لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

هشدار رییس سازمان بازرسی به دستگاه های سهل انگار در اجرای قانون هوای پاک

هشدار رییس سازمان بازرسی به دستگاه های سهل انگار در اجرای قانون هوای پاک

حقوق و قضا: رییس سازمان بازرسی کل کشور رییس دفتر بازرسی امور ویژه این سازمان را مامور کرد تا با همکاری معاونت نظارت و بازرسی امور تولیدی و سازمان حفاظت محیط زیست، ظرف دو هفته وضعیت اجرای قانون هوای پاک را بررسی نمایند.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، خداییان در نشست با رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور و معاونان این سازمان پیرامون اجرای «قانون هوای پاک» با تاکید بر این که بحث آلودگی هوا، خاک و آب با سلامت مردم ارتباط دارد، اظهار داشت: موضوع آلودگی هوا به جان و سلامت مردم مربوط است و صرف نظر از این که هزینه های زیادی روی دست دولت می گذارد، خسارت هایی را که به انسان ها وارد میکند زیاد محسوس نیست و همین مسئله سبب شده هیچ کس به این مساله ورود نکند.
وی با اعلان اینکه همه می دانیم آلودگی هوا به شدت برای سلامتی مردم مضر است و همگی قربانی این آلودگی ها هستیم، تذگر داد: مسئولان در رابطه با اجرای قانون هوای پاک شرعا دراین زمینه مسئولیت دارند.
خسارتی که به سبب عدم انجام وظیفه مسئولان به افراد وارد می شود حق الناس است
رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: یک مسئله، وظیفه است اما موضوع دیگر حق الناس است، در این میان وظیفه ای بر دوش دستگاهها گذاشته می شود که اگر خوب انجام نشود، خسارت به افراد وارد می گشود که جنبه حق الناسی دارد و باید در پیشگاه خداوند پاسخگو بود، شاید در این دنیا بتوانیم کارهای خودمان را توجیه کنیم؛ اما آن دنیا هیچ توجیهی نداریم.
قانون هوای پاک یکی از بهترین قانون هاست
خدائیان در ادامه با اشاره به این که قانون هوای پاک یکی از بهترین قانون هاست، اشاره کرد: این قانون نسبت به دیگر قوانین تصویب شده، بسیار جامع و کامل است، برای اینکه در این قانون تکالیف تمامی دستگاهها احصاء و مشخص شده و بصورت کلی نیست، از طرفی برای اجرای آن نیز سازمان محیط زیست به عنوان ناظر اصلی تعیین شده، هرچند که نظارت محیط زیست، مانع از نظارت تمامی دستگاه هایی که تکالیف قانونی دارند، نخواهد بود.
وی با تاکید بر این که سازمان حفاظت محیط زیست ناظر مستقیم اجرای قانون هوای پاک است، اظهار نمود: در این قانون مشخص شده که کارکنان آموزش دیده سازمان محیط زیست ضابط محسوب می شوند. بدین مدلول که کارکنانی را که محیط زیست برای نظارت بر اجرای این قانون تعیین می کند ضابط هستند و اختیار ضابطین را دارند و نیازی نیست که از نیروی انتظامی به عنوان ضابط کمک بگیرد؛ یعنی خودشان می توانند جلب و بازجویی کنند و به دستگاه قضایی گزارش بدهند و با اهمیت تر از همه ضمانت اجرا هم دراین زمینه لحاظ شده است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور خطاب به مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست، اظهار داشت: باتوجه به تمام این اختیارات واقعا چه توجیهی برای عدم اجرای تکالیف خود در حوزه قانون هوای پاک دارید، برای کوتاهی در اجرای این قانون هیچ دلیلی پذیرفته نیست، در طول این مدت چه اقداماتی انجام شده است؟
برای اجرای قانون هوای پاک به جد وارد میدان شوید و با دستگاهها تعارف نداشته باشید
وی خطاب به مسئولان سازمان محیط زیست اشاره کرد: در بعضی مسایل هیچ توجیهی در مقابل مردم و در پیشگاه خدا نداریم برای اینکه به وظیفه مان عمل نکرده ایم، به شما به عنوان ناظر اجرای قانون هوای پاک تکلیف شده که اجرای وظیفه دستگاهها را دنبال کنید در این جهت ضروریست به جد وارد میدان شوید و این قانون را اجرا کنید، اگر با دستگاهها تعارف نداشته باشید، همه به وظیفه شان عمل می کنند؛ اما وقتی مسئولی می بیند مرجع ناظر بر اجرای قانون بی تفاوت است، اعتباری را که باید برای اجرای این قانون هزینه شود را جای دیگر هزینه می کند و به تکالیف خود عمل نمی کند.
خدائیان با اعلان اینکه سازمان بازرسی با جدیت تمام پیگیر اجرای قانون هوای پاک است، اضافه کرد: این سازمان با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست باید مورد به مورد تکالیف دستگاهها برای اجرائی شدن این قانون را راستی آزمایی و بررسی کند تا مشخص شود که دستگاهها تا چه اندازه به وظایف خود عمل کرده اند و صرف خوداظهاری هم کفایت نمی کند.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور دفتر بازرسی امور ویژه سازمان بازرسی کشور را مامور کرد تا با همکاری معاونت تولیدی این سازمان و سازمان حفاظت محیط زیست ظرف مدت ۲ هفته انجام وظایف دستگاهها را در امتداد قانون هوای پاک بررسی و نتیجه را اعلام کنند تا اگر مجموعه ای به وظیفه خود عمل نکرده به دستگاه قضایی معرفی شود.
لیست دستگاه های سهل انگار در اجرای قانون هوای پاک به رییس جمهور و رییس قوه قضاییه اعلام می شود
وی اشاره کرد: فهرست دستگاه های سهل انگار در اجرای قانون هوای پاک به رییس محترم جمهور و رییس محترم قوه قضاییه اعلام خواهد شد و اگر دستگاهی هم به وظیفه خود عمل کرده، قدردانی خواهد شد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به این که باید مشخص شود که چرا سازمان برنامه و بودجه برای اجرای قانون هوای پاک ردیف اعتبار تعیین نکرده و در صورت تخصیص کجا هزینه شده، اضافه کرد: اگر در این بررسی ها حتی مشخص شد که مسئولان پیشین به وظایف خود عمل نکرده اند موضوع را گزارش دهید، در صورت نیاز پیشنهادات اصلاحی به دستگاهها اعلام گردد و مدت زمان مشخص برای انجام این راه حل ها تعیین و اگر بعد از اختتام این مدت دستگاهی به وظیفه خود عمل نکرد برمبنای قانون برخورد شود.
وی اشاره کرد: اگر هر مسئولی بداند چنانچه به وظیفه اش عمل نکند یک روز به سراغش می آیند، به تکالیف خود عمل می کند.
قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور نیز در این مراسم با اشاره به این که قانون هوای پاک قانون جامع و کاملی است، اظهار داشت: در این قانون به غیر از انسان ها به گیاهان، جانوران، اجسام و… نیز اشاره شده که این امر نشان دهنده کامل بودن قانون فوق است.
احمد رحمانیان با تاکید بر این که نظارت بر اجرای قانون هوای پاک بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است، اشاره کرد: در این قانون ضمانت اجرائی خوبی از نظر کیفری برای این سازمان پیش بینی شده که تا حالا حتی یک مورد از آن ضمانت اجرائی هم استفاده نشده است.
قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به این که هیچ راهی به غیر از ورود جدی به اجرای قانون هوای پاک وجود ندارد، لزوم توجه به موضوعات فرهنگی را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: درباب اجرای این قانون سازمان بازرسی برای همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست اعلام آمادگی می کند چونکه اجرای آن، نیازمند یک اقدام هماهنگ و عاجل است.
همچنین علی سلاجقه معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که در قانون هوای پاک برای ۱۰ دستگاه بصورت مستقیم تکالیفی در نظر گرفته شده خواهان همکاری سازمان بازرسی با سازمان محیط زیست شد و بر لزوم انطباق طرح ها و برنامه ها با سیاست کاهش آلودگی هوا، تخصیص اعتبارات اجرای تکالیف اجرای قانونی هوای پاک، تقویت سازمان محیط زیست در بحث امکانات، تخصیص قسمتی از مالیات های هوای سبز به صندوق محیط زیست و… اصرار کرد و از سازمان بازرسی خواست به عنوان یک نهاد نظارتی به سازمان محیط زیست کمک نماید.
منبع:

1401/04/19
16:39:15
5.0 / ۵
619
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد