حقوق و قضا

تعیین نماینده ویژه برای پیگیری اموال بلاتکلیف توسط دادستان تهران

تعیین نماینده ویژه برای پیگیری اموال بلاتکلیف توسط دادستان تهران

دادستان تهران ضمن بازدید از اداره کل اموال تملیکی استان تهران از تعیین نماینده ویژه برای پیگیری تعیین تکلیف اموال بلاتکلیف آگاهی داد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، علی صالحی دادستان تهران به همراه محمد رضا سیاه پور معاون اجرایی و نظارت و بازرسی دادستانی تهران، سید حسین میرابراهیمی معاون دادستان تهران در امور پرونده های خاص، حسین ایزدی مدیرکل اداره کل اموال تملیکی استان تهران، فرزاد آقایی مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران و احمد جعفری نسب مدیرکل تعزیرات حکومتی شهرستان های تهران، با حضور در انبار مرکزی اداره کل اموال تملیکی استان تهران، از این مجموعه بازدید نمود.
دادستان تهران در ابتدای این بازدید به سراغ انبارهای نگهداری کالاهای موجود در سوله های انبار مرکزی اموال تملیکی تهران رفت و آخرین وضعیت انبارها شامل نوع اقلام موجود انبارشده، تعداد کالاها، مدت زمان نگهداری و همینطور نحوه نگهداری کالاها را مورد بررسی قرار داد.
برخی از اقلام موجود در این انبارها اشتعال زا بودند که دادستان تهران در جهت صیانت از حقوق عامه با قید فوریت دستور امحای این مواد را صادر کرد.
تعدادی از اموال در محوطه باز سازمان اموال تملیکی نگهداری می شدند که در این رابطه با دستور صالحی مقرر شد تا این کالاها به اماکن و محیط های سرپوشیده منتقل شوند.
در ادامه این بازدید، دادستان تهران با حضور در محل نگهداری موتورسیکلت ها و خودرو های موجود در پارکینگ سازمان اموال تملیکی در بدو امر گزارشی از اقدامات صورت گرفته و وضع موجود گرفتن و متعاقباً در جهت تعیین تکلیف خودرو ها و موتورسیکلت ها دستوراتی را صادر کرد.
صالحی در این بازدید نسبت به نحوه نگهداری و جانمایی بعضی از کالاها نیز ایراداتی را متذکر شد و در این رابطه دستوراتی برای ساماندهی اقلام و کالاها، صادر کرد.
دادستان تهران بعد از انجام بازدید میدانی، دستور تشکیل همزمان جلسه ای با حضور مسؤلان امر به سبب بررسی مشکلات موجود در انبارهای اموال تملیکی تهران را صادر کرد.
صالحی در ابتدای این جلسه علت مشکلات موجود را از مسؤلان سازمان اموال تملیکی و تعزیرات حکومتی جویا و توضیحات آنها را استماع و در جمع بندی، دستورات لازم را به سبب هماهنگی و رفع مشکلات صادر کرد.
وی در این نشست با اشاره به اینکه علیرغم زحمات انجام شده در اداره کل اموال تملیکی استان تهران، وضعیت انبارهای این اداره کل مطلوب نمی باشد، بیان نمود: وضعیت و فضای نگهداری کالاها نامناسب است و بعضی از اقلام در فضای نامناسب و رو باز و همینطور در گرما نگهداری می شوند.
دادستان تهران ضمن اشاره به نداشتن نظم و انتظام مناسب در انبارهای نگهداری کالاها، اظهار داشت: چینش کالاها و نحوه قفسه بندی اقلام نیز وضعیت مطلوبی ندارد و باید در این رابطه با قید فوریت، موارد مذکور ساماندهی شوند؛ چون که در خیلی از انبارها مشاهده شد که کالاها به صورت فله ای و در هم نگهداری می شوند و تفکیک آنها از یکدیگر دشوار است.
مهلت یک ماهه برای تعیین فضای نگهداری کالاها

وی ضمن اشاره به فضای پارکینگ محل نگهداری خودرو ها و موتورسیکلت ها در اداره کل اموال تملیکی استان تهران، اظهار نمود: خیلی از خودرو های مشاهده شده گران قیمت هستند، پس باید محل نگهداری این خودرو ها مسقف شوند تا مورد لطمه واقع نشوند و در مورد برگزاری مزایده سریع به سبب فروش وسایل نقلیه مذکور بعد از صدور دستورات قانونی لازم، اقدامات اجرایی با فوریت شروع شوند.
صالحی اظهار داشت: ظرف یک ماه آینده باید تمام مسائل در ارتباط با فضای نگهداری کالاها در اداره کل اموال تملیکی استان تهران بررسی؛ تعیین تکلیف و مرتفع شوند.
وی ضمن اشاره به کیفیت طبقه بندی کالاهای نگهداری شده در انبارهای اموال تملیکی استان تهران، اظهار داشت: باید کالاهای موجود در انبارها برپایه مرجع رسیدگی کننده، از یکدیگر تفکیک و جداسازی شوند.
دادستان تهران افزود: کالاها باید برپایه مراجع قضایی، سازمان تعزیرات و کالاهای معرفی شده متروکه از ناحیه گمرک از یکدیگر تفکیک و جداسازی شوند، حتی اقلام در ارتباط با تعزیرات شهر تهران از سایر شهرستان های استان به صورت جداگانه تفکیک و در محل های مخصوص خود قفسه بندی و نگهداری شوند.
وی ضمن اشاره به مشخص بودن شماره کلاسه پرونده ها، شعب و نواحی دادسراها و شعب تعزیرات (در مورد کالاهای نگهداری شده) در اداره اموال تملیکی تهران، خاطرنشان کرد: برچسب های مخصوص تهیه و مشخصات کالا و کلاسه پرونده و مرجع توقیف کننده بر روی آنها به صورت چاپی درج و بر روی کالا نصب شود تا در زمان حضور هر مقام مسئول موضوع قابلیت رصد و پیگیری سریع را داشته باشد.
صالحی با تکیه بر تعیین تکلیف دستگاههای استخراج رمز ارز موجود در انبارهای اموال تملیکی استان تهران، اظهار داشت: این اقلام باید در اسرع وقت تعیین تکلیف شوند و در این رابطه مکاتبات با دستگاههای ذی صلاح، برای تعیین تکلیف کالاهای مذکور صورت گیرد.
تعیین تکلیف ۱۷ روزه در مورد پارچه های موجود در انبارهای سازمان اموال تملیکی
وی در مورد تعیین تکلیف وضعیت البسه و پارچه های موجود در انبارهای این سازمان، اظهار داشت: اداره کل تعزیرات حکومتی تهران باید ظرف مدت ۷ روز نسبت به صدور احکام این اقلام اقدام و در ادامه نیز اداره کل اموال تملیکی استان تهران ظرف ۱۰ روز بعد از دریافت احکام مربوطه از تعزیرات حکومتی، وضعیت اقلام را تعیین تکلیف کند، همینطور در مجموع و بعد از ۱۷ روز، در صورت عدم اجرای دستورات قضائی در این عرصه، موضوع توسط دادستانی تهران بررسی و با ترک فعل مسؤلان در این رابطه برخورد خواهد شد.
وی با تکیه بر تعیین تکلیف اقلام فاسد شدنی و کالاهای مشمول تبصره ۲ ماده ۵۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اظهار داشت: تمام کالاهای سریع الفساد باید هر چه سریع تر و پیش از انقضای مدت مصرف، مورد بررسی قرار گیرند و با ترتیبات قانونی مزایده به فروش برسند.
تعیین نماینده ویژه برای پیگیری تعیین تکلیف اموال بلاتکلیف توسط دادستان تهران
دادستان تهران با صدور دستور تشکیل کمیته ویژه در اداره کل اموال تملیکی استان تهران جهت بررسی و اتخاذ تصمیم در مورد پرونده های کالاهای بلاتکلیف، بیان نمود: اموال تملیکی استان تهران باید به سبب ارتباط مستقیم با ادارات کل تعزیرات شهر تهران و شهرستان های تابعه و همینطور دستگاه قضایی، برای هریک از نهادهای مذکور رابط مشخصی را تعیین کند تا بحث تعیین تکلیف اموال سرعت گیرد که مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران فی المجلس ۳ نماینده خویش را معرفی نمود.
وی از تعیین نماینده ویژه دادستانی تهران برای پیگیری تعیین تکلیف اموال بلاتکلیف توسط دادستانی اطلاع داد و اظهار داشت: از این پس سازمان اموال تملیکی مکلف است تا ظرف ۱۰ روز بعد از تاریخ ابلاغ احکام، دستورات و یا نامه ها، نسبت به اجرای مزایده کالاهای موجود در انبارهای خود اقدام نماید.
در ادامه جلسه صالحی خطاب به سید حسین میرابراهیمی معاون دادستان تهران در امور پرونده های خاص، اظهار داشت: باید حداکثر ظرف مهلت ۳ ماهه تعیین شده مصوب در جلسه سابق (که مدت زمان این مهلت در تاریخ ۱۴۰۱/۵/۱۵ آخر می یابد)، اداره کل اموال تملیکی استان تهران نسبت به تعیین تکلیف کالاهای خود در گمرکات اقدام نماید، پس ضمن بررسی این موضوع، درصورتیکه سهل انگاری یا مسامحه ای از جانب ادارات گمرک و یا مدیران اموال تملیکی استان صورت گرفته باشد، نسبت به اعلام جرم مقابل مدیران متخلف اقدام گردد.
وی ضمن اشاره به تعیین تکلیف اموال بلاصاحب ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، اظهار داشت: ظرف ۳ روز آینده کالاهای بلاصاحب تحویل ستاد اجرایی شود و در مورد کالاهایی که در گذشته مکاتبات لازم جهت تحویل به ستاد اجرایی صورت گرفته، ستاد مکلف است از تاریخ ۱۸ تیر ماه و ظرف یک هفته نسبت به تحویل گرفتن آنها اقدام نماید و انجام دستور مذکور از ناحیه معاونت پرونده های خاص دادسرای تهران پیگیری شود.
دادستان تهران تصریح کرد: در مورد خودرو ها و موتورسیکلت های توقیفی موجود در محوطه انبارها که حکم قطعی برای تعیین تکلیف صادر نشده، به تناسب مرجع توقیف کننده (مراجع قضائی و تعزیرات حکومتی) ظرف یک هفته گزارش امر از ناحیه سازمان اموال تملیکی تهیه و جهت پیگیری به نمایندگان تعیین شده، تحویل شود.
وی ضمن اشاره به تأخیر در پاسخ استعلامات گمرک در مورد پرونده های اداره کل اموال تملیکی استان تهران اظهار داشت: در صورت عدم وصول پاسخ استعلامات در مهلت ۲۰ روز قانونی، مراجع استعلام کننده در جهت ماده ۷۴ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اقدام به اعلام جرم به دادستانی تهران کنند.
معدوم سازی کالاهای قابل امحا تا آخر تیرماه
دادستان تهران تصریح کرد: معدوم سازی کالاهایی که دستور امحای آنها صادر گردیده است باید تا آخر تیر ماه صورت گیرد.
وی ضمن اشاره به گزارش مدیرکل سازمان اموال تملیکی استان تهران دایر بر برگزاری مزایده ها از تاریخ ۱۴ لغایت ۲۲ تیرماه به میزان ۴۵۰ میلیارد تومان، بر افزایش تعداد کالاهای موضوع مزایده و دفعات مزایده ها به سبب تعیین تکلیف سریع تر کالاهای رسوب شده، تاکید نمود.
صالحی تصریح کرد: در مورد مشکلات مطرح شده دایر بر کمبود فضا جهت نگهداری کالاها، معاون پرونده های خاص دادسرای تهران ضمن برگزاری جلسه با مدیران گمرکات استان تهران و مدیران انبارهای عمومی اقدامات لازم برای تخصیص فضای کافی به سازمان اموال تملیکی را به عمل آورد.

1401/04/18
22:06:58
5.0 / 5
470
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد