لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
برگزاری چهارمین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانك مركزی

توضیحات نماینده دادستان و متهم درباره رشوه ۲۰۰ هزار دلاری

توضیحات نماینده دادستان و متهم درباره رشوه ۲۰۰ هزار دلاری

به گزارش حقوق و قضا چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده بعضی از مدیران سابق بانك مركزی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار گردید.به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، قاضی مسعودی مقام در ابتدای چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده بعضی از مدیران سابق بانک مرکزی، از متهم صالحی خواست در جایگاه قرار گیرد و در صورت داشتن توضیحات بیشتر آنها را بیان کند.

متهم صالحی اظهار داشت: اینکه گفته می شود من مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان از سیفی گرفته ام صحیح نیست. در لایحه دفاعیه ام که توسط وکیلم تقدیم می شود گفته ام که او به حساب دختر و همسرش دو کد بورسی به مبلغ هر کدام ۲۵۰ میلیون باز کرد. این را هم باید بگویم که بر مبنای قانون بورس و قانون کشور فردی که کد بورسی گرفته باشد، شخص ثالث نمی تواند در آن تصرفی داشته باشد و این مورد ۵۰۰ میلیون تومانی کاملاً کذب و بی اساس است.

این متهم افزود: درباره رشوه ۲۰۰ هزار دلاری هم باید بگویم این مبلغ ۱۱۰ هزار دلار بوده است و در زمانی که ارز مسافرتی ۱۰ هزار دلار بوده است. او برای ۱۱ نفر ۱۱۰ هزار دلار گرفته و این کار به صورت قانونی بوده است.

در ادامه جلسه دادگاه، نماینده دادستان خطاب به متهم صالحی اظهار داشت: صالحی ما را ناآگاه فرض می کند.

نماینده دادستان افزود: سوال ما این است آیا شما مجوز سبدگردانی داشتید، نه شما نداشتید، شما پرتفوی فرد دیگری را مدیریت می کردید.

نماینده دادستان افزود: صالحی می گوید من سیفی را در روز به اتاق ارزی راه نمی دادم. بله درست است وی در طول روز راه نمی داده است، به دلیل اینکه شب ها در فضای مجازی از موهباتی که صالحی برای او فراهم می کرده است استفاده ناصحیح می برده است.

شاه محمدی درباره رشوه ۲۰۰ هزار دلاری تصریح کرد: شهریار دربانی مدعی است که ۲۰۰ هزار دلار به صالحی پرداخت کرده است، متهم صالحی می گوید ریت ارز قابل تغییر نبوده است؛ اما این مورد از مسؤلان بانک مرکزی هم قابل استعلام است که ریت ارز در اتاق ارزی قابل تغییر است، متهم صالحی یک ۲۰۰ هزار دلار از دربانی دریافت کرده است و این به غیر از ۲۰۰ هزار دلار دیگر است.

نماینده دادستان افزود: این ۲۰۰ هزار دلاری که صالحی به صورت رشوه دریافت کرده است در یک کوله پشتی بوده است، در روزی که دربانی این ۲۰۰ هزار دلار را به صالحی داده است کارمندش هم حضور داشته است. جالب اینجاست زمانی که دربانی تعداد کارمندانش را معرفی می کرده است یک نفر را از قلم می اندازد و این مورد از چشم ضابطان دور نمی ماند و بعد از تحقیق و بررسی متوجه می شوند که یک فرد یا یک کارمند در فهرست اعلامی کم است. جالب است مشخص می شود که همان یک نفر فردی بوده است که در زمان پرداخت ۲۰۰ هزار دلار در یک کوله پشتی به همراه دربانی بوده است.

در ادامه جلسه دادگاه فیلم مواجهه صالحی و دربانی در مورد تغییر نرخ ارز پخش گردید. دربانی در این فیلم از پرداخت ۲۰۰ هزار دلار به صالحی می گوید و صالحی در این فیلم تایید می کند از دربانی ۲۰۰ هزار دلار گرفته است. دربانی در این فیلم می گوید این ۲۰۰ هزار دلار را به این خاطر به صالحی دادم که مدیونش نباشم چون که ریت هایی که در بانک مرکزی جابجا می کردند، به نفع ما بود.

در ادامه جلسه دادگاه نماینده دادستان تصریح کرد: یکی از کارمندان صالحی می گوید من این ۲۰۰ هزار دلار را از فردی که کارمند دربانی است دریافت کردم. همینطور دربانی در اظهاراتش می گوید من به اکراه و به واسطه تحت فشار بودن از جانب صالحی این ۲۰۰ هزار دلار را پرداخت کردم. یعنی صالحی اتاق دیلینگ روم را گردنه دریافت وجوه خود کرده بود اگر پول نمی دادند و اگر در بورس سرمایه گذاری نمی کردند، اقدامات صالحی به نفعشان نمی شد. صالحی در وهله های نخست تغییر ریت، با آنها قرارداد نمی بست؛ اما در وهله های بعدی برای تغییر نرخ ارز به نفع آن کارگزاران، با آنها قرارداد می بست.

در ادامه جلسه دادگاه متهم صالحی، تصریح کرد: کارگزاران درهم و دلار وارد کشور می کنند و در مقابل اسعار غیر مرغوب بانک مرکزی مانند لیر ترکیه یا وون کره یعنی اسعاری که به درد بانک مرکزی نمی خورد را می گیرند. حواله های کارگزاران در کشورهای مختلف مانده است ازاین رو این فرایند هیچ ارتباطی به ریال ندارد و من حتی اگر بر فرض محال رشوه هم گرفته باشم، ارز غیر مرغوب پرداخته ام.

نماینده دادستان اظهار داشت: آقای صالحی بحث ما گران خریدن ارز از جانب شما است و اینکه شما در قبال آن چه چیزی را پرداخته اید، بحث ما نیست.

در ادامه جلسه دادگاه، قاضی خطاب به متهم صالحی اظهار داشت: زمانی که برای خرید سهام اشخاص اقدام می کردید آیا مشخص می کردید که برای چه کسی چه میزان سهم را خریداری نموده اید؟

متهم صالحی اظهار داشت: سهمی که من برای هر فرد می خریدم در کد خودش موجود است.

این متهم افزود: تاریخ حکم من بعنوان معاونت اداره بین الملل بانک مرکزی از ۷ اردیبهشت ۹۷ تا ۲۰ مرداد ۹۷ بود یعنی من در این تاریخ ها در دیلینگ روم حضور داشتم. همینطور من دو مافوق داشتم چطور می توانستم این امور را برای آقایان انجام دهم.

در ادامه جلسه دادگاه نماینده دادستان بیان داشت: طبق اظهارات کارمندان صالحی، او سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون از حسین زاده دریافت کرده است و همینطور طبق اظهارات حسین زاده، ۵۰۰ میلیون تومان از این پول پرداختی به صالحی، در سبد سهام برده نشده است؛ ضمن اینکه حسین زاده می گوید رضایتی برای پرداخت این پول به صالحی جهت سرمایه گذاری در بورس نداشته است.

نماینده دادستان در ادامه بیان داشت: صالحی نمی تواند کیفرخواست را تکذیبیه بخواند دربانی در اظهارات خود گفته است که ۲۰۰ هزار دلار اول را که صالحی می گوید برای کارمندان بانک مرکزی بوده در سال ۹۶ به صالحی پرداخت کرده است و ۲۰۰ هزار دلار بعدی را در سال ۹۷ پرداخت کرده است که با این ۲۰۰ هزار دلار دوم طبق اظهارات کارمندان صالحی در قزوین یا فیروزکوه دامداری خریده شده است.
در ادامه این جلسه دادگاه نماینده دادستان اظهار داشت: ارتباط حسین زاده با صالحی در دو بخش سرمایه گذاری در بازار سرمایه و خرید سهام و دیگری در تغییر ریت ارز بوده است، حسین زاده ۳ میلیارد و ۶۰۰ پرداخت کرده است و این پول به واسطه تغییر ریت ارز هم به صورت ریالی و هم به صورت دلاری بوده است.
نماینده دادستان در ادامه اظهارات حسین زاده را قرائت کرد و اظهار داشت: حسین زاده گفته است که صالحی از من تقاضای یک میلیون دلار برای سرمایه گذاری در بورس طلب کرد و من گفتم که این پول را ندارم و شرکای ما در ترکیه باید آنرا انجام دهند. صالحی به ترکیه رفت و در آنجا شرکای ترکیه به من گفتند اگر به صالحی پول ندهی، صالحی کار ما را در بانک مرکزی گیر می اندازد و مبلغ ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به حساب صالحی واریز کردیم و قرار شد دو ماه بعد آنرا بپردازد، اما بعد صالحی اظهار داشت که ضرر کرده است و ۵۰۰ میلیون از آنرا کسر و مابقی را ماه ها بعد پرداخت کرد.
نماینده دادستان تاکید کرد: به خاطر همین می گویم صالحی اتاق معامله ارزی دیلینگ روم را گردنه دریافت وجوه از کارگزاران ارزی کرده بوده است.
نماینده دادستان افزود: حسین زاده اظهار کرده است تغییر نرخ ارز به نفع ما بود و صالحی این اقدام را انجام می داد.
در ادامه جلسه دادگاه بعضی از اظهارات حسین زاده پخش گردید که در آن حسین زاده می گفت ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان در ۳ فقره به حساب شخصی صالحی واریز کردیم. در ادامه صدای پخش شده در دادگاه صالحی پیشنهاد دو نرخی را به حسین زاده داد به این صورت که ساعت ۱۱ نرخ را می بندیم، اگر تا ساعت یک بالا رفت، نرخی که در ساعت یک توسط او اعلام می شد در نظر گرفته می شد و مابه التفاوت نرخ اعلامی ۱۱ تا یک به صورت ۵۰-۵۰ تقسیم می شود.
در ادامه این جلسه دادگاه نماینده دادستان اظهار داشت: حسین زاده گفته است سود ما ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده است که ۵۰ درصد آن یعنی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بابت تغییر نرخ ارز به صالحی پرداخت شده است.
نماینده دادستان افزود: صالحی می گوید تغییر نرخ ارز ممکن نیست، اما ۳ کارگزاری بر مبنای اسنادی که عرضه شد می گویند پول هایی که به صالحی داده ایم به خاطر تغییر نرخ ارز بوده است.
متهم صالحی پاسخ داد: بر مبنای حساب های من زمانی که وجه تکمیل شد یعنی در تاریخ ۹۶.۰۲.۲۶ زمانی که وجه تکمیل شد ۲ روز بعد من کار خریداری سهام را شروع کردم.
قاضی خطاب به این متهم اظهار داشت: یعنی در این حساب فقط همان ۳ میلیارد و ۶۰۰ بوده است، شماره حسابتان را اعلام کنید.
قاضی خطاب به این متهم اظهار داشت: یعنی شما اول پول را گرفتید بعد سهام خریدید و قرارداد امضا کردید؟
متهم پاسخ داد: بله؛ من این کار را کردم، چون وی در تهران حضور نداشت.
قاضی خطاب به این متهم تصریح کرد: چرا در تاریخ ۹۶.۰۳.۱۰ ننوشتید چه چیزهایی خریداری کردید؟
متهم پاسخ داد: نوشتم.
قاضی خطاب به این متهم اظهار داشت: شما به صورت کلی نوشتید چرا به صورت جزئی ننوشتید؟
در ادامه این جلسه دادگاه متهم صالحی، اظهار داشت: تمام کارگزاری ها می خواستند من را برای خودشان داشته باشند. من به فکر دریافت سکه و ماشین و اینجور موارد نبودم و می خواستم از علم خودم استفاده کنم، سهام بخرم و از آن سود بگیرم.
قاضی پاسخ داد: این قابل پذیرش نمی باشد.

این خبر در حال تکمیل است....منبع:

1399/05/08
14:59:01
5.0 / ۵
2038
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد