حقوق و قضا
از سوی رئیس قوه قضائیه

دستورالعمل سفر خارجی کارکنان قوه قضاییه ابلاغ گردید

دستورالعمل سفر خارجی کارکنان قوه قضاییه ابلاغ گردید

حقوق و قضا: دستورالعمل «سفر خارجی کارکنان قوه قضاییه و دعوت از مقامات و هیئت های خارجی» از طرف رییس قوه قضائیه ابلاغ گردید.به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام نمود:

در دوره تحول و تعالی، یکی از تاکیدات مکرر رییس قوه قضاییه کاهش هزینه ها و تشریفات در ساختار دستگاه قضایی بوده است.

رئیس دستگاه قضا در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۴۰۰ طی دستوری خطاب به «اداره کل تشریفات»، «مرکز رسانه قوه قضاییه» و «یگان حفاظت قوه قضاییه» بر لزوم تقلیل و به حداقل رساندن هزینه ها و تشریفات در برنامه های مربوط به رییس قوه قضاییه اشاره کرد که انجام سفرهای استانی بدون تشریفات معمول همچون همین اقدامات بود.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای به همین دلیل در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور که قسمتی از آن ناشی از تحریم ها و بخش دیگر به سبب سوء مدیریت ها بوده، اشاره کرد: امروز قوه قضاییه، مجلس و دولت برخی امور را پرهزینه اداره می کنند که باید این نحوه مدیریت اصلاح شود؛ این یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که باید به خاطر برخی تنگناها طرز کار خودرا اصلاح نماییم و مدیریت ما نسبت به سالهای قبل متفاوت شود.

در همین راستا، بتازگی دستورالعمل ویژه ای از طرف رییس قوه قضاییه برای کاهش تشریفات و هزینه ها در سفرهای خارجی کارکنان قوه قضاییه و دعوت از مقامات و هیئت های خارجی ابلاغ گردیده است.

این دستورالعمل بمنظور ایجاد انسجام، هماهنگی و یکپارچگی اقدامات مربوط به انجام ماموریت های خارج از کشور مقامات و کارکنان قوه قضاییه در قالب اعزام هیئت های قضایی و کارشناسی شامل گروهی و انفرادی و نیز دعوت از هیئت های قضایی و کارشناسی سایر کشورها توسط واحدهای مختلف قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران و با نگرش به راهکارهای مربوط به عرصه بین الملل مندرج در سند تحول قضایی، تهیه و ابلاغ گردیده است.

بر اساس این دستورالعمل که در ۲ فصل، ۲۱ ماده و ۹ تبصره تدوین شده است، بررسی سفرهای خارجی کارکنان قوه قضاییه و دعوت از مقامات و هیئت های خارجی بر عهده یک کارگروه ویژه به نام «کارگروه سفرهای خارجی قوه قضاییه» گذاشته شده است.

این کارگروه که مرکب از رییس حوزه ریاست قوه قضاییه، دادستان کل کشور و یا یکی از معاونین وی، معاون امور بین الملل (رئیس کارگروه)، معاون پشتیبانی و مالی و عمرانی و رییس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه است، درباره انجام سفرهای خارجی کارکنان قوه قضاییه و دعوت از مقامات و هیئت های خارجی به کشور تصمیم گیری می کند.

در این دستورالعمل تاکید گردیده است، درخواست های واصله – درخواست برای انجام سفرهای خارجی – به دبیرخانه، توسط دبیر کارگروه در جلسه کارگروه مطرح خواهد شد و کارگروه در بررسی های خود به اصل «صرفه جویی و کاهش سفرهای خارجی»، توجه ویژه خواهدنمود.

همچنین در دستورالعمل آمده است؛ کارگروه در مورد ضرورت و یا عدم ضرورت سفر، تعداد و ترکیب اعضای هئیت اعزامی، تعداد روزهای سفر و موارد مربوط تصمیم گیری خواهدنمود و هرگونه دعوت از مقامات یا هیئت های خارجی یا پذیرش درخواست سفرهای موضوع این دستورالعمل به جمهوری اسلامی ایران در زمان مقتضی همراه با دلیلهای توجیهی و اهمیت سفر، محل تامین هزینه ها و برنامه های سفر باید در این کارگروه مورد ارزیابی قرار گیرد.

حساسیت به موضوع صرفه جویی در هزینه سفرهای کارکنان قوه قضاییه به همین نکات ختم نشده و در ماده ۱۰ فصل اول این دستورالعمل حتی به لزوم توجه به کاربرد این سفرها بر طبق وظایف قوه قضاییه اشاره شده است.

در این دستورالعمل تاکید گردیده است، بعد از ماموریت خارجی، فرد یا رییس هیئت موظف است با ارائه صورتحساب هزینه و اسناد مربوط به انجام ماموریت، از قبیل لاشه بلیت، صورتحساب اقامت، غذا، جابجایی، هزینه ثبت نام و سایر هزینه های در رابطه با انجام ماموریت خارجی، با اداره کل امور مالی قوه قضاییه یا بخش مالی واحد متبوع تسویه حساب کند.

همچنین دبیرخانه کارگروه مکلف است بانک اطلاعاتی کاملی از سفرها و ماموریت های خارجی واحدهای زیرمجموعه قوه قضاییه از قبیل تعداد سفرها در سال، تعداد افراد یا هیئت های اعزامی، تعداد هیئت های خارجی و نتایج حاصله را تهیه و نگهداری کند.

منبع:

1401/04/25
12:46:32
5.0 / 5
279
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد