لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

کلاهبرداری از ۳۰۰ نفر برای جعل ویزای کانادا

کلاهبرداری از ۳۰۰ نفر برای جعل ویزای کانادا

به گزارش حقوق و قضا یک شرکت خدمات مسافرتی با ادعای داشتن مجوز رسمی در زمینه مهاجرت، با عنوان ایجاد موقعیت کاری در کانادا با دریافت مبالغی به دلار از حدود ۳۰۰ نفر، به جعل مدارک مهاجرتی و ویزا اقدام نموده است. به قول شاکیان این پرونده، صاحب این شرکت در حال حاضر متواری شده است.


تعدادی از شاکیان این پرونده که در دستگاه قضایی به جریان افتاده است، با ارسال مدارک، اسناد و احکام حقوقی به ایسنا اعلام کردند: «یک شرکت خدمات مسافرتی با نشانی پستی مشخص و دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با عنوان ایجاد موقعیت کاری (جاب آفر) برای مشتریان کشورهایی چون کانادا به جعل اسناد و مدارک مهاجرتی اقدام نموده است.»
بیشتر از ۳۰۰ نفر تابحال شاکی این پرونده هستند که در نامه ای خطاب به رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران که نسخه ای از آنرا هم در اختیار ایسنا قرار دادند، خواسته اند: برای پیشگیری از تکرار سوءاستفاده از مردم و از دست رفتن اموال سایر افراد، با پیگیری سریع تر این پرونده، مجوز این شرکت را لغو و به مردم اطلاع رسانی کند.
بنا بر اظهارات شاکیان این پروند که روز شنبه اول مردادماه ۱۴۰۱ هم در دادسرای عمومی و انقلاب تهران شعبه ونک تجمع کرده بودند، «این شرکت با عنایت به اینکه اعلام نموده دارای مجوز رسمی و پروانه فعالیت از مراجع ذی صلاح کشوری در زمینه مهاجرت است، وجوه ارزی را با دلار طی یک قرارداد دریافت کرده و نزدیک به سه سال است افراد را با این عناوین گول زده و در نهایت مشخص شد که مدارک ارائه شده برای مهاجرت به کشور کانادا (LIMA) جعلی بوده و شرکت مذکور مجوز فعالیت امور مهاجرت نداشته است و به دروغ خویش را دارای اختیارات واهی فراوان و نمایندگی شرکتهای خارجی در ایران معرفی کرده است. همینطور برای گمراه کردن مردم با عنوان ارتباط با وزارت نفت و دیگر نهادهای اطلاعاتی، به جعل عناوین تقلبی اقدام نموده است. هم اکنون متوجه شدیم دفتر این شرکت در تهران بسته و فرد مورد نظر متواری شده است.»
به قول برخی شاکیان این پرونده، شرکت مذکور برای ویزای کار مبلغی از ۸۰۰ تا ۱۴ هزار دلار از هر نفر دریافت کرده است.


برخی از درخواست کنندگان این ویزا بعد از وقفه طولانی و تاخیر در به سرانجام رسیدن درخواست ها، با پیگیری از اداره های کار و مهاجرت کانادا متوجه جعلی بودن مدارک و ریجکت شدن درخواست شان شده اند.
به قول یکی از شاکیان که از اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ به همراه جمع دیگری از مال باختگان، پیگیری حقوقی این پرونده را با مبحث «کلاهبرداری، جعل عنوان، تحصیل مال نامشروع» آغاز کرده، حکم جلب و ممنوع الخروجی مدیرعامل این شرکت صادر گردیده است، اما فرد مذکور متواری شده. از طرفی، تعداد شاکیان این پرونده در حال افزایش است.
فروش ویزا باآنکه از سال ۱۳۸۰ در شمار فعالیتهای آژانس های گردشگری آمده است، اما از سال ۱۳۹۸ در بخشنامه ای به دفاتر خدمات مسافرتی ابلاغ گردید تبلیغ و فروش «ویزای تضمینی» ممنوع می باشد. مسؤولان گردشگری پیشتر گفته بودند از آن جا که «تعهد ویزای تضمینی» کشورها همچون کانادا، استرالیا و حوزه شنگن، «غیرقانونی» بوده، این امر صرفا با هدف سو استفاده مالی توسط برخی افراد سودجو صورت می گیرد. علیرغم این تذکر، اما ویزافروشی و تبلیغات مهاجرتی بدون کنترل و نظارت رواج دارد و معمولاً تا شکایتی مطرح نشود، نظارت قبلی صورت نمی گیرد.1401/05/02
23:06:41
5.0 / ۵
539
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد