باشد.

وی گفت: فضاسازی ها نباید ما را در راه اجرای قانون و دفاع از ارزش ها هراسان کند؛ در عین حال باید بهره گیری از بستر شبکه اطلاعات و فضای مجازی برای مردم آسان و ارزان شود و امنیت مردم در این شبکه ها را افزایش دهیم.

رئیس قوه قضاییه در انتها اشاره کرد: باید همه مسؤلان ملزم به اجرای قانون باشند؛ باید قانون گرایی به یک فرهنگ عمومی تبدیل گردد و قانون گریزی برای یک مدیر علاوه بر ضد ارزش بودن هزینه هم در بر داشته باشد.

پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و تعدادی از مسؤلان و مدیران این وزارتخانه به بیان دستاوردها و پیشرفت های حوزه ارتباطات و اطلاعات، همچون توسعه شبکه ملی پرسرعت و امن برای خدمات دهی هوشمند به مردم، شناسایی برخط جرائم با همکاری دادستانی، افزایش ترافیک پلت فرم های داخلی، پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، گسترش پوشش فیبر نوری و فناوری فضایی و ماهواره ای پرداختند.
1401/05/06
13:36:55
5.0 / 5
422
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد